Młody Polak odkrył dwie komety! Bez teleskopu

27.09.2015 19:07 KOMETA, KOSMOS, NASA
Młody Polak odkrył dwie komety! Bez teleskopu

Screen z wideo

Michał Biesiada, student informatyki z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, do odkrycia nie potrzebował żadnych specjalnych urządzeń.

Do odkrycia kosmicznych zjawisk doszło w nietypowy sposób. Biesiada dostrzegł dwie komety: C/2014 (SOHO-2831) i C/2015 (SOHO-2991) nie na niebie, ale... na zdjęciach. Nie używał teleskopu, tylko analizował materiały pochodzące z obserwatorium słonecznego SOHO. Odkryte komety należą do bardzo rzadkiej grupy komet muskających Słońce, czyli takich, które poruszają się bardzo blisko jego powierzchni. Kiedy zbliżą się zbyt bardzo, mogą się rozpaść.

Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku...

Student brał udział w projekcie "Sungrazer Project" nadzorowanym przez Karla Battamsa - naukowca z NASA. Jedną z komet dostrzegł w zeszłym roku, a drugą miesiąc temu.

Wstępnego potwierdzenia (odkrycia komety) udzielili mi inni doświadczeni łowcy komet: Boonplod z Tajlandii oraz Bo Zhou z Chin – mówi Michał Biesiada cytowany przez TVP Info.

Jednak dopiero w tym miesiącu amerykańskiej agencji kosmicznej udało się potwierdzić, że rzeczywiście Polak natrafił na coś nowego. 

Michał Biesiada nie jest jedynym Polakiem, który został członkiem wyjątkowego klubu poszukiwaczy komet. Do tej pory nasi rodacy odkryli w sumie ok. 300 obiektów. Najwięcej skarbów dostrzegli Szymon Liwo (70 komet) i Michał Kusiak (150 komet).

Obserwowanie Układu Słoneczego jest możliwie dzięki wystrzelonemu w kosmos w 1995 roku obserwatorium Solar and Heliospheric Observatory (SOHO), Informacje pochodzące z sondy można śledzić na specjalnej stronie internetowej. Spośród znalezionych do tej pory komet, aż trzy tysiące zostały znalezione przez fanów astronomii, a nie przez profesjalinstów. Szukajcie, a znajdziecie!

Następny tekst:

Krwawy księżyc już dziś! Tu zobaczysz go nawet przy złej pogodzie Krwawy księżyc już dziś! Tu zobaczysz go nawet przy złej pogodzie

Komentarze

Gość 27.09.2015 20:27 Zgłoś

Patrzę , patrzę ...nic nie widzę ....macam ... oka ni ma !
2+

Gość 27.09.2015 20:37 Zgłoś

Ty już musiałeś być zgwałcony
Gość KIedy polacy wyjda na ulice co ? dalej wierzycie zmowie 4 parti ? Jestescie okradani obrażani poniżani przezd bande 4 parti A teraz jeszcze bedzie gwałceni przez inne nacje które na siłe wam zrzucą i co teraz?
1+

Gość 27.09.2015 20:42 Zgłoś

Przecież Polacy wyszli na ulice. Podobno dziś w Poznaniu paradowali o prawa gejów!!!! prawa reszty chyba za bardzo nikogo nie obchodzą a później wygląda ten kraj jak wygląda.
Gość KIedy polacy wyjda na ulice co ? dalej wierzycie zmowie 4 parti ? Jestescie okradani obrażani poniżani przezd bande 4 parti A teraz jeszcze bedzie gwałceni przez inne nacje które na siłe wam zrzucą i co teraz?
2+

Gość 27.09.2015 20:50 Zgłoś

Nie załatwi z pewnością, bo ameryka traktuje nas instrumentalnie, do realizacji ich celów jesteśmy potrzebni, ale oprócz tego ma nas głeboko.. gdzieś
polonus Komety też fajne, ale czy prezydent Duda załatwi wkońcu zniesienie wiz dla Polaków? Przecież obiecał.
13+

Gość 27.09.2015 20:59 Zgłoś

Znowu tytuł z duppy wzięty. Na pokładzie SOHO są m.in. teleskopy robiące miliony zdjęć. Przez 20 lat aktywności SOHO odkryto dzięki temu ponad 2000 komet. Inny Polak, astronom amator Michał Kusiak, ma na swoim koncie już ponad 100 odkryć komet. Niemniej gratuluję Polakowi!
2+

Gość 27.09.2015 21:02 Zgłoś

Twoja matka też nie mogła być mądra, skoro urodziła takiego ślepego i głuchego głupca.
KAA A ja odkryłem że nieznam mądrej baby,zajeło mi to 40 lat...Aczkolwiek mam 43.Zna ktoś mądrą babę? JA NIE...
0

Gość 27.09.2015 21:13 Zgłoś

W dodatku półanalfabetę...
Gość Twoja matka też nie mogła być mądra, skoro urodziła takiego ślepego i głuchego głupca.
1-

Astronomanalny 27.09.2015 21:42 Zgłoś

Na zdjęciach pod Słońce widać gwiazdy, a z lądowania na Księżycu czarne niebo - nie lepiej było kręcić wszystko w katowickim planetarium, celem urealnienia ? Hę ?
1+

z 27.09.2015 21:54 Zgłoś

gdzie?
polonus Komety też fajne, ale czy prezydent Duda załatwi wkońcu zniesienie wiz dla Polaków? Przecież obiecał.
6-

Gość 27.09.2015 22:02 Zgłoś

A to ma coś wspólnego z kometami ? Czy tylko z twoją głupotą ?
polonus Komety też fajne, ale czy prezydent Duda załatwi wkońcu zniesienie wiz dla Polaków? Przecież obiecał.
7-

Gość 27.09.2015 22:03 Zgłoś

Wie bardzo dużo. Tylko blokuje informacje, a to co my wiemy to jest właśnie NIC.
Gość to pokazuje jak wiele NASA wie o naszym otoczeniu a wie prawie nic
2+

Gość 27.09.2015 22:21 Zgłoś

Nie pomniejszając znaczenia odkrycia ale jednym słowem chłopak znalazł kropkę na zdjęciu. Jeśli student informatyki to może prościej zrobić algorytm który wyszukuje jaśniejsze/ciemniejsze punkty na zdjęciu coś jak różdżka w Photoshopie tyle ze automat i odpowiednio skonfigurowany i dostosowany do odpowiedniej rozdzielczości.
2+

Gość 28.09.2015 01:34 Zgłoś

większość pozornie zdrowych ludzi nie słyszy/widzi najważniejszych rzeczy w życiu i to nie jest problem słuchu czy wzroku:( to przez jedzenie mięsa powinno być zakazane bo łamie podstawowe reguły "nie zabijaj" bo kto zabije zwierze zabije człowieka i własne dzieci. I niech ktoś nie wciska ludziom kitu, że mięso jest potrzebne i zdrowe bo tak nie jest ma sam negatywny wpływ na organizm są rośliny które zawierają kilka razy więcej białka i witamin niż mięso!
1+

ASdsaa 28.09.2015 06:30 Zgłoś

czy aparat który zrobił to zdjecie to nie był specjalnym urządzeniem ??? na sforze czytając artykuły można stwierdzić że piszący to ograniczeni umysłowo
0

Gość 28.09.2015 06:42 Zgłoś

Co to znaczy ,,zbyt bardzo,,,głąbie?
1+
Strona 2 z 4 1 2 3 4
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane