Jak zrobić pyszny karmel?

Karmel jest składnikiem i elementem wielu deserów i ciast. Jego przygotowanie wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Potrzeba jedynie odrobiny cierpliwości i skupienia, aby uzyskać idealną konsystencję i smak. A dobrze przygotowany karmel będzie idealnym zwieńczeniem naszego deseru.

Jak zrobić karmel? Podstawowym składnikiem jest cukier. Potrzebny nam będzie również garnek o grubym dnie, drewniana lub silikonowa łyżka do mieszania, odrobina wody i opcjonalnie sok z cytryny. Do garnka wsypujemy cukier, wlewamy wodę (dwie łyżki wody na szklankę cukru), możemy też dodać łyżkę soku z cytryny, który zapobiega powstawaniu grudek. Mieszamy łyżką wszystkie składniki, a następnie wstawiamy garnek na kuchenkę i zagotowujemy, stale mieszając do momentu, aż znikną wszystkie grudki. Następnie przestajemy mieszać i zostawiamy garnek na kuchence do chwili, gdy masa zacznie przybierać bursztynowy kolor. Wówczas zdejmujemy naczynie z kuchenki. Nasz karmel jest gotowy. Trzeba uważać, aby się nie poparzyć. Zdjęty z ognia karmel może mieć temperaturę nawet 180 stopni Celsjusza. Aby zatrzymać proces dalszej karmelizacji, można wstawić garnek z karmelem do zimnej wody.

Istnieje również metoda przygotowania karmelu na sucho, bez użycia wody. Należy wówczas wsypać do garnka sam cukier i podgrzewać go do momentu, aż zmieni kolor na złotobrązowy. Jednak ten sposób jest ryzykowny, ponieważ zbyt mocno podgrzany cukier staje się gorzki, a przez to nie nadaje się do podania. Dlatego znacznie prostsza jest metoda z użyciem wody. Choć przygotowanie karmelu trwa odrobinę dłużej, dużo łatwiej jest kontrolować cały proces.

Do przygotowania karmelu można użyć różnych dodatków, na przykład wanilii, kakao lub cynamonu. Jeśli dodamy odrobiny masła, uzyskamy bardziej gładką masę. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom możemy uzyskać spektakularne efekty smakowe.

Lekko przestudzonym karmelem można polać owoce i pozostawić do całkowitego ostygnięcia. Przygotowany karmel można również wylać na arkusz papieru do pieczenia i pozostawić do stwardnienia. Wówczas możemy podzielić go na części lub wykrawać z niego dowolne kształty. To idealny sposób na stworzenie ciekawych dekoracji do naszego deseru.

Na bazie karmelu można przygotować sos karmelowy. Do zdjętego z ognia karmelu należy wówczas dodać trochę masła i śmietany kremówki. Następnie trzeba poczekać, aż wszystkie składniki się połączą, wymieszać całą masę i podgrzewać przez krótką chwilę. Sos karmelowy gotowy!

W sklepach dostępne są również gotowe masy karmelowe, np. popularna masa kajmakowa. Można ją samodzielnie przygotować ze skondensowanego mleka słodzonego. Wystarczy jedną puszkę takiego mleka włożyć do głębokiego garnka wypełnionego wrzącą wodą. Ważne, aby woda przykryła całą puszkę. Na niewielkim ogniu gotujemy puszkę z mlekiem przez około dwie godziny. Następnie schładzamy puszkę w zimnej wodzie przez około pół godziny. Otwieramy puszkę – karmel powinien od razu z niej wypływać. Taka masa będzie idealna do przygotowania przekładanych wafelków lub puszystych naleśników w wersji na słodko. Smacznego!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here