Górale chcą krzyża w godle Polski

06.04.2011 20:13 CHRZEŚCIJANIE, GODŁO, KATOLICY, KRZYŻ, PODHALE, POLSKA
Górale chcą krzyża w godle Polski

Fot.

Ma być tak jak dawniej.

W czasie lipcowego zjazdu górali chcemy zaproponować powrót do godła z czasów II RP – mówi "Rzeczpospolitej" Maciej Motor Grelok, prezes Związku Podhalan.

Na obowiązującym w latach 1919 – 1927 godle orzeł miał w koronie niewielki krzyż. Górale tłumaczą, że trzeba przypominać, jak ważnym znakiem jest krzyż.

PRZYDROŻNE KRZYŻE NIEZGODNE Z KONSTYTUCJĄ>>

W II RP ten orzeł był dobrym pomysłem, bo chciano podkreślić ciągłość państwa po okresie zaborów. Dlatego wrócono do godła z XVIII w., z czasów Konstytucji 3 maja czy insurekcji kościuszkowskiej. Potem przyjęliśmy inne godło. Dziś takiej debaty podejmować nie warto - przekonuje w gazecie prof. Mieczysław Rokosz, historyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawca heraldyki.

Co ciekawe, niechęć wykazują politycy zarówno z PO jak i PiS. Wskazują na ryzyko wywołania wojny w parlamencie.

Prof. Włodzimierz Bernacki, politolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego sugeruje, że przed wyborami może stać się to elementem rozgrywki o głosy z Podhala.

W POLSKIEJ SZKOLE ZDJĘTO KRZYŻE>>

W 2009 roku orła z krzyżem w koronie domagały się środowiska katolickie skupione wokół bydgoskiego stowarzyszenia Unum Principium, które zasłynęło m.in. protestami przed koncertem Madonny - dodaje wp.pl.

Był to wówczas odzew na orzeczenie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, który krzyże w klasach szkolnych uznał za naruszenie prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z "własnymi przekonaniami" i "wolność religijną uczniów".

Następny tekst:

Uważaj! Leci z tobą bardzo zmęczony pilot Uważaj! Leci z tobą bardzo zmęczony pilot

Komentarze

Znam ten temat 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Z Polskiego Godla trzeba niezwlocznie usunac Dwie Masonskie Gwiazdy w skrzydlach Orla ktore umiescili Zydokomuchy po 2 Wojnie. To nasz obowiazek jako Polakow !
Gość Gość 11 godzin temu A w Polsce NIC się nie dzieje, prócz okradania nas z pieniędzy które i tak są marne. Jak to NIC! Przeciez zlikwidowali armie. Obecnie mamy zawodowców bueheheheheheheheh
4-

beeveer 22.10.2012 16:14 Zgłoś

katoliku 2010, mógłbyś mi dac namiar na swojego dealera? o takim strzepaniu mózgu jeszcze nie słyszałem...
Janusz Bez myślenia w naszym rządzie sytuacja będzie się ciągle pogarszać. Czy ktoś z tego rządu jest w stanie zabezpieczyć rynek pracy. Zwolnieni niesłusznie Rodacy wykrzyczcie ten fakt choćby przed sejmem, ministerstwem pracy, etc. Proponuję utworzenie Polskiej Partii Bezrobotnych-może jako członkowie takiej Partii będziemy... żyć godniej/ przykładów partii żyjących godnie jest dużo w naszym kraju/
0

khorba 22.10.2012 16:14 Zgłoś

wszytsko git ale czemu ten orzel taki wydygany na tym godle
Gość to idź sobie oglądać tin tina
1-

katolik2010 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Pismo musi się wypełnić.
Gość Gość 11 godzin temu A w Polsce NIC się nie dzieje, prócz okradania nas z pieniędzy które i tak są marne. Jak to NIC! Przeciez zlikwidowali armie. Obecnie mamy zawodowców bueheheheheheheheh
0

Gość 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Dobry pomysł jestem ZA! krzyż mają w swoich flagach Anglia, Dania, Szwecja, Norwegia, Finlandia, i jak dobrze im się wiedzie. Dajmy krzyż na orła a na pewno Bóg otoczy nas blaskiem swojej potęgi i chwały!
Komentarz usunięty
3-

katolik2010 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Jestem świrem, a kościół kocham dlatego że księża mnie dogłębnie pokochali za młody to oni mi przelali (na twarz) wiarę w prawdziwego i jedynego boga
Gość Firmy prywatne zwalniają pracowników a na to miejsce rząd zatrudnia darmozjadów w administracji , sukces gospodarczy pewny , zielona wyspa idiotów . Tym sposobem administracja zeżre własny ogon , na barykadach nie będzie robotników , będą darmozjady administracyjne . Z chęcią oglądał będę z boku jak banda urzędasów naparzać się będzie ze swoimi pryncypałami .
0

Gość 22.10.2012 16:14 Zgłoś

krzyże, pomniki, rocznice ważniejsze od dróg, pracy, chleba czy wałów przeciwpowodziowych.
Komentarz usunięty
1-

Gość 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Z tej miłości masz pewnie rozszerzony zwieracz :)
Gość Firmy prywatne zwalniają pracowników a na to miejsce rząd zatrudnia darmozjadów w administracji , sukces gospodarczy pewny , zielona wyspa idiotów . Tym sposobem administracja zeżre własny ogon , na barykadach nie będzie robotników , będą darmozjady administracyjne . Z chęcią oglądał będę z boku jak banda urzędasów naparzać się będzie ze swoimi pryncypałami .
1+

Lucyfer 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Jam jest Legion, bo we mnie tysiące. Dopadnę Cię katoliku2010, nie uchronisz się przed ogniem piekielnym - buahahahahahahahahahahahahahahahahah
Gość wypadki chodza po ludzach ale trzeba byc czujnym w takich niebespiecznych miejsach jak morze rzeka
0

Gość 22.10.2012 16:14 Zgłoś

Katoliku2010 na prawdę nie ma znaczenia jak bardzo będziesz tu spamował i wmawiał innym że Kościół to droga Życia, ja zawsze będę pamiętał słowa Mistrza zanotowane w Jana 13:35. "Po tym wszyscy poznają, że jesteście moimi uczniami, jeśli będzie wśród was miłość”. Miłość miała być znakiem rozpoznawczym prawdziwych naśladowców Jezusa, a jak jest z wami katolikami, to każdy widzi.
Andrzej to że zawodówki zniknęły podziękujcie geniusiowi Wałęsie i jego jego doradcom,według nich to był system komunistycznego kształcenia zawodu młodych ludzi.Wałęsa nie mógł znieś,że tysiące ludzi będzie miało taki sam zawód jak on sam.
0
Strona 1 z 18 1 2 3
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane