Pożyczka na 1500 procent? To nie błąd!

10.10.2009 12:06 LICHWA, POŻYCZKA, REGITA
Pożyczka na 1500 procent? To nie błąd!

Fot. sxc.hu/mainrc

Takie odsetki pobiera spółka Regita.

Potrzebujesz szybko kilkuset złotych? Nie masz stałych dochodów, bo jesteś studentem? Nie masz czasu na załatwianie zbędnych formalności? To nie problem. Wystarczy zadzwonić... - informuje "Gazeta Wyborcza".

Nieomal od ręki, jedynie po wypełnieniu mało skomplikowanej ankiety, która "ma potwierdzić istnienie danej osoby" - jak tłumaczy konsultantka firmy, otrzymasz SMS-a z informacja o przyznaniu pożyczki. Ta wpływa natychmiast na twoje konto.

Niestety, jak odkryła "GW", firma, która udziela pożyczki, pobiera za nią lichwiarskie oprocentowanie. Pożyczasz 200 zł, po miesiącu musisz oddać 300 zł. To daje w skali roku oprocentowanie w wysokości 1500 procent!

A to nie wszystkie niespodzianki, jakie funduje swoim klientom firma Regita, właściciel serwisu internetowego www.sms365.pl. Serwis wysyła nam umowę, na której odesłanie mamy pięć dni. Spóźnienie będzie nas kosztowało 100 zł.

Jeśli chcemy zmienić umowę i przedłużyć termin spłaty - musimy zapłacić 50 zł. Spóźniamy się ze spłatą? Za pierwsze upomnienie firma dolicza 25 zł, za każde kolejne 50 zł.

To imponujące kwoty biorąc pod uwagę wysokość ewentualnej pożyczki. Pierwsza nie może być wyższa niż 600 zł, przy kolejnej możemy liczyc na maksimum 1250 zł - informuje "GW".

Czy to legalne? - zastanawia się "GW" przypominając, że w Polsce działa ustawa antylichwiarska zakładająca, że oprocentowanie pożyczek nie może być wyższe niż 20 proc.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta twierdzi, że, niestety, tak. Przyglądał się już temu serwisowi i uznał, że wszystko jest zgodne z prawem. Oprocentowanie nie przekracza 20 proc. Niestety, rzeczywisty koszt kredytu podbijają ubezpieczenia i prowizje, które stosuje firma.

Podobne sposoby na obchodzenie ustawy antylichwiarskiej - tyle że na mniejszą skalę - od lat stosują już bankowcy - przypomina "GW".

Następny tekst:

Prezydent podpisał Traktat Lizboński Prezydent podpisał Traktat Lizboński

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

Niestety tak jest, przypadek pisany powyżej jakby z życia wzięty. Kobita moja wzieła taką pożyczke, do tego jeszcze jakies weksle in blanco podpisywała. . . dobrze że szybko zareagowałem, bo w skali roku myślę, że wyszło by więcej niż te 1500%... po miesiącu z 200 zł wyszło 300, potem 400zł . . .
Gość czub I POpyczaczy unii
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

To lichwiarski kraj. Banki też w zasadzie nie są lepsze.
Mariusz "...bilety na loty krajowe w Irlandii," A co mnie obchodzi że w Irlandii drożeją bilety? Heloł! mieszkam w Polsce
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

Sorry ale o co kaman?? Przecież nie ma obowiązku pożyczania pieniędzy. Nie odpowiadają Ci warunki to nie pożyczaj. Ot cała filozofia. A jak nie czytasz umowy i podpisujesz in blacko to jesteś idiotą i się potem nie dziw, że są konsekwencje.
Gość "Polska służba zdrowia nie jest najgorsza w Europie" To że nie jest najgorsza - to nie znaczy że ma być taka jaka jest. Bo mogłaby być lepsza. Heh.
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

A PKO ? 4 tys zł - spłata tylko 81 zl/mc ....................ale przez 10 lat !!!
Gość za 10 zł to ja mogę sobie wypożyczyć jakiś megahit w wypożyczalni DVD :D:D
0

silverland 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

"Pożyczasz 200,00 złotych, po miesiącu musisz oddać 300,00. To daje w skali roku oprocentowanie w wysokości 1500 procent!". Tak twierdzi dziennikarz. Wydawało mi się, że znam się na procentach. Jednak popadłem w wątpliwość. Moim zdaniem w opisanej wyżej sytuacji oprocentowanie roczne wynosi 600, a nie 1500 procent.. Płacąc po miesiącu 300,00 od pożyczonej kwoty 200,00 płacimy 50% odsetek. W stosunku miesięcznym. A jak mi wiadomo rok ma 12 miesięcy, a zatem 12 x 50% = 600%. Kto ma rację???
Gość Ale mandarynki bez pestek to lubicie co?
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

jest jeszcze takie coś jak procent składany - doczytaj proszę !
Gość Ale mandarynki bez pestek to lubicie co?
0

Ramikin 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

"Wydawało mi się, że znam się na procentach. " - no to Ci się wydawało.
Gość Ale mandarynki bez pestek to lubicie co?
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

przestancie z ta lichwa. To juz nie jest lichwa a cos zupelnie innego. W sredniowieczu pietnowana lichwa miala max 10% rocznie. Banki dzis biora wiecej
inka nie wazne jak duzy jest mozg wazne zeby umiec go uzywac co niestety nie wszyscy potrafia
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

Lub kapitalizacja odsetek - na jedno wychodzi ... chyba ...
Gość szkoda ze nie produkuje cichow , al w sumie to pajac
0

Gość 22.10.2012 10:38 Odpowiedz Zgłoś

Dobry zwyczaj nie pożyczaj:))......
Gość teflon z patelni MADE IN CHINA?
0
Strona 1 z 2 1 2
Oto najpiękniejsze kobiety świata. Zaskoczenie? 10 Oto najpiękniejsze kobiety świata. Zaskoczenie? wczoraj, o godz: 19:37
Tajemnicze szczątki na plaży. To zaginiony boeing? 3 Tajemnicze szczątki na plaży. To zaginiony boeing? wczoraj, o godz: 15:29
Sponsorowane
Tymoszenko pławi się w luksusach? Zobacz, jak mieszka Tymoszenko pławi się w luksusach? Zobacz, jak mieszka Julia Tymoszenko pochwaliła się swoim domem przed dziennikarzami ze stowarzyszenia "Bez Płotów". Chciała, by wszyscy mogli zobaczyć jak...
Wielkie sekrety na Google Maps. Tego tam nie zobaczysz Wielkie sekrety na Google Maps. Tego tam nie zobaczysz Choć Google Earth jest w sieci od dekady, wiele elementów naszego świata nadal ukrytych jest przez płaszcz cenzury....
Zobacz najbardziej makabryczne miejsca na Ziemi Zobacz najbardziej makabryczne miejsca na Ziemi Makabryczne atrakcje z niezrozumiałych względów przyciągają rzesze turystów. Fascynacja śmiercią i horrorem wciąż nie traci na popularności, a...