Monstera

Monstera od wielu lat jest najlepiej sprzedającą się rośliną pokojową. To nie tylko kwiat, ale i trend w modzie.

Monstera wywodzi się od łacińskiego słowa monstera, które oznacza dziwoląga lub potwora (monstrum). Jej wielkość jest porównywalna z rośliną pokojową. Jest to pnącze, a więc to, o czym większość ludzi myśli. Nie jest to jednak zwykłe pnącze. Ta roślina jest tak silna, że może wspinać się nawet do 20 m po pniach tropikalnych drzew leśnych. Jej zdrewniałe łodygi wyglądają jak liany, gdy sięgają wierzchołków drzew. Nie dajcie się zwieść jej niepozornemu wyglądowi w sklepie ogrodniczym. Jeśli warunki są sprzyjające, roślina ta może sięgać do sufitu na wysokości 2,5 m. Jej liście mogą dorastać do ponad pół metra długości. Wybierając roślinę do domu, weź pod uwagę miejsce, jakie będzie zajmować oraz powierzchnię domu. Będzie zajmować dużo miejsca, więc jest mało prawdopodobne, że będzie odpowiednia do małych pomieszczeń.

Monstera to coś więcej niż roślina pokojowa. Jej charakterystyczny kształt jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych motywów dekoracyjnych ostatnich lat. Można go znaleźć w nowoczesnych wzorach na tapetach, poduszkach, odzieży, a nawet biżuterii. Kojarzona jest również z dziką przyrodą i dżunglą.

Monstera – wypchana dziurami jak ser szwajcarski

Najlepiej sprzedające się rośliny doniczkowe wszech czasów mają ciekawe nazwy, zgodnie z najnowszymi trendami. Sansewieria, znana również jako język matki w prawie, pilea i szwajcarska roślina serowa (w Ameryce nazywana monstera) są popularne. Dlaczego ser szwajcarski? Aby zrozumieć, dlaczego niektóre gatunki monstery mają liście mocno podziurawione lub pocięte, wystarczy po prostu na nie spojrzeć. Teraz należy zadać pytanie, dlaczego liście monstery mają dziury? Natura zaprojektowała tę winorośl tak aby nie pękała pod wpływem ulewnych tropikalnych deszczy. Perforowane liście monstery przepuszczają wystarczającą ilość światła do niżej położonych obszarów lasu deszczowego. Unikalna struktura liści monstery pozwala jej przetrwać silne wiatry. Gdyby liście były pełne, mogłyby się łatwo złamać. Obumieranie komórek liścia powoduje powstawanie dziur.

Rodzaje monstery

Monstera to tropikalny gatunek rośliny z rodziny Araceae. Istnieje około 40 gatunków monstery, które pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej, a także wiele innych odmian. Różnią się one wielkością, kształtem i kolorem. Najbardziej znana jest monstera pusta, znana również jako Monstera deliciosa (Monstera delicica), która występuje w Meksyku i Panamie. Gatunek ten wyróżnia się dużymi, sercowatymi, ciemnozielonymi, przebitymi liśćmi (starsze liście również mogą mieć otwory).

Gatunek ten jest bardzo silnie rosnący. Można też kupić ‚Borsigiana’ w mniejszej odmianie. Dostępne są także inne odmiany monstery pustej w środku, w tym ‚Mamorata’ o żółto-zielonych liściach, ‚Albovariegata’ z kremowobiałymi plamkami oraz ‚Variegata’ o bardziej regularnym, kremowym wzorze. Monstera skośna Monstera obliqua, która jest mniej znana, ale bardziej powszechna, ma owalne otwory w blaszce liściowej zamiast wgłębień. Można ją kupić tutaj pod nazwami odmianowymi ‚Monkey Mask’ lub ‚Monkey Leaf’.

Czy Monstera jest toksyczna?

Tak i nie. Tak i nie. Cała roślina, z wyjątkiem dojrzałych owoców, jest trująca dla ludzi i zwierząt domowych. Są one jednak bezpieczne do jedzenia. Jeśli obawiasz się, że Twoje dziecko lub zwierzak sięgnie po nie, trzymaj je poza górną półką.

Czy owoce monstery są jadalne?

Tak i nie. Owoce monstery mogą być spożywane, gdy są w pełni dojrzałe. Niedojrzałe owoce mogą powodować bóle brzucha. Dojrzałe owoce smakują jak mieszanka banana i ananasa. Nie musimy się tym przejmować, ponieważ monstera rzadko rośnie i owocuje w naszym domu.

Monstera – królowa rozwodów

Niektórzy uważają, że monstera może negatywnie wpływać na relacje między domownikami i że żywi się złą energią. Naukowo udowodniono, że roślina ta ma korzystny wpływ na powietrze. Pochłania szkodliwe związki znajdujące się w powietrzu i oczyszcza je.

Faktem jest, że nowoczesna monstera jest modnym dodatkiem do każdego domu. Jeśli nie masz miejsca na uprawę liści monstery w domu, możesz użyć ich jako dekoracji w wazonie. Czasami można je kupić w kwiaciarniach. Monstera jest również popularnym wyborem we florystyce. Widzimy ją coraz częściej w aranżacjach kwiatowych, dekoracjach ślubnych, a nawet bukietach ślubnych. Kup monstera teraz, jeśli chcesz być na czasie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here