Rok w ogrodzie

Wraz z końcem jesieni trzeba pomyśleć o przyszłych zimowych miesiącach. Powinno się odpowiednio wcześniej przygotować rośliny i krzewy ogrodowe do przezimowania w ogrodzie. Kiedy spadnie śnieg oraz nastanie mróz, będą chronione przed przemarzaniem, wiatrem i suszą. Jakie zatem czynności trzeba wykonać, aby rośliny w dobrym stanie przetrwały do wiosny? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Które rośliny trzeba chronić przed mrozem?

Nie wszystkie rośliny i krzewy rosnące w ogrodzie trzeba co roku zabezpieczać na zimę. W pierwszej kolejności powinno się chronić świeżo posadzone, młode oraz wrażliwe na spadki temperatury egzemplarze. Posadzone jesienią cebulki tulipanów, narcyzów, krokusów i innych roślin cebulowych również powinno się zapewnić osłonę przed chłodem. Większość gatunków rosnących w polskich ogrodach charakteryzuje się wysoką odpornością na trudne warunki pogodowe. Coraz częściej jednak sadzimy rośliny pochodzące z innych części świata. Często rosnące w zupełnie innych warunkach niż w Polsce. Wobec czego przed zimą trzeba o nie właściwie zadbać, by przetrwały ten trudny czas. Jakie gatunki szczególnie są narażone na przemarzanie? Należą do nich klon japoński o czerwonym i zielonym ulistnieniu, odmiany magnolii, kamelia japońska, perukowiec, miłorząb japoński.

Ochronna ściółka

Ściółkowanie gleby jest bardzo istotną czynnością w ogrodzie. Zabezpiecza ziemię przed wysychaniem zwłaszcza podczas upałów, ogranicza także wyrastanie chwastów. Jeśli przed posadzeniem roślin zostanie przez nas zastosowana agrotkanina, nasze zadanie będzie znacząco ułatwione. Przysypując korą drzew iglastych czy innym materiałem ściółkującym tak przygotowaną glebę, zapewniamy rośliną lepszy wzrost, mniej chwastów oraz odpowiednią wilgotność.

Warstwę ziemi nad znajdującymi pod ziemią koszyczkami z cebulkami warto przysypać grubszym kopczykiem z ziemi i kory. W ten sposób na wiosnę rośliny bez problemu zakwitną, wystarczy na końcu pory zimowej rozsypać kopczyki, by ułatwić tulipanom wzrost.

Osłona krzewów i drzewek

Niskie byliny jak macierzanka, sasanka, również trzeba zabezpieczyć przed porywistym wiatrem i mroźnym powietrzem. Takie krzewy jak berberysy, tawuły, a także azalie, różaneczniki zwłaszcza w pierwszych latach po posadzeniu trzeba osłonić specjalną agrowłókniną czy workami jutowymi. Osłonę należy przywiązać mocnym sznurkiem, aby przy większych podmuchach wiatru nie odfrunęła. Dzięki temu w dobrym stanie przezimują, by wiosną na nowo obudzić się do życia. Należy pamiętać, aby rośliny regularnie zimą podlewać. Jeśli nie ma śniegu i mrozu, trzeba podlać ziemię, by nie doprowadzić do wyschnięcia roślin zwłaszcza podczas słonecznej pogody.

Porządki w ogrodzie

Ogród przed zimowymi miesiącami również trzeba odpowiednio przygotować. Opadłe z drzew liście należy grabić, pakować do worków na odpady bio. Liście z widocznymi oznakami chorób należy palić. Także narzędzia ogrodnicze trzeba zabezpieczyć przed mrozem, schować w suchym miejscu. Jeśli dysponujemy osobnym pomieszczeniem w domu, możemy je umieścić je w skrzynce. W ten sposób nie pokryją się rdzą, nie zniszczą, a my na wiosnę z w pełni sprawnym sprzętem rozpoczniemy prace w ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here