Jaką soczewkę kontaktową najlepiej wybrać

Soczewki kontaktowe to popularny sposób na poprawienie ostrości wzroku, choć istnieją osoby, które pomimo braku wady decydują się na ich używanie w sporadycznych sytuacjach. Wybierają wówczas kolorowe soczewki kontaktowe, które zmieniają barwę ich tęczówki, a nawet zupełnie wygląd oka. Abstrahując jednak od tych mniej popularnych powodów, zazwyczaj noszą je ci, którzy cierpią na wadę wzroku. Jak jednak powinni je dobrać?

Dlaczego soczewka, a nie okulary?

Jeśli myślisz o zakupie soczewek kontaktowych, najpewniej jesteś osobą, która do tej pory nosiła okulary. W większości przypadków to od nich zaczyna się próba korekty wzroku tak, aby uzyskany obraz był w pełni ostry. Z czasem przychodzi jednak myśl: a gdyby tak kupić soczewki, zamiast okularów? Czy warto się na taki krok decydować?

Oczywiście, wiele osób obawia się soczewek, jednak prawidłowo używane i przechowywane w żaden sposób nie zagrażają osobie, która ich używa. Wystarczy przestrzegać reguł z nimi związanych, między innymi nosić tak długo, jak wskazuje producent. Wówczas stanowią one naprawdę atrakcyjną alternatywę dla okularów.

Dzięki soczewkom można zaoszczędzić sobie wielu trudności i nieprzyjemności. Wystarczy je założyć, bez konieczności regularnego czyszczenia (nawet kilka razy w ciągu dnia), jak ma to miejsce w przypadku okularów. Soczewki nie mogą się także rozregulować: nie wymagają poprawy nosków czy zauszników, jak ich tradycyjny odpowiednik. Ogromną ulgę odczuje ich właściciel w ciągu zimy, kiedy wchodząc z zimnej ulicy do ciepłego pomieszczenia, nie będzie musiał walczyć z zaparkowanymi, zamglony i szkłami.

Mogą okazać się bezpieczniejsze i wygodniejsze podczas wykonywania wielu prac czy aktywności sportowych. Latem swobodnie można do nich używać okularów przeciwsłonecznych, bez konieczności kupowania ich wersji korekcyjnej lub szkieł fotochromowych.

Soczewki kontaktowe to także świetna alternatywa dla każdego, kto po prostu nie lubi swojego wyglądu w okularach i uważa, iż lepiej zaprezentuje się bez nich.

Typy soczewek

W zależności od tego, jakie zadanie ma pełnić soczewka, można wyróżnić różne jej typy. Najpopularniejsze są soczewki miękkie i twarde, które różnią się nieco swoją budową, a także funkcjonalnością.

Soczewki miękkie wykonane są z miękkiego tworzywa, podczas gdy twarde – z bardziej utwardzonego. Różnica ta sprawia, że każde z nich odznaczają się innym komfortem noszenia. Na początku lepiej znoszone są miękkie soczewki, które są praktycznie niewyczuwalne. Z kolei twarde soczewki mogą przy pierwszych kilku założeniach sprawiać wrażenie ciała obcego w oku. Z czasem następuje jednak adaptacja i po tym okresie są tak samo wygodne, jak miękkie.

Istotna różnica to trwałość soczewek. Miękkie z reguły są wykorzystywane krótko: istnieją jednodniowe, tygodniowe czy miesięczne, rzadziej z dłuższym terminem. Soczewki twarde z kolei mogą być używane nawet przez rok czy dwa. Te ostatnie, ze względu, iż są projektowane na zamówienie dla konkretnej osoby, pozwalają także na korygowanie dowolnej wady wzroku. W przypadku osób o delikatnych oczach, podatnych na alergie, mogą okazać się lepszym wyborem, gdyż ryzyko uczulenia jest przy nich mniejsze.

Jeśli masz jeszcze wątpliwości i chciałbyś dowiedzieć się więcej także o innych rodzajach soczewek, na przykład ortokorekcyjnych, powinieneś zapoznać się z obszernym wpisem na stronie okulista.pl. Dokładnie wyjaśnia ona wszelkie niuanse, związane z soczewkami kontaktowymi różnych typów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here