Jesz sushi? Przez ciebie wyginie gatunek

tuńczyk błękitnopłetwy ochrona gatunek sushi DNA

Zobacz, która ryba może tego nie przetrwać.

Tuńczyk to tuńczyk. Nie tylko dla przeciętnego zjadacza sushi, ale i dla wielu restauratorów. Kupują rybę w kawałkach, więc trudno im odróżnić jeden gatunek od drugiego. Na stól trafiają więc chronione ryby - informuje portal livescience.com.

Jedną z najczęściej wykorzystywanych do przyrządzania sushi ryb jest tuńczyk błękitopłetwy. Ten gatunek, ze względu na swoje wartości odżywcze był bardzo chętnie odławiany. Niestety, spowodowało to znaczny spadek jego populacji. Rybie tej grozi wyginięcie. To dlatego rozważa się całkowity zakaz handlu tuńczykiem błękitnopłetwym - decyzja ma zapaść w marcu.

Czy zakaz ten będzie przestrzegany? Zgodnie ze standardami Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków tuńczyk, to po prostu tuńczyk. Restauratorzy nie mają obowiązku oznaczania jaki konkretnie gatunek nam podają, więc tak naprawdę nie wiemy co jemy.

NIE WIESZ CO JESZ? SPRAWDŹ DNA>>

Z pomocą zagrożonemu gatunkowi mogą jednak przyjść przenośne urządzenia do badania DNA. Dzięki nim można dokładnie określić jaki gatunek ryby podano nam w sushi.

WB

Dodaj komentarz

Komentarze (23)

  • głodomor 21.11.2009, 08:09

    Gość: Transformers: Zemsta upadłych??!! to chyba jakis zart o wiele gorszych filmow jest od niego nie wiem co za debile w jury tam siedza

    zgłodniałem na ostatniego tuńczyka ,
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 08:50

    Gość: ja tez chce takie rakiety !! !! !! na irael z tym !! !! !! niemcy , anglia , francja , włochy ukraina , rosja !! ma wszystko pasc !!

    no i co z tego, ze jeden gatunek jakiejs ryby zniknkie? swiat sie nie skonczy
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 09:17

    Gość: ja tez chce takie rakiety !! !! !! na irael z tym !! !! !! niemcy , anglia , francja , włochy ukraina , rosja !! ma wszystko pasc !!

    Prymitywne zwierze z Ciebie... bez ciebie swiat by byl piękniejszy .
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 10:02

    Gość: Ojojoj... jaki biedny pan się odezwał. Pociupciało się bez zabezpieczenia i teraz zdziwiony, że dzidziuś jest? I że jeszcze za coś mu trzeba kupić ubranko, jedzonko i mebelki? No naprawdę jaki biedniusi. Taka krzywda mu się stała. Ojojoj... Utulić może? A dupeczkę też podetrzeć?

    Jak zwykle same idiotyczne komentarze,Polacy-to ignoranci i to mnie przeraza!!! Polecam zaby sie troche bardziej zainteresowac gatunkami ktore sa na wyginieciu, bo nie tylko tunczyk jest zagrozony!!!! Ale kogo to interesuje przeciez nie Polakow, dopiero jak swinie i krowy beda na wyginieciu to pewnie sie wystraszycie ,
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 10:18

    Gość: podziwiam tych irańczyków którzy cały świat maja w du.. i nikogo się nie boją w nagrodę postawmy im w Warszawie a.... ze 30 meczetów!

    Ryba rybką - gatunki zagrożone wyginięciem trzeba chronić tylko dlaczego tak mało jest o psach, patroszonych i zjadanych w Korei. http://uniteddogs.com/stopkillingdogs/.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 10:24

    Gość: http://25pln.pl/darmowe-doladowanie,692329579577993.html

    Zawsze uwielbiam jak jakieś infantylne młoty podkręcają się wkomnetarzach że to straszne że zdychają zwierzęta. Darwinizm kochani... Przetrwa tylko najsilniejszy a najsilniejsi jestesmy my. Zawsze można zarybić ocean na nowo odczekać chwilę i jesć tuńczyka dowoli. Zresztą pyszna rybka na sushi...
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 10:30

    Gość: nie byłem i nie będe sponsorem tych złodzieji..........!!!!!!!za darmo kase zarabiają.....

    Oj, sushi, sushi, sushi... mnie. Sake! Sake!
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Zoolog 21.11.2009, 10:32

    Gość inny niż wszyscy: Sfora schodzi na psy :() "rakieta dalekiego zasięgu z helikoptera" co za moron to pisał

    Jedzenie SUROWYCH ryb to ryzyko zarażenia się np. tasiemcem lub bąblowcem !!! Smacznego !!!
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 10:59

    Gość: no własnie bo tak jest

    A ja tam nie lubię sushi, ale przecież nie będę do każdej restauracji wchodzić z przenośnym urządzeniem do badania DNA... jak by to wyglądało?
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Kamishi 21.11.2009, 11:06

    Gość: Jak ja bym byl Bushem to bym ja odrazu znalazl,ale to tylko dowod jego braku rozumu,a moze az trak olewa,wszystkich ,ze nawet nie troszczy sie o to co wczoraj powiedzial,zeby okazalo sie prawda?Ale to dowod jeszcze wiekszej glupoty.

    Dlaczego nikt nie zajmie się problemem zabijania karpii na wigilię? Dlaczego święta mają być kojarzone ze śmiercią na talerzu? Rozumiem, że jakieś 95% polskich rodzin lubi zabijać na święta, tylko po co? Czy warto to robić kosztem czyjegoś życia?
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Kamishi 21.11.2009, 11:08

    Gość: http://25pln.pl/darmowe-doladowanie,692329579577993.html

    Czy ty wiesz co piszesz? Czujesz się najsilniejszym gatunkiem i dlatego rościsz sobie prawo do niszczenia ekosystemu? Chcę Cie uświadomić, że człowiek nie jest najsilniejszym gatunkiem na Ziemi. Oraz że człowiek nie jest właścicielem wszystkiego co się znajduje na naszej planecie. Niestety człowiek wszystko zniszczy, kosztem swej pychy i komfortu.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 13:49

    Gość: ja tez chce takie rakiety !! !! !! na irael z tym !! !! !! niemcy , anglia , francja , włochy ukraina , rosja !! ma wszystko pasc !!

    i co z tego że Hitler chciał się pozbyć Polaków, przecież bez jednej narodowości świat się nie skończy...pomyśl zanim coś napiszesz, tuńczyk tak sobie jak Polacy, czy inne istoty które żyją mają prawo do życia, ale jeżeli dla ciebie ryby są gorsze i można je tępić, to gratuluję rodzicom że takie ściero spłodzili bo mogli się go pozbyć kiedy była okazja...
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 15:02

    krzysiek: polsat też zmieniłem na inną platformę z powodu chamskiej obsługi

    TAK JEST NA ZIEMI ze gatunki giną normalne prawo silniejszy przetrwa słaby odpadnie natura stosuje ta zasady e od zawsze mozna by sie zastanowić czy cżłowiek nie zachwie równowagi jeżlei bedzie podtrzymywał gatunki które sa skazane na zagłade
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 15:20

    Gość: http://25pln.pl/darmowe-doladowanie,692329579577993.html

    ale jestes idiota
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 15:50

    Gość: A ile EU rozdaje kasy by dofinansowac producentow papierosow?

    z tym że sushi nie koniecznie je się z tuńczykiem ... sushi oznacza ryż ,a co się położy na ryżu lub co się nim owinie to już kwestia gusty może być nawet zwykły ogórek.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 16:22

    Gość: podziwiam tych irańczyków którzy cały świat maja w du.. i nikogo się nie boją w nagrodę postawmy im w Warszawie a.... ze 30 meczetów!

    jeszcze na początku 20 wieku w Bawarii można było w knajpach jeść psinę i chodowano je jak teraz świnie czy krowy
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 16:24

    luk po raz 2: Acha,żeby nie było podam konkretne liczby.A więc dziewczyna która dostała pierwszą umowę miała 80%,tego co referen.A referen miał 1800 z hakiem.Po 2 latach pracownik miał 1500 na ręke.pracownik z 20 letnim stażem miał 3500.Kierownik działu 4000.Zastępca naczelnika 6500,a naczelnik 7500.Ale co tam,niech mają,tylko niech i chołota ma uczciwą płacę,a nie najniższą krajową,od której niemal 1/5 kradnie państwo.Tusk,kurwo kłamliwa,co z Twoim 10% podatkiem liniowym?

    sushi można robić z każdej ryby a nie tylko z tuńczyka - a prawdziwe shushi wcale nie wygląda tak jak na tych zdjęciach - ładne koreczki rybno ryżowe, to zmieszana breja ryżu i kawałków ryb jedenie dla biedoty japońskiej x lat temu
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 17:03

    Gość: ja tez chce takie rakiety !! !! !! na irael z tym !! !! !! niemcy , anglia , francja , włochy ukraina , rosja !! ma wszystko pasc !!

    Bez ciebie też nie, więc po co tu jeszcze jesteś?
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 62 21.11.2009, 19:47

    Gość: Szoda tylko, że w artykule nikt nie wspomniał, że mógł to byc odwet za starcia w styczniu. Poczytajcie podstrony

    znowu jakis idiota pisze o ochronie debil jeden poto Pan Bog dal w wodzie ryby zeby je jedli ludzie
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 21.11.2009, 21:06

    Co Nieco się orientuję!!!: Alkochol "może" pomóc w zbiciu wagi, ale w bardzo małych ilościach i przedewszystkim czerwone wino. Ale conajwyżej lampka dziennie, jesli sie jest zdrowym i nie ma żadnych przeciwskazań i oczywiście ukończyło się 18 lat, a nawet więcej inaczej może nam to tylko zaszkodzić w dalszej przyszłosci zawałami lub innymi chorobami układu krwionośnego. Wino czerwone pobudza czerwone krwinki do oczyszczania żył z tłuszczy (ogólnie wszystkich śmieci), jednak nadmiar wina zmusza serce do większego wysiłku..

    Tak będę łazić po knajpach z jakimś "rozpoznawaczem DNA" zachowujemy się jak idioci -_-
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Koks 23.11.2009, 15:39

    krzysiek: polsat też zmieniłem na inną platformę z powodu chamskiej obsługi

    Jakby Ci to wytlumaczyc...jesli gatunek wymiera w skutek naturalnego biegu rzeczy nie ma z tym problemu. Wybacz ale odlawianie ryb na potege, zabijanie dla futer czy niszczenie dzikich terenow nie jest takim przypadkiem. A do tych wszystkich ludzi, ktorzy mysla, ze "mala rybka" nic nie znaczy, jedno zdanie: Trzeba byc kompletnym imbecylem zeby nie zdawac sobie sprawy z tego, ze NIC w naturze nie powstalo przypadkiem.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 09.05.2010, 21:20

    Gość: ziemia splonie i zostanie zalana, a wszystko z glupoty czlowieka.

    Ja uwielbiam Sweet Hering Sushi, przepyszny śledź słodkowodny, mniam, mniam.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 09.05.2010, 21:20

    Gość: ziemia splonie i zostanie zalana, a wszystko z glupoty czlowieka.

    Ja uwielbiam Sweet Hering Sushi, przepyszny śledź słodkowodny, mniam, mniam.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 09.05.2010, 21:20

    Gość: ziemia splonie i zostanie zalana, a wszystko z glupoty czlowieka.

    Ja uwielbiam Sweet Hering Sushi, przepyszny śledź słodkowodny, mniam, mniam.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

  • Gość 09.05.2010, 21:20

    Raven: ONA NIE POLECI NA 100 KM!!! To tylko lot testowy, silnik ma działać kilkanaście sekund, sama kapsuła wzniesie się na 30 km, choć bardziej prawdopodobna jest znacznie mniejsza wysokość!

    Ja uwielbiam Sweet Hering Sushi, przepyszny śledź słodkowodny, mniam, mniam.
     

    Odpowiedz Zgłoś naruszenie

Kciuk.pl

Głosuj 35
Erotyka dla pań, Image

Erotyka dla pań

Przypakowani modele do podziwiania.…

Skomentuj (6)

Głosuj 28
Transformacja w zombie, Image

Transformacja w zombie

Żeby zrobić coś takiego trzeba…

Skomentuj (2)

Głosuj 27
Nie oglądaj tego po narkotykach, Video

Nie oglądaj tego po narkotykach

Może się to źle skończyć. Film…

Skomentuj (1)

Głosuj 20

Alkohol, seks, narkotyki, poronienie. Pamiętnik…

Ostanie miesiące były dla Demi…

Skomentuj (1)

Głosuj 18

W mózgu psychopaty

Specjalnie przygotowana przyczepa,…

Skomentuj

Głosuj 16

Drzewa przyciągają metali

W linku galeria.

Skomentuj

Głosuj 45
Taniec dziadka. Haters gonna hate, Video

Taniec dziadka. Haters gonna hate

Niezły dziadek!

Skomentuj (5)

Głosuj 39
Słońce,woda,wędka i piękne dziewczyny, Image

Słońce,woda,wędka i piękne dziewczyny

Chciałoby się pójść na ryby…

Skomentuj (3)

Głosuj 39
Z widokiem na wodę, Image

Z widokiem na wodę

Wyglądają niesamowicie .

Skomentuj (6)

Głosuj 37
Akcja Koksownik, Video

Akcja Koksownik

Nawet straż miejska rozumie ,że…

Skomentuj (2)

Głosuj 37
Wyłączył go, Image

Wyłączył go

Ciekawe po jakim czasie doszedł…

Skomentuj (5)

Głosuj 35
Robotniczy plac zabaw, Video

Robotniczy plac zabaw

Wolny czas w pracy trzeba umieć…

Skomentuj (3)

Głosuj 33
Według Koreańczyków Obama strzela z karabinu atomówkami, Video

Według Koreańczyków Obama strzela z karabinu…

Pierwszy film pokazuje prezydenta…

Skomentuj (2)

Głosuj 29
Nawalony jak stodoła a jeszcze mu mało, Video

Nawalony jak stodoła a jeszcze mu mało

Dla tego należy kupować więcej…

Skomentuj (4)

Głosuj 27
Dał do pieca. W tym Volvo nie zmarzniesz, Video

Dał do pieca. W tym Volvo nie zmarzniesz…

Dziwne ,że udało mu się to zarejestrować.…

Skomentuj (3)

Dodaj link do kciuk.pl