riesling

Zanim na dobre rozpoczniesz letnie grillowanie, zapoznaj się z jedną z najważniejszych białych odmian winorośli. Co ma w sobie Riesling co sprawi, że już wkrótce zapragniesz się nim schłodzić?

Skąd pochodzi Riesling?

Korzenie Rieslinga sięgają XV wieku, kiedy to w dolinie Renu w Niemczech skrzyżowały się Gouais Blanc z Traminerem i dziką winoroślą. 

Mimo że najwięcej Rieslinga nadal uprawia się w jego kraju pochodzenia, to stanowi także ogromny procent produkcji francuskiej Alzacji i Austrii. Obecnie wina tej odmiany znajdziemy zarówno w regionach Nowego, jak i Starego Świata, zwłaszcza w tych chłodniejszych.

Charakterystyka odmiany

Rieslingi z różnych winiarskich rejonów bardzo się od siebie różnią. Dzieje się tak, ponieważ winorośl tego szczepu cechuje wysoka ekspresja terroir.

To, co łączy wina bazujące na tym szczepie, to zrównoważona kwasowość, orzeźwiający bukiet i subtelnie słodki finisz. Nawet wytrawne wino skrywa w sobie słodszą nutę. Nie zawdzięcza jej jednak dodatkowi cukru, a późnym zbiorom. Winogrona potrafią doczekać nawet do późnej jesieni. 

Ta czasochłonna uprawa ma też inną korzyść. Nawet bez większej znajomości wina, możemy bezpiecznie postawić na Rieslinga, bo produkowanie kiepskiej jakości win z tak wymagającej odmiany po prostu się nie opłaca.  

Soczyste owocowe nuty to nie tylko cytrusy. Riesling może rozwijać aromaty brzoskwini, jabłka, śliwki czy truskawki. W bukiecie silnie wybijają się zwykle kwiatowe wonie. 

Nic dziwnego, że przy takim bogactwie aromatów Rieslinga rzadko łączy się z innymi szczepami. 

Czym się wyróżnia Riesling francuski?

Francuski Riesling przede wszystkim może długo leżakować – nawet do 10 lat! Mineralne wina o wyraźnie wyczuwalnej kwasowości są wysoko cenione przez koneserów. Jednak to Riesling w swoim najsurowszym wcieleniu, dlatego nieprzyzwyczajone do wytrawnych win podniebienie może potrzebować nieco czasu, by w pełni docenić niuanse alzackiej gleby. 

Świetnym wprowadzeniem w te wina jest LOUIS HAULLER Riesling Cuvee Prestige. Polecane przez Makłowicza ekologiczne wino z apelacji zachwyca bogatym bukietem i świeżym smakiem. 

Czym się wyróżnia Riesling z Austrii?

Jedne z najlepiej ocenianych Rieslingów pochodzą właśnie z Austrii. Austriacki Riesling daje gęste wino o pełnym ciele i zdecydowanym charakterze. Ekskluzywnie wytrawne wina tego szczepu wyróżnia długi finisz o posmaku białego pieprzu.  

Do najważniejszych Rieslingów zalicza się te z doliny Wachau, jak NIKOLAIHOF Riesling Federspiel. Wino z najstarszej winnicy w Austrii dojrzewało przez pół roku w beczce. W rezultacie zaowocowało bogatym mineralno-ziołowym bukietem.  

Z czym sparować Rieslinga? 

Riesling uratuje Cię w sytuacji, gdy planujesz podać danie zwykle niekojarzone z winem, jak kiszona kapusta albo pikantne curry. 

Nie oznacza to oczywiście, że nie można go zaproponować do bardziej standardowych potraw, jak  ryby, owoce morza, drób czy szparagi. Jego słodsza wersja sprawdzi się także do ciast owocowych.  

Odkryj więcej win z całego świata na Wybieramwino.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here