Polska armia będzie mieć superżołnierzy. Dzięki genetyce

19.01.2010 09:11 ARMIA, BADANIA, DNA, POLSKA
Polska armia będzie mieć superżołnierzy. Dzięki genetyce

Fot. PAP/Mirosław Trembecki

Saper czy komandos? Zdecyduje kod DNA

Absolutnie zdrowi i idealnie przystosowani do zadań, które będą wykonywać. Takich żołnierzy chce mieć polska armia. Jak to osiągnąć? Trzeba dokonać selekcji badając kod DNA rekrutów - informuje dzienik "Polska".

TEST DNA OKREŚLI TWOJE UMIEJĘTNOŚCI>>

To nie jest science-fiction. Od 2007 roku w polskiej armii trwa program badawczy, który polega na zbieraniu próbek DNA żołnierzy i badaniach cytogenetycznych. Dzięki nim naukowcy są w stanie określić cechy fizyczne i psychiczne żołnierzy, a także ryzyko zapadnięcia na różne schorzenia.

ILE JEST WARTA TWOJA PRZYSZŁOŚĆ?>>

Takie badania pozwalają na racjonalne wydawanie pieniędzy na szkolenia - np. nie będzie się uczyć latać na myśliwcach żołnierza, który zagrożony jest ślepotą, a saperem nie zostanie osoba, o której wiadomo, że może zachorować na chorobę Parkinsona - czytamy w "Polsce".

Kiedy zaczynaliśmy profilaktyczny program zdrowotny, umieliśmy oznaczać bodajże kilka wektorów - opowiada mgr Agnieszka Bochniak z Oddziału Profilaktyki i Lecznictwa IWSZ. - Dzisiaj jest to już co najmniej kilkanaście cech możliwych do odczytania w genach, także takie, jak np. odporność na stres - dodaje.

Czemu jeszcze służą badania, które prowadzi się także w amerykańskiej, brytyjskiej i niemieckiej armii?

Taka baza danych w warunkach bojowych jest nie do przecenienia. W przypadku rozległych obrażeń można nie tylko zidentyfikować natychmiast ranną (czy też poległą) ofiarę, ale także błyskawicznie udzielić jej pomocy. W sytuacji, kiedy liczy się każda chwila, oszczędzamy czas potrzebny do zrobienia np. próby krzyżowej krwi czy badań na zgodność tkankową - tłumaczy komandor Andrzej Zabielski, szef pionu medycznego w Inspektoracie Wojskowej Służby Zdrowia, jedna z osób, które przygotowywały wdrożenie polskiego programu badawczego.

To właśnie dlatego w pierwszej kolejności profilowano genetycznie DNA żołnierzy, którzy mieli wziąć udział w misjach - informuje gazeta.

Naukowcy mieli przebadać DNA 20 tysięcy żołnierzy do 2010 roku.  Niestety, ze względu na cięcia finansowe wykonali 6 tys. badań. Teraz proszą szefa MON o przedłużenie realizacji programu badań.

I głęboko wierzę, że dostaniemy zgodę. Program jest już bardzo zaawansowany i jego zakończenie to wielki skok w nowoczesność dla naszej armii - mówi "Polsce" komandor Zabielski.

Następny tekst:

Koniec wojny o Cadbury. Co z Wedlem? Koniec wojny o Cadbury. Co z Wedlem?

Komentarze

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

"Na armii nie wolno oszczędzać "
Gość zgadzam sie powinno byc prawo jady od minimum 20 roku zycia
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Przynajmiej armie bedziemy miec dobra, mimo ze caly kraj sie sypie to nas nie rozd*pca :D
GPS GPS przydatna rzecz zdarza sie że kazuje skręcić i jechać pod prąd i znajduje ślepe uliczki ale gps to nie wszystko trzeba mieć też troche rozumu gps za nas nie pojedzie na ulicy on tylko podpowie jak dotrzeć do celu cala reszta jest w naszych rękach
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Tym bardziej z naszym położeniem geograficznym powinniśmy mieć armię na wysokim poziomie- bo w tej sytuacji na nosiki na mundury nie możemy sobie pozwolić.
Gość sami je......cy policje.he he.cwaniaczki z podstawówki
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

trzeba być kretynem żeby to popierać, rząd otwarcie ci mówi ze chce eksperymentować na ludziach zaczynając od wojska, a ty to popierasz, nie było by w tym nic złego gdyby nie fakt że takiego osbnika już nie będzie można nazwać człowiekiem, bo nim juz nie będzie.
Gość sami je......cy policje.he he.cwaniaczki z podstawówki
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

PRZESTAŃ PAJACU OGLĄDAĆ tyle si-f. a co to startrek czy co dobrze niech wyeliminują ciamciaków co się nie nadają a służą w wojsku lub kończą dobrą uczelnię wojskową dzięki tacie emerytowanemu pułkownikowi
Paul86 Prawdę mówiąc, nawet ja-wierzący-nie wierzę w to odkrycie. Zresztą, nie jest to pierwsza znaleziona w tamtym rejonie "arka". A na filmiku jakoś spokoju mi nie daje ta niefrasobliwość z jaką łażą sobie i pukają w drewno liczące niby 5 tysięcy lat. Jak ten dzięcioł w panele Kronopolu :-)
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Ściema, to realizacja Genome Project, niedługo wymyślą coś pozyskac DNA wszystkich obywateli. Najprościej jest zacząć od wojska.
Gość to jest nic z fakrycznym przeżyciem dachwoania, widok iskier i trzask gniecionych blach,pękające szyby i robisz szybki rachunek sumienia i wołasz Boga o pomoc
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Ludzie - mało nauczylą nas historia ? Czy po anstepnej wojnie znowu bedziemy agadc ,,madry Polak po szkodzie'' ? Armia sprawna i silna to podstawa obrony naszego nękanego przez sasiadów kraju !!! Weźmy wreszcie stwórzmy silne wojsko aby nie powtarzać bledów historii i podniecać sie walka partyzancką !!!!
Gość Przecież 18-latek jak dostanie prawo ma małe doświadzcenie ale 20 latek pierwszy raz siadający za kółko raczej też nie posiada większego doświadczenia .... Ci australijscy naukowcy niech lepiej jaja ważą Kangurom
0

Łysy 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Co za debil pisze takie fantastyczne artykuły. w polsze i za 100 lat szwejki będą w bechatkach biegać na służby. A tu fantastyczne bzdury o selekcji na pdstawie DNA. Proszę...
Gość ja mam 18 i wogule nie zamierzam miec dzieci ani teraz ani później dla tego przestrzegam antykoncepcji w 100% skutecznej czyli nie uprawiam seksu ani nie pozwalam się zbliżyc żadnemu chłopakowi do mnie
0

Gość 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Taaa już kiedyś byli tacy mądrzy którzy chcieli stworzyć super żołnierzy... nazywali się naziści...
Drajver Ci kretyni, którzy zgadzają się z tym durnym przepisem (który oczywiście się nie przyjmie bo aż takich baranów w sejmie nie mamy) mają prawka już po kilka/naście lat. Ludzie, przypomnijcie sobie te czasy, za małolata. Albo motor albo auto i uważaliście że jesteście dojrzali w wieku 16 lat. Żyjecie? Ze statystyk wynika że to nie gówniarze po 17 lat doprowadzają do śmiertelnych wypadków lecz kierowcy po 40~~ lat. P.S. m.in. do kamyk_w : Treść postu niejakiego 'Soam'a' jest przesiąknięty Ironią. Pz
0

ala 22.10.2012 11:11 Zgłoś

Robcie tak dalej. Niedlugo do pracy beda robic badania dna a pozniej juz przy urodzeniu. Urodzisz sie i do lopaty, do biura, na budowe itd itp. Wrecz super.
Gość A ja kupiłam książkę pt "Jak skutecznie rzucić palenie" tylko taką dla wszystkich, nie: "dla kobiet" bo tam bzdety typu "twoja cera, twoje dzieci, twój mąż"(oni wszyscy są ważni, ale nie w tym wymiarze) i słuchajcie, po przeczytaniu 4 rozdziałów rzuciłam, tzn. poszłam i tryumfalnie wypaliłam ostatniego papieroska, do imentu, do filtra i powiedziałam "żegnaj". To było 9 stycznia 2009. Od tej pory życie jest naprawdę piękne!!! nie mówiąc o tym, że w skali rocznej było to jakieś 3400,00 kasy.
0
Strona 1 z 4 1 2 3
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane