Aborcja w Polsce na każde zawołanie. To jak bułka z masłem

04.12.2012 17:01 ABORCJA, CIĄŻA, DOSTĘPNOŚĆ, POLSKA
Aborcja w Polsce na każde zawołanie. To jak bułka z masłem

Nina Kołakowska

Kobieta, która nie chce ciąży, nie urodzi - mówi Karolina Więckiewicz z Federacji Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

Ma rację. Potwierdzają to setki tysięcy Polek, które zaliczyły "wpadkę" i poddały się aborcji. Nie musiały wykazywać się szczególnie wielką determinacją, bo usunięcie ciąży w naszym kraju to łatwizna.

SZOKUJĄCY RAPORT WHO! AŻ TYLE CIĄŻ KOŃCZY SIĘ ABORCJĄ>>

SIEĆ I KASA ZAŁATWIĄ SPRAWĘ

Choć prawicowym politykom, "słyszącym głosy zabijanych embrionów", włos się jeży na głowie, dostęp do aborcji w Polsce nigdy nie był tak łatwy. Wystarczy połączenie z internetem i trochę gotówki.

Najtaniej usunąć wczesną ciążę, siedząc na sedesie własnej łazienki. Wystarczy w odpowiednich odstępach czasu połknąć zestaw tabletek złożony z Mifepristonu i Misoprostolu. Aborcję farmakologiczną, którą najbezpieczniej wykonać do 9. tygodnia ciąży, oferuje za 90 euro legalnie działająca  holenderska organizacja Women On Web.

Ta strona skieruje cię do uprawnionego lekarza, który będzie mógł zapewnić ci medyczną aborcję - czytamy na stronie. 

Tam też znajduje się szczegółowa instrukcja przyjmowania tabletek oraz postępowania w wypadku ewentualnych komplikacji. Nie zabrakło też praktycznych wskazówek, jak ta, co zrobić z martwym płodem.


W przypadku 8. lub 9. tygodnia ciąży embrion ma rozmiar 2,5 cm, co może wywołać nieprzyjemne odczucia. Najlepiej jest spłukać wszystko w toalecie lub wyrzucić wraz z podpaską - radzą Kobiety w Sieci. 

Zamówione przez internet tabletki  zwykle docierają do adresatki po ok. tygodniu, jeśli nie zostaną zatrzymane na granicy przez urząd celny. Ale i z takiej sytuacji znajdzie się wyjście. 

Mój zestaw został zawrócony z granicy. WOW wysłali mi drugi i ten doszedł.  Aborcji dokonałam w 60 dniu ciąży - pisze Marta na forum organizacji.

KOBIETA ZMARŁA W SZPITALU. LEKARZE ODMÓWILI ABORCJI>>

"AKCJA" SIĘ UDAŁA. KULKA WYSTRZELONA

Swoimi doświadczeniami kobiety masowo wymieniają się w internecie. Te, które mają ją już za sobą udzielają rad i dodają otuchy przerażonym perspektywą usunięcia ciąży, odpowiadają na setki ich pytań.

Dziewczyny często umawiają się w sieci na przeprowadzenie aborcji tego samego dnia - wyjaśnia prawniczka FNRKiPR.

Po wszystkim piszą, jak poszło. 

Po dwóch godzinach poczułam silniejszy ból w brzuchu, poszłam znów do ubikacji i wystrzeliła ze mnie kulka wielkości małej mandarynki. To było to, nie dało się tego pomylić z niczym, siedziałam na sedesie i nie czułam nic - pisze anonimowa internautka na forum poświęconym aborcji medycznej.

roszek_1.jpg
SZOKUJĄCA ABORCJA. MATKA DOSTAŁA OSIEM LAT WIĘZIENIA>>

Podobną relację pewnie mogłaby zdać Natalia. Połknęła  tabletkę Mifepristone, która hamuje wytwarzanie podtrzymującego ciążę progesteronu, co ma doprowadzić do obumarcia płodu.

SAMA USUNĘŁA CIĄŻĘ TUŻ PRZED TERMINEM PORODU>>

Nic się nie działo, trochę bolał mnie brzuch. Następnego dnia pojawiło się lekkie krwawienie, które zmniejszało się z godziny na godzinę. Krew robiła się coraz bardziej brunatna - opowiada.

Zanim przyjęła kolejną porcję leków, wieczorem pojechała do szpitala. Oczywiście o tabletkach ani słowa. Jakby co, powie, że poroniła.

Objawy są dokładnie takie same, a lekarz nie ma możliwości rozpoznania ani znalezienia śladów dowodzących przeprowadzenia aborcji, jeśli tabletki całkowicie się rozpuściły - podaje Women on Web.

Pigułki przyjęte pod język powinny rozpuścić się po ok. trzech godzinach, zaaplikowane dopochwowo mogą zostać wykryte nawet po czterech dniach. Dlatego WOW rekomenduje aplikację doustną. 

OTO KONSEKWENCJE DONOSZENIA NIECHCIANEJ CIĄŻY>>

BEZBOLESNE PRZYWRACANIE CYKLU

1057587_74477842.jpg
KACZYŃSKI: KAŻDE IN VITRO TO DZIESIĄTKI ABORCJI>>


Anka, jak mi się przedstawia, zadzwoniła na numer podany w ogłoszeniu znalezionym w warszawskim wydaniu "Gazety Wyborczej". "Ginekolog. Przywracanie cyklu". Odebrał mężczyzna. Gdy usłyszał, o co chodzi, ściszonym głosem powiedział, że za chwilkę oddzwoni.


Spytał, w którym jestem tygodniu. Gdy odpowiedziałam, że w 15, no może 16., umówił się ze mną na spotkanie - mówi Anka. 

Zastrzegł, że to będzie kosztować 800 złotych, bo to duża ciąża i potrzeba więcej tabletek

Na korytarzu szpitala przy ul. Banacha, gdzie miał dyżur, wręczył jej białą kopertę pełną tabletek. Szybko rozpisał na niej grafik ich dozowania. W razie czego kazał dzwonić.

Panie doktorze, a czy to nie za późno na tabletki?

Nieco nerwowy lekarz w średnim wieku zapewnił, że "robił to" nawet w 20. tygodniu.

Spytał jeszcze, czy czuję ruchy dziecka. Nie czułam. "Dobrze" - stwierdził - mówi Anka.

Po kilku godzinach zadzwonił, pytając, czy wszystko w porządku. Potem jeszcze kilka razy telefonował, dopóki nie poroniła.

RATOWALI DZIECI PRZED ABORCJĄ, A POTEM... JE SPRZEDAWALI>>

Tabletki, które połknęła to prawdopodobnie Arthrotec albo Cytotec, silne leki, z których jeden służy do leczenia silnego bólu stawów, a drugi chorób żołądka. Oba zawierają mizoprostol, który powoduje skurcze macicy, a potem wydalenie płodu. Można je z łatwością kupić w internecie, ale wtedy nie ma pewności, że nie sprzedaje ich oszust. W aptece są dostępne na receptę. 

Nie idźcie same po leki, wyślijcie swojego chłopaka lub babcię. To nie wzbudzi podejrzeń farmaceutów, którzy dobrze wiedzą, po co młodej kobiecie końska dawka pigułek na reumatyzm - pisze sprytna internautka na jednym z aborcyjnych forów.

Z tabletkami jest ten problem, że aborcję trzeba wykonać dość szybko, najlepiej do 63. dnia ciąży. Potem znacząco wzrasta ryzyko powikłań. W Polsce dostępna jest też metoda chirurgiczna, choć na jej zastosowanie decyduje się coraz mniej lekarzy. Ceny zaczynają się od 3 tys. złotych, a dochodzą nawet do 8 tys.

P1110106.JPG

NK

Ogłoszeniodawca oferujący "wywoływanie miesiączki wszystkimi metodami" nie poleca zabiegu.

To skomplikowane, drogie, nikt pani tego nie zrobi, lepsze będą tabletki - słyszę w słuchawce.

Inny ginekolog, tym razem wyszukany w sieci, tłumaczy, że ma remont prywatnego gabinetu, a na oddziale "to nie za bardzo". Jeśli jednak chcę, to może przyjechać do mnie do domu i "wszystko mi wyjaśni". Okazuje się, że instrukcja także ma dotyczyć przyjęcia tabletek poronnych.

DZIESIĄTKI PŁODÓW CO MIESIĄC SPŁYWAJĄ ŚCIEKAMI>>

KOMFORT LEGALU ZA GRANICĄ

Czy to znaczy, że popularna niegdyś skrobanka przechodzi do historii na rzecz farmakologii?

Podziemie przesuwa się na turystykę aborcyjną. Zabieg można legalnie wykonać za granicą za  cenę porównywalną do polskich, często fatalnych medycznych warunków w podziemiu - wyjaśnia Karolina Więckiewicz.

W niemieckich, czeskich, słowackich, czy holenderskich klinikach Polki legalnie usuwają ciąże nawet 22. tygodniowe za ok. 500 euro.

1385734_65070950.jpgNie dziwi mnie, że odbiera recepcjonistka mówiąca po polsku, gdy "w godzinach dla polskich pacjentek" dzwonię do placówki aborcyjnej w Czechach. Bez problemu umawiam się na wizytę, podając jedynie imię i nazwisko. Miły głos zastrzega tylko, że muszę być na miejscu o 8. rano. Położona blisko polskiej granicy klinika na Słowacji, gdzie prawo pozwala na aborcję do 12. tygodnia, oferuje zabieg już za 380 euro. Może też zapewnić transport do placówki z dodatkowe 150 euro.

"Szybko, komfortowo, fachowo i dyskretnie". Takie oferty kuszą coraz więcej Polek. Ile dokładnie, nie wiadomo. Nie ma też wiarygodnych danych o liczbie aborcji przeprowadzanych przez polskie kobiety. Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny szacuje, że może ich być od 80 tys. do nawet 200 tys. rocznie. Do jednego worka wrzuca się w tych statystykach całe aborcyjne podziemie nad Wisłą i legalne zabiegi przeprowadzane za granicą, gdzie prawo jest mniej restrykcyjne i dopuszcza przerwanie ciąży na życzenie na wczesnym etapie.

POLSKA PRZEGRAŁA W STRASBURGU. ODMÓWILI 14-LATCE ABORCJI>>

O legalnych aborcjach w Polsce nie ma co mówić, bo stanowią zaledwie promil wszystkich przerwanych ciąż. W 2011 roku było ich tylko 641. Polska ustawa dopuszcza aborcję, gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, badania prenatalne wykazały upośledzenie płodu lub nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Prawo zezwala też na przerwanie ciąży pochodzącej z przestępstwa na tle seksualnym, jednak ostatni raz oficjalnie lekarze wykonali taki zabieg u 14-latki zgwałconej w 2008 roku. Łatwiej "wrzucić" usuwane ciąże w inne procedury medyczne. Dla lekarzy oznacza to mniej formalności i kłopotów. Dlatego statystyki są przekłamane.

29319_6694.jpgTo, że teoretycznie ginekologów dokonujących nielegalnych aborcji wsadza się w Polsce do więzienia nawet na 3 lata nie odstrasza polskich kobiet. Niewiele zdaje sobie sprawę, że im samym ze strony organów ścigania za przerwanie ciąży nic nie grozi. Ograniczony i przez wielu uważany za zgniły tzw. kompromis aborcyjny oraz szumne zapowiedzi wprowadzenia całkowitego zakazu aborcji też nie są w stanie ograniczyć dostępu do niej. Wręcz przeciwnie, staje się ona coraz łatwiejsza.  

Ograniczeniem jest nieumiejętność poruszania się w świecie informacji, np. brak dostępu do internetu, lekarza, czy koleżanki, która mogłaby coś podpowiedzieć. A informacja o aborcji, jak i sama aborcja rzeczywiście są na wyciągnięcie ręki - przyznaje Karolina Więckiewicz.

Drugą barierą jest brak pieniędzy. Determinacji, by pozbyć się niechcianej ciąży, Polkom nie brakuje.

Następny tekst:

Starcie modelek. Tylko 100 kobiet na świecie się nadaje Starcie modelek. Tylko 100 kobiet na świecie się nadaje

Komentarze

Gość 04.12.2012 17:17 Zgłoś

Depopulacja Polski idzie pełną parą............ :(((
6+

Gość 04.12.2012 17:17 Zgłoś

i dobrze jesli kobieta chce dziecka powonna je miec jesli nie chce niech nie marnuje zycia sobie i dziecku!! pozniej sa marderstwa ludzie wariuja itd...!!
315+

Gość 04.12.2012 18:05 Zgłoś

Widzialam ten film. i co? Kosciol niech sie lepiej zajmie tymi dziecmi ktore juz na swiecie sa i nie maja co jesc a nie wtraca sie do mojej macicy. A bog nie ma nic do powiedzenia , bo albo nie istnieje albo ma nas gleboko w d***e skoro pozwala na to co sie dookola dzieje.
Komentarz usunięty
58+

drnoah 04.12.2012 18:05 Zgłoś

Hardcore troche to bez dusznie brzmi ale skoro w polsce nie wspiera się matek to nic dziwnego że niektóre wybierają to wyjście. A ból sumienia albo przejdzie albo nie ^^ ich sprawa ich wybór
103+

popo 04.12.2012 18:06 Zgłoś

Tabletki "dzień po" powinny być dostępne w aptekach . Nie potrzebne aborcje .
96+

Gość 04.12.2012 18:09 Zgłoś

Sprawa jest banalnie prosta , wystarczy przylać łopata w bęc około 7/8/9 miesiąca a prezent wywalić na jezdnie w celu rozjechania
97-

Gość 04.12.2012 18:11 Zgłoś

Bo to kolejny zakaz dla biednych, ponieważ bogaty da sobie radę.
60+

Gość 04.12.2012 18:21 Zgłoś

dlaczego w tym artykule dają przepis na aborcję!? i dlaczego robią reklamę tym medykamentom?! autor artykułu to świnia
58-

MM 04.12.2012 18:28 Zgłoś

Gdzie jest prokurator? Przecież ten artykuł to opisywanie sposobów na mordowanie dzieci i omijanie prawa.
51-

kasia 04.12.2012 18:33 Zgłoś

To bylo do przewidzenia. Jak kobieta naprawde nie chce dziecka, to zrobi wszystko, zeby sie go pozbyc. I bardzo dobrze, to nasze zycie, nasz brzuch i nikomu nic do tego.
78+
Strona 1 z 14 1 2 3
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane