Jak skutecznie walczyć z opuchlizną kostek nóg

Opuchnięte kostki nóg utrudniają, a niekiedy wręcz uniemożliwiają założenie butów, nie wspominając już o chodzeniu, które może sprawiać spory dyskomfort. Wtedy należy działać szybko – dotrzeć do źródła problemu i je zlikwidować, jednocześnie skupiając się na łagodzeniu obrzęku. Poznaj skuteczne sposoby na opuchnięte nogi, które zmniejszą opuchliznę i towarzyszący jej ból.

Opuchnięte kostki nóg – przyczyny – powodów puchnięcia kostek może być mnóstwo, począwszy od chorób układu sercowo-naczyniowego, przez problemy reumatoidalnego, na chorobach nerek skończywszy1. Przyczynić się do tego może siedzący tryb życia i picie zbyt małych ilości wody, w szczególności podczas upałów. Często spotyka się też opuchnięte stopy w ciąży. Bez względu na to, co wywołało ten problem, w dalszej części artykułu podpowiemy Ci, jak leczyć opuchnięte kostki nóg.

Opuchnięte kostki u nóg – leczenie. Jakie są sposoby na puchnące kostki?

W sytuacji, gdy występuje obrzęk kostek w obydwu nogach naraz, w dodatku stan ten utrzymuje się od dłuższego czasu, wskazana jest wizyta u lekarza, który wykona stosowne badania i powie, w czym tkwi problem oraz jak mu zaradzić. Najpewniej przepisze jakiś lek na opuchnięte kostki i zaleci sprawdzone metody, które można stosować w domu. Poniżej opisaliśmy kilka z nich.

Odpoczynek i okłady na opuchliznę kostek

Należy sobie uświadomić, że długotrwałe siedzenie z opuszczonymi nogami lub przebywanie w pozycji stojącej nie sprzyja odpływowi chłonki z kończyn dolnych. Dlatego, pracując na stojąco lub siedząco, trzeba starać się jak najczęściej robić sobie przerwy i w miarę możliwości dużo spacerować, najlepiej co 2–3 godziny1. Po powrocie z pracy swego rodzaju ulgę mogą przynieść zimne okłady wykonane przy pomocy zmoczonej ściereczki lub zamrożonego specjalnego żelu.

Kompresjoterapia na opuchnięte kostki

Pacjentom zmagającym się z obrzękami kończyn dolnych zaleca się kompresjoterapię. Do środków stosowanych w tej metodzie należą głównie wyroby uciskowe, jak podkolanówki, rajstopy i pończochy, które ułatwiają aktywność zawodową. Mogą je nosić zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Rozróżnia się cztery stopnie ucisku, a skuteczność zależy od stopnia ucisku. Powinno się go dobrać stosownie do potrzeb2. O pomoc w tym zakresie można poprosić lekarza lub fizjoterapeutę.

Ćwiczenia fizyczne na opuchliznę kostek

Na obrzęk kostek pomóc powinny także ćwiczenia fizyczne wykonywane w pozycji horyzontalnej na wznak z niewielkim uniesieniem kończyn. Do ćwiczeń należy założyć podkolanówki lub owinąć opuchniętą kończynę bandażami. Zalecane ćwiczenia to przede wszystkim naprzemienne zginanie grzbietowe i podeszwowe stóp, jazda na rowerze, a także robienie kółek w stawach skokowych. Cały trening powinien trwać ok. 10 minut, a ich intensywność powinna być tak dobrana, by nie doprowadzały do przekrwienia mięśni, co mogłoby niepotrzebnie nasilić obrzęk3.

Lek na opuchnięte kostki

Jeśli puchnące kostki u nóg to częsty problem, można sięgnąć po dostępny bez recepty lek do stosowania miejscowego Venożel. Ma on działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Występuje w formie białego żelu, który jest łatwy w użytkowaniu i szybko się wchłania. Venożel można stosować m.in. na zapalenia żył kończyn dolnych, pourazowy ból mięśni i stawów, ograniczone i łagodne postaci zapalenia stawów, a także na obrzęk kostek po urazie lub po operacji4.

Puchnięcie kostek – czy da się temu zapobiec?

Cierpiąc na nawracający obrzęk kostek, oprócz stosowania sposobów, mających go załagodzić, warto również zadbać o to, by świadomie zmniejszyć ryzyko jego wystąpienia. Przede wszystkim należy bezwzględnie unikać wysokich temperatur. Oznacza to, że nie powinno się korzystać z saun, brać przesadnie gorących kąpieli czy zbyt długo siedzieć na słońcu4. Ponadto należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, głównie podczas upalnych dni, kiedy zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrasta.

Bibliografia:

  1. Rymarz E., Mieczkowska J., Łopatyński J., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, Medycyna Ogólna, 2007, 13 (XLII), 3, 216-221.
  2. Bodio M., Szymańska-Pomorska G., Pytel A., Żylaki kończyn dolnych, Gerontologia Współczesna 4/2014, vol. 2, 185-189.
  3. Spannbauer, Dziesięć uwag praktycznych w związku z leczeniem obrzęków limfatycznych kończyn dolnych, Pielęgniarstwo Chirurgiczne i Angiologiczne 2007; 2: 87–90.
  4. Witryna: https://files.supple.pl/uploads/leaflet/2876/Ulotka-11426-20160607013858.pdf (dostęp: 2021.11.15).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here