Jak zdać maturę z matematyki?

Matura z matematyki jest obowiązkowa, dla wszystkich, którzy chcą uzyskać świadectwo dojrzałości – wymagany pułap na poziomie podstawowym to 30% poprawnych odpowiedzi. Oczywiście można dobrać sobie również poziom rozszerzony, ale jest to całkowicie fakultatywne. Podstawowa matura z matematyki jest najczęściej niezdawanym egzaminem wśród obowiązkowych przedmiotów – język polski oraz języki nowożytne idą zdecydowanie lepiej. W niektórych latach w pierwszym terminie zdarza się, że nie zdaje co piąty maturzysta, nie licząc tych, którzy w ogóle do egzaminu nie zostali dopuszczeni przez swoich nauczycieli. Często bowiem słabsi uczniowie szkół średnich dla perspektywy ukończenia szkoły i zdobycia jakiegokolwiek formalnego wykształcenia wolą matury nie pisać. Inną sprawą jest fakt, że osoby, które mają problemy z ukończeniem szkoły średniej nie myślą raczej o dalszej edukacji na studiach.

Wiele uczniów przerażona zastanawia się jak zdać maturę z matematyki. Otóż przede wszystkim należy ze spokojem pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie podstawa i przygotowana ona jest dla ogółu uczniów w Polsce. Co za tym idzie, treści na maturze z matematyki nie będą dotyczyły wielkich abstrakcji, jest to raczej poziom wiedzy zupełnie niewymagający. Test ten ma być możliwy do zdania dla zarówno uzdolnionych w kierunkach ścisłych, jak i humanistycznych, więc powinien nie przekraczać pewnego poziomu trudności. Faktycznie tak jest, że od czasu reformy w 2015 roku majowe testy są bardzo przystępne i najczęściej łatwiejsze niż próbne matury.

Od razu warto też jednak powiedzieć, że wiedza z matematyki sama do głowy nie wejdzie i nawet jeśli jest to egzamin podstawowy należy pewne treści opanować. Jest to o tyle przewidywalne, że zawsze na maturze powtarzają się te same rzeczy – są funkcje kwadratowe, ciągi algebraiczne i geometryczne, obowiązująca w podstawie geometria i znajomość podstawowych jej praw i tego typu rzeczy. Osoby nie pamiętające za wiele z lekcji powinny jednak co jakiś czas przed maturą z matematyki przysiadać nad materiałem i sumiennie go powtarzać. Istnieją specjalne wydania repetytoriów oraz zbiorów zadań, w których monitorować można swoje aktualne umiejętności. Są specjalne kanały na serwisach takich jak YouTube, gdzie matematycy tłumaczą poszczególne zagadnienia. Czynią to w ten sposób, aby uczeń zrozumiał na czym polega dana rzecz, a ilustrują to dodatkowymi ćwiczeniami.

Podsumowując więc, zwłaszcza dla mniej zdolnych uczniów matura podstawowa z matematyki może być absorbująca – należy jej poświęcić trochę czasu. Pewne minimum stanowią konsekwentne powtórki od marca, ale warto zacząć już w ferie, a może nawet w święta. Za darmo nikt tego nie dostanie, ale po odpowiedniej ilości ćwiczeń uczeń sam dojdzie do wniosku, że ten materiał nie jest specjalnie wymagający i bez trudu można to zrobić, wystarczy chcieć. Zdecydowana większość osób, które oblewają egzamin z matematyki to osoby, które po prostu nie otworzyły ani razu podręcznika lub obudziły się troszeczkę za późno po całej szkole średniej balowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here