Franczyza Żabka

Sieci franczyzowe w Polsce zyskują na popularności. W kończącej się już dekadzie liczba punktów otwieranych pod szyldami danych marek znacznie przewyższała liczbę samodzielnych przedsiębiorstw. Co sprawia, że to tak atrakcyjna forma współpracy?

Jak działa franczyza?

Słowo „franczyza” pochodzi od słowa „franchise”, które w języku starofrancuskim oznaczało „wolność”. Pierwotnie termin dotyczył możliwości skorzystania z pewnych przywilejów, a obecnie opisuje system sprzedaży towarów, usług i technologii oparty na współpracy dwóch stron umowy franczyzowej. Na jednym końcu znajduje się franczyzodawca – najczęściej duża i znana marka udostępniająca swoje struktury logistyczne, pomoc w działaniu oraz prawa do posługiwania się nazwą i logotypem firmy. Drugim uczestnikiem takiej relacji jest franczyzobiorca, czyli lokalny przedsiębiorca zarządzający własnym oddziałem. Mimo ścisłej współpracy prawnej określonej w umowie franczyzowej podmioty są od siebie w znacznym stopniu niezależne.

W Polsce bardzo interesującym przykładem takiego modelu jest znana wszystkim franczyza Żabka. W grudniu 2019 roku liczba sklepów w Warszawie przekroczyła 600 placówek, a w całym kraju – 6 tysięcy. Nieustannie rosnąca popularność napawa wielu przedsiębiorców optymizmem i skłania kolejnych biznesmenów do współpracy z siecią Żabka. Franczyza w 2019 roku oferowała niezwykle atrakcyjne zasady dla nowych franczyzobiorców – przychód gwarantowany na poziomie 12 tysięcy złotych miesięcznie przez pierwsze pół roku prowadzenia działalności i bonus 3 tysięcy. W 2020 promocja powróciła w jeszcze ciekawszej formie: tym razem nowi franczyzobiorcy mogą liczyć na zapewnienie aż 16 tysięcy przychodu przez rok. Oferta jest dostępna do końca lutego 2021 roku.

Współpraca w ramach franczyzy Żabka to doskonały wybór dla początkujących przedsiębiorców. Każdy nowy franczyzobiorca otrzymuje na start nie tylko gwarantowany przychód, ale także w pełni umeblowany i zatowarowany sklep. Wszystko to sprawia, że nowych lokali wciąż przybywa – w większych miastach na praktycznie każdym osiedlu znajduje się co najmniej jedna Żabka. Franczyza w 2019, jak już wspominaliśmy, przekroczyła granicę 6 tysięcy otwartych punktów. Jak wyglądał wzrost tej liczby w ostatnich latach?

Franczyza Żabka – ile lokali działa już w Polsce?

W połowie 2017 roku sieć Żabka liczyła około 4,5 tysiąca punktów handlowych. W 2018 roku otworzył się 5000 punkt, a w grudniu 2019 – sklep numer 6 000. Przez 2 i pół roku liczba placówek działających na zasadzie umowy z franczyzą Żabka zwiększyła się o 1,5 tysiąca. Pod koniec 2020 roku sieć liczy już około 6,6 tysiąca punktów handlowych. Nawet pomimo pandemii koronawirusa, która zaskoczyła cały świat, wciąż powstają nowe lokale sieci Żabka. Franczyza do 2019 roku znacznie się rozrosła – wynik jest jeszcze bardziej imponujący, gdy uświadomimy sobie, że pierwotnie sieć uruchomiła jedynie 7 testowych sklepów w Poznaniu i Swarzędzu w 1998 roku.

Skąd fenomen franczyzy Żabka?

Lokale pod szyldem Żabki wpasowują się w światowy trend sklepów typu convenience store, czyli niewielkich punktów dostępnych z założenia na każdym rogu. Placówki handlowe tego typu mają za zadanie umożliwić klientom zaopatrzenie się w produkty pierwszej potrzeby, takie jak artykuły spożywcze, gotowe posiłki do podgrzania, podstawowe środki higieniczne czy papierosy. Sieć sklepów Żabka dobrze wpasowała się w niszę, której na polskim rynku brakowało – spełnia podstawowe potrzeby konsumentów i jest szeroko dostępna. Świetnie prosperujące punkty otwierają się już nie tylko w największych miastach, ale także małych miejscowościach.

W czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 sklepy tego typu okazały się szczególnie przydatne, gdyż pomagają w ograniczeniu niepotrzebnego przemieszczania się. Klienci mogą zrobić podstawowe zakupy w małym, ale dobrze zaopatrzonym punkcie franczyzowym blisko domu, zamiast wybierać się na drugi koniec miasta do większego sklepu. To może być bardzo istotne w perspektywie dalszego rozwoju takich sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here