Galeria: Tak świętują Dziady. Tajemniczy obrzęd polskich pogan

02.11.2013 12:10 DZIADY, HALLOWEEN, MAGAZYN, RODZIMOWIERCY, SŁOWIANIE
Powrót do artykułu

Rodzimowiercy na co dzień to zupełnie zwykli ludzie, tacy jak my – pracują jako informatycy, lekarze czy sprzedawcy, jednak swoją religię traktują zupełnie poważnie. Jeden z założycieli Zachodniosłowiańskiego Związku Wyznaniowego, Przemysław Ziemowit Mrugacz zapewnia, że dla niego wiara w Peruna, Swarożyca i innych słowiańskich bogów jest wiarą jak najbardziej autentyczną.

Komentarze

44 02.11.2013 12:32 Zgłoś

Nasze dziady swoje miecze obmywali w oceanach.... Chwała Słowianom!
275+

Gość 02.11.2013 12:55 Zgłoś

NIE "pogan" TY NIEDOUCZONY PISMAKU A SŁOWIAN!
65+

jestem dumny 02.11.2013 12:55 Zgłoś

Tu macie troche o tym prymitywizmie i bestjalstwie naszych przodków;-) może i palili stosy ale nie z ludzmi http://www.racjonalista.pl/kk.php?s=1062&q=Aleksander.Krawczuk.o.poganach&PHPSESSID=4nqvk1ht5dled08k4rls52quv5 chwała Słowianom
84+

eldocent 02.11.2013 12:56 Zgłoś

Cały kraj obchodził Dziady, tyle, że chrześcijaństwo przejęło to święto. Najeźdźcy wiedzieli, że prościej podmienić bożka na piedestale niż zakazać ludziom wierzyć i kultywować tradycje przodków. Podobnie jest z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Za kilkadziesiąt lat zmieni się nazwy znowu na np. Ramadan, inna większość będzie już dyktować co jest prawdą objawioną.
164+

Gość 02.11.2013 13:04 Zgłoś

Prawda. Jarzmo chrześcijan się kończy zaczyna się jarzmo muzułmanów. Czy Słowianie sie obronią?
eldocent Cały kraj obchodził Dziady, tyle, że chrześcijaństwo przejęło to święto. Najeźdźcy wiedzieli, że prościej podmienić bożka na piedestale niż zakazać ludziom wierzyć i kultywować tradycje przodków. Podobnie jest z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Za kilkadziesiąt lat zmieni się nazwy znowu na np. Ramadan, inna większość będzie już dyktować co jest prawdą objawioną.
12+

Gość 02.11.2013 13:06 Zgłoś

Ty pewnikiem jesteś pokolenie Pudelka, hahahahahaha
16-latka tępy jesteś. nie wszyscy chrześcijani są syfiaści jak mianowałeś chrześcijaństwo, czytaj więcej plotek na sfora, tam na pewno jest dużo praawdy ;/
32+

Michał Paryjczak 02.11.2013 13:12 Zgłoś

A pamiętacie "Dziady" Adama Mickiewicza.Polecam Quintino - Parapapa
4-

ANTYMIR 02.11.2013 13:14 Zgłoś

Dziady tonasza, słowiańska. tradycja.Zawłaszczona ,jak tyle innych świąt przez chrześcijaństwo.Nie mogąc go zwalczyą papiestwonałożyło w tomiejsce swoje święto, to wszystkich świętych. Prawdą jest jednak to,że Słowianie i inne ludy wschodnie obchodzili święta swych zmarłych braci 2-4 razy w roku. Słowiamnie obchodzili w maju i w listopadzie, dokładnie 2 dnia.Było to święto zaduszne. Palili ognie na rozstajach by dusze wędrujące mogly do nich trafić.Zabronione np było palenie ognisk w chatach bo dym w kominie uniemożliwiał wejście tądrogą duszy do chaty. Z tego Święta Słowian pozostałzwyczaj palenia zniczy na grobach.
62+

Gość 02.11.2013 13:20 Zgłoś

Jedna uwaga do naszych wyznawcow starozytnych slowianskich kultow....Sluchajcie piekne sa wasze wierzenie, lecz pomyslala bym o zmianie nazw niektorychorganizacji. Przykladowo Rodzimy Kosciol Polski. Samo slowo kosciol kojrzay mi sie z chrzescijanstwem. Moze Rodzimy Krag Polski, Polski Krag Rodzimej Wiary, Slowianski Krag... Ale kosciol i swiatynia to przeciez glownie terminy wprowadzone przez chrzescijanstwo.
43+

Gość 02.11.2013 13:43 Zgłoś

Pomimo XXI w. ciągle jeszcze obchodzimy pogańskie święta.Czym jest "Topienie Marzanny" bo nie tylko świętem wiosny.
11+
Strona 1 z 6 1 2 3
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane