Psycholog dziecięcy

0
2450

Niejeden rodzic głowi się, jak wybrać psychologa dziecięcego? Coraz częściej od wychowawców w żłobku, przedszkolu czy szkole otrzymujemy bardziej, czy mniej mocne sygnały, że z dzieckiem należałoby udać się do psychologa. Coraz częściej dzięki rosnącej świadomości sami udajemy się z naszą latoroślą po pomoc do gabinetu psychologicznego. No i jaki psycholog dziecięcy Warszawa? Jaki psycholog dla młodzieży? Jaki psycholog rodzinny?

Często sami dorośli mają problemy, aby nazwać to, co przeżywają, a cóż dopiero dzieci. Wtedy na problemy wskazuje zachowanie, które bywa trudne do przewidzenia, niepokojące. Wycofanie albo wręcz przeciwnie agresja, nagłe problemy z jedzeniem, lęki, samookaleczenia, tiki, dolegliwości medyczne psychosomatyczne, nocne moczenie się… Nie wolno nad takimi objawami przejść obok. Zawsze trzeba do dziecka wyciągnąć pomocną dłoń i udać się do psychologa.

Pamiętajmy jednak, że absolutnie nie chodzi o to, aby psycholog jakoś nakłonił czy zmusił dziecko do zmiany zachowywania na takie, którego życzą sobie rodzice. Rolą psychologa jest przy współpracy z rodziną dojście do przyczyn niepokojącego zachowania. Dlaczego dziecko wysyła taki komunikat? Psycholog musi zbadać, co takiego dzieje się w rodzinie. Być może trzeba będzie wprowadzić jakieś zmiany. Może trzeba będzie dokonać diagnozy i przejść do fazy terapii.

Wybierając psychologa, musimy zwrócić uwagę na jego wykształcenie. Powinien być to specjalista psychologii klinicznej właśnie dziecka, psychologii rozwojowej, wychowawczej, albo psychoterapii dzieci i młodzieży. Istotne są tu szkolenia i kursy dodatkowe.

Nie mniej istotne będzie doświadczenie w rozwiązywaniu problemów, z którymi się udajemy. Jeśli idziemy z dzieckiem, które jest agresywne — wybierzmy terapeutę posiadającego doświadczenie w tych problemach. Jeśli są to trudności szkolne — niechaj będzie to psycholog, który pracuje w tym obszarze.

Podobnie z diagnozowaniem. Jeśli chcemy zdiagnozować dziecko w kierunku jakiegoś zaburzenia, np. dysleksji, chociażby — idźmy tam, gdzie takie diagnozy przeprowadzają.
Po prostu specjalistę z dziedziny psychologii dobierzmy do problemu, który nas nurtuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here