Czy karmę dla kota może jeść pies

Będąc właścicielem dwóch gatunków zwierząt, często poszukuje się rozwiązań uniwersalnych i ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Jednym z nich jest kupowanie wspólnego jedzenia dla obu pupili. Czy jednak jest to dobry pomysł? Czy pies może zajadać się karmą dla kota bez żadnych zdrowotnych konsekwencji? I odwrotnie, czy kot będzie chętnie tolerował przysmaki zarezerwowane dla psiaków?

Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro pies i kot to odwieczni przyjaciele człowieka, to jedzenie podobnych rzeczy nie będzie stanowiło dla nich kłopotu. Jak się okazuje – rzeczywistość jest zupełnie inna. I wystarczy choć trochę zapoznać się z potrzebami i preferencjami smakowymi obu gatunków zwierząt, aby samodzielnie wysnuć stosowane wnioski.

Dieta kota i psa – jak to wygląda w praktyce?

Karma dla kota powinna obfitować w duże zawartości mięsa, albowiem są to zwierzęta, które przynależą do typowych mięsożerców. Jak to wygląda u psów? U tych czworonogów sytuacja jest bardziej złożona, albowiem w ich codziennej diecie może, ale nie musi dominować mięso. Są to zwierzęta wszystkożerne, które – w zależności od sytuacji – nie pogardzą również kąskami warzywnymi czy owocowymi.

Karma dla kota – czy może być spożywana przez psa?

Potrzeby żywieniowe kotów i psów różnią się diametralnie. Dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór jedzenia. Niby oczywiste, a jednak w życiu nie do końca praktykowane. W codziennej diecie pies potrzebuje mniejszej ilości białka i tłuszczu, a więcej węglowodanów i błonnika. Kaloryczna karma dla kota nie jest w stanie mu tego zapewnić. Spożywanie przez dłuższy czas kociego jedzenia może doprowadzić do nadwagi, obciąży nerki i układ krwionośny, a także spowoduje problemy ze stawami. Jak nie trudno się domyśleć, wywoła wiele niepotrzebnych, a poważnych dolegliwości, których można uniknąć poprzez stosowanie odpowiedniej diety.

A jak sytuacja przedstawia się u kotów? Te zwierzęta w codziennym jadłospisie potrzebują dużej ilości białek pochodzenia zwierzęcego, które dostarczają im niezbędnych składników odżywczych. Karma dla kotów zawiera zatem znaczne ilości tłuszczów przy jednoczesnej minimalizacji węglowodanów i błonnika – zupełnie inaczej niż w przypadku psów. Podawanie zatem psiego jedzenia kocim osobnikom spowoduje u nich braki żywieniowe w zakresie budulcowego białka. Z kolei zbyt duża ilość węglowodanów i błonnika obciąży układ pokarmowy, powodując wymioty i biegunkę. Poza tym, w karmie dla kotów występują dwa aminokwasy: arginina oraz tauryna, których zwierzę nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć w organizmie. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno pies, jak i kot dostawał ściśle zalecaną dla swojego gatunku karmę, która dostarczy mu wszystkich niezbędnych składników do prawidłowego funkcjonowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here