Oto cennik księży z Polski. Tyle biorą za posługę

20.07.2013 08:20 CHRZEST, KSIĄDZ, OPŁATA, POGRZEB, ŚLUB

Co łaska? To nie oznacza, że za posługę kapłańską możemy dać księdzu parę złotych. Oto cennik z plebanii.

Koperta na plebanii

Koperta na plebanii

PAP/Lech Muszyński

Jeśli w parafialnej kancelarii zapytamy, ile się należy za ślub, chrzciny czy pogrzeb, usłyszymy "co łaska". Taka jest wersja oficjalna. Ale wystarczy trochę popytać, żeby się dowiedzieć, że "co łaska" zaczyna się od 200-300 zł - donosi gazetakrakowska.pl.

PO KOLĘDZIE W LIPCU. KSIĄDZ POTRZEBUJE KASY>>


Chodzi oczywiście o pieniądze dla księdza, bo organistę, kościelnego czy siostrę zakonną trzeba opłacić osobno.


Oto nieoficjalny cennik z parafii w Małopolsce...

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 20.07.2013 11:04 Odpowiedz Zgłoś

Uprzejmie informuję, że księża płacą podatki. W dodatku sposób naliczania podatku jest bardzo ciekawy, bo nie od ilości parafian, ale od ilości mieszkańców na terenie parafii. Czyli np. mój proboszcz płaci "pogłówne" i za tych 200 osób zameldowanych, które od lat są w Irlandii, i za ponad setkę ewangelików, świadków Jehowy i innych. No i oczywiście za tych wszystkich, którzy nie chodzą, na tacę nie dają. Prawo polskie widać zakłada, że każdy Polak to katolik. Fakt, że wysokość tego opodatkowania nie jest zbyt wysoka, ale nie jest prawdą, że duchowni nie płacą podatków. Jeśli nie wierzycie, zapytajcie w najbliższej skarbówce.
Gość taaaa, widzę ze myślisz odwrotną częścią ciała i zamiast już przestać jątrzyć i gargamela "ustawiać" przeciwko klechom to lepiej zamknij dziub. Logiczne jest jak gargamel dołożyłby klechom od tego "interesu" do podatku to suma sumarum klecha ten podatek dołożyłby "klientoi" i po herbacie....... na drugi raz najpierw temat przemyśl a potem zabieraj głos.
13-

Gość 20.07.2013 11:05 Odpowiedz Zgłoś

A na rachunkach dla ZUS za pogrzeb wypisują 1/3 lub 1/4 kwoty ! CZARNA MAFIA ! OPODATKOWAĆ !
8+

Gość 20.07.2013 11:05 Odpowiedz Zgłoś

Tu piszą chyba sami ateiści którzy wogóle nic z Kościołem do czynienia mają. Ja jeszcze nie słyszalem, żeby ktoś nie zapłacił i przez to nie otrzymał ślubu, komuni itp. Dobrze prawisz
Gość ot, dumał, dumał i...... wy-dumał! a tak w ogóle oprawa związana z celebrą np. ślubną, czy pogrzebową jest związana z kosztami, jakie ponosi parafia, takimi jak oświetlenie, przystrojenie-kwiaty, organista. O tym, jaką kwotę zainteresowani przekażą (albo wcale nie przekażą) na pokrycie tych kosztów w ostateczności decydują sami zainteresowani i chciałbym znać choc jeden przykład, gdzie ksiądz odmówił posługi, tylko dlatego, że zamawiający posługę nie przekazał żadnej kwoty.
16-

Gość 20.07.2013 11:07 Odpowiedz Zgłoś

Mniemana rozmowa dwóch znaczących ATEISTÓW - Nie przeszkadza Ci że 90% ateistów to są osoby których geniuszu nie docenia środowisko i muszą się DOWARTOŚCIOWAĆ - nie ich pieniądze i władza nad nimi daje dużo satysfakcji!!!
16-

Gość 20.07.2013 11:08 Odpowiedz Zgłoś

Wypadałoby się wziąć w końcu za tych pedofili i ich opodatkować.
8+

Gość 20.07.2013 11:09 Odpowiedz Zgłoś

Po pierwsze: czy uważasz, że taki cennik powinien być jednakowy i w podwarszawskiej willowej dzielnicy, i w wiosce po byłym PGR na Pomorzu? Po drugie: prawo kościelne wymaga, żeby w każdej parafii była parafialna rada ekonomiczna. W mojej parafii jest, wybrana w demokratycznych wyborach w kościele. Łatwo wszystkim narzekać, krytykować, ale przecież wystarczy sięgnąć po swoje prawa, jakie przepisy kościelne dają wierny, Tylko zazwyczaj wierni nie chcą się angażować. Bo zawsze łatwo wszystko zrzucić na złego proboszcza, ale jeśli się zorganizuje radę parafialną, to już odpowiedzialność bierze się na siebie, prawda?
Gość Czarne klery niech wystawią cennik powinien być wywieszony w każdej parafii i to obowiązkowo złodzieje i niech się rozliczają co miesiąc ile z tacy od parafian zebrali.Kler to złodziejstwo i rozbój w biały dzień.
14-

GOSC 20.07.2013 11:09 Odpowiedz Zgłoś

wstyd zeby ksieza brali tyle kasy za poslugi a potem sie dziwia ze ludzie odchodza z kosciola
7+

GOSC 20.07.2013 11:09 Odpowiedz Zgłoś

wstyd zeby ksieza brali tyle kasy za poslugi a potem sie dziwia ze ludzie odchodza z kosciola
6+

oszołom 20.07.2013 11:10 Odpowiedz Zgłoś

Zgadza się , ale do "inteligentów" to nie dociera!! Gdyby dotarło to trochę głupio byłoby tak "kopać" czarnych sukienkowców!!
Gość Uprzejmie informuję, że księża płacą podatki. W dodatku sposób naliczania podatku jest bardzo ciekawy, bo nie od ilości parafian, ale od ilości mieszkańców na terenie parafii. Czyli np. mój proboszcz płaci "pogłówne" i za tych 200 osób zameldowanych, które od lat są w Irlandii, i za ponad setkę ewangelików, świadków Jehowy i innych. No i oczywiście za tych wszystkich, którzy nie chodzą, na tacę nie dają. Prawo polskie widać zakłada, że każdy Polak to katolik. Fakt, że wysokość tego opodatkowania nie jest zbyt wysoka, ale nie jest prawdą, że duchowni nie płacą podatków. Jeśli nie wierzycie, zapytajcie w najbliższej skarbówce.
14-

Gość 20.07.2013 11:12 Odpowiedz Zgłoś

A największy wstyd to że księżą jedzą, ubierają się i że pieniędzy na to nie dają im Aniołki - prawda?
GOSC wstyd zeby ksieza brali tyle kasy za poslugi a potem sie dziwia ze ludzie odchodza z kosciola
12-

Gość 20.07.2013 11:13 Odpowiedz Zgłoś

Niestety, nie znasz przepisów kościelnych. Prawo Kanoniczne mówi w tym temacie, że: 1) za posługi wolno przyjmować ofiary, które stanowią wynagrodzenie księdza (innego wynagrodzenia nie otrzymuje - żadnej pensji itd.); 2) nie wolno się tych ofiar domagać ani uzależniać sposobu udzielenia posługi od złożonej ofiary; 3) wolno ustalić orientacyjny cennik, ale nie wolno go sztywno egzekwować; 4) nie wolno odmówić posługi wiernym, którzy z ubóstwa nie mogą złożyć ofiary; 5) jedynym sakramentem, za który nie wolno pobierać ofiar, jest spowiedź
Gość Znając przepisy kościelne SAKRAMENTY są bezpłatne ( tzn. powinny być ) Ksiądz ma obowiązek je udzielić za darmo ! Nie wolno mu pobierać za to opłaty !!! Dla przypomnienia pazernym klechom Sakramenty to : chrzest , Pierwsza Komunia , Bierzmowanie , Sakrament małżeństwa , namaszczenie chorych , ostatnie namaszczenie , no i pochówek . Za te sakramenty księdzu nie wolno wziąć ani złotówki !!! No ale za co będą jeździć do Ciechocinka jak sakramentów będą udzielać za darmo ? Szacunek dla prawdziwych księży którzy są naprawdę z powołania , a nie z chęci zbogacenia siebie i rodziny . Jest ich bardzo mało ale , jednak są !!!
8-

Gość 20.07.2013 11:15 Odpowiedz Zgłoś

Nie wiem, jakiej ty jesteś religii, bo my katolicy to mamy sakramenty takie: chrzest - bierzmowanie - Komunia św. - pokuta - namaszczenie chorych - kapłaństwo - małżeństwo. Nie ma sakramentu "Pierwszej Komunii" ani "ostatniego namaszczenia". Pogrzeb to też nie sakrament.
Gość Znając przepisy kościelne SAKRAMENTY są bezpłatne ( tzn. powinny być ) Ksiądz ma obowiązek je udzielić za darmo ! Nie wolno mu pobierać za to opłaty !!! Dla przypomnienia pazernym klechom Sakramenty to : chrzest , Pierwsza Komunia , Bierzmowanie , Sakrament małżeństwa , namaszczenie chorych , ostatnie namaszczenie , no i pochówek . Za te sakramenty księdzu nie wolno wziąć ani złotówki !!! No ale za co będą jeździć do Ciechocinka jak sakramentów będą udzielać za darmo ? Szacunek dla prawdziwych księży którzy są naprawdę z powołania , a nie z chęci zbogacenia siebie i rodziny . Jest ich bardzo mało ale , jednak są !!!
15-

Anna 20.07.2013 11:17 Odpowiedz Zgłoś

A pi co księdzu koperta? Przyjmie datek bez koperty byle spory
6+

Ewangelik 20.07.2013 11:20 Odpowiedz Zgłoś

Tym wpisem obrażasz nasz Kościół. Czyli że my, ewangeliccy księża, to jakaś "tańsza konkurencja"? Żeby przyjmować sakramenty w naszym Kościele, trzeba być Ewangelikiem (w przypadku ślubu - co najmniej jedno z narzeczonych). Poza tym nie mamy tylu sakramentów, co Katolicy, więc przepraszam, ale dla niezadowolonych nie mamy "pełnego pakietu usług w konkurencyjnej cenie". Nie wiem, czy wiecie, że nasi wierni oprócz ofiar za posługi płacą jeszcze regularnie comiesięczną składkę członkowską, zależną od wysokości swoich dochodów. I jakoś nie narzekają, bo wiedzą, po co należą do Kościoła i czują się za niego odpowiedzialni.
Iksińska Dlatego coraz więcej osób przychodzi z tymi sprawami do księży ewangelickich-kościoły też ładne,poziom usług niczego sobie a zrobią co trzeba za połowę tej ceny i jeszcze kwitek wypiszą.Dlatego sztywnym cennikom mówię zdecydowane NIE-to bardzo zniechęca.
5+

fdssfew 20.07.2013 11:24 Odpowiedz Zgłoś

bo te cenniki ludzie sami ustalili, jak ksiadz mówił co łaska to trzeba było dawać 50 zł a nie 300 zł ... :) przecież ksiądz nie może odmówić wykonania swojej powinności z powodu zbyt małej zapłaty co łaska
6+
Strona 6 z 27 4 5 6 7 8
Strzeż się Europo! Oto cała prawda o Państwie Islamskim 7 Strzeż się Europo! Oto cała prawda o Państwie Islamskim 8 godzin temu
Tego teraz najbardziej boją się Polacy. To nie wojny i choroby 7 Tego teraz najbardziej boją się Polacy. To nie wojny i choroby 10 godzin temu
Sponsorowane
Tak wygląda praca dla Facebooka. Zobaczcie główną siedzibę giganta Tak wygląda praca dla Facebooka. Zobaczcie główną siedzibę giganta Żyć nie umierać. Praca w takich warunkach musi być przyjemna.
Myślisz, że umiesz imprezować? Zobacz, jak robią to mistrzowie! Myślisz, że umiesz imprezować? Zobacz, jak robią to mistrzowie! O tym, że Wyspiarze umieją się dobrze, głośno i z fantazją zabawić, wiedzą chyba wszyscy. Na własnej skórze...
Wojna Kena i Barbie. Sobowtóry się nienawidzą Wojna Kena i Barbie. Sobowtóry się nienawidzą Ken i Barbie w rzeczywistym świecie? To nie żart. Setki operacji plastycznych zmieniły młodą Ukrainkę i Amerykanina w...