Spowiedź- bramą do zbawienia

Spowiedź to jeden z siedmiu sakramentów świętych. Powinno się do niego przystąpić przynajmniej raz w roku. Do spowiedzi trzeba najpierw odpowiednio się przygotować. W tym celu należy zrobić rachunek sumienia. Formułka, która jest potrzebna do jego odmówienia, zawarta jest w książeczce do nabożeństwa. Każdy ją ma, ponieważ otrzymuje się ją przed Pierwszą Komunią. Rachunek sumienia warto zrobić jeszcze przed mszą, na której ma się zamiar wyspowiadać. Nie jest on trudny do odmówienia, a bardzo pomaga w przypomnieniu sobie grzechów. To ich wyznanie będzie podstawą do zadania pokuty i uzyskania przebaczenia Bożego.

Osoba, która chce się wyspowiadać, musi czekać cierpliwie przed konfesjonałem. Jest to specjalne miejsce, w którym zasiada kapłan. To on słucha, co mają mu do powiedzenia wierni. Na podstawie ich słów zadaje im pokutę. Ona może być różna od odmówienia cząstki Różańca, poprzez Litanię do Serca Pana Jezusa, aż do udziału w pielgrzymce. To wszystko zależy czy grzechy były lekkie, czy ciężkie. Jeśli były tego drugiego kalibru, o lekkiej karze nie ma nawet mowy. Pokutnik musi przygotować się na to, że będzie teraz częstym uczestnikiem mszy. W przypadku lżejszych grzechów kara będzie krótsza i mniej absorbująca. Może zdarzyć się przypadek, że osoba spowiadająca się, nie otrzyma w ogóle rozgrzeszenia. Dzieje się tak, gdy ksiądz uzna, iż jej skrucha za popełnione winy jest niewystarczająca. Taka osoba nie będzie miała prawa przystąpić do Eucharystii.

Jak się spowiadać? Po pierwsze należy się przeżegnać, czyniąc znak Krzyża. Następnie trzeba powiedzieć, kiedy było się ostatnio u Spowiedzi. Następnie należy powiedzieć o tym, iż spełniło się zadaną pokutę, którą kapłan wyznaczył podczas ostatniej wizyty przy konfesjonale. Kolejnym krokiem jest wyznanie grzechów. Jest to najdłuższa część spowiedzi, ponieważ nie ma limitu na popełnione przewinienia wobec Pana Boga. Jeden może ich mieć kilka, a drugi kilkanaście. To jest kwestia wybitnie indywidualna.

Po wyznaniu win należy wypowiedzieć formułkę, iż bardzo żałuje się swoich czynów i prosić pokutę i wybaczenie. Ksiądz, który wysłuchał naszego wyznania, wygłasza naukę, którą powinniśmy wziąć sobie do serca. Następnie wyznacza nam pokutę, którą powinniśmy odprawić, jak najszybciej. Po skończonej spowiedzi trzeba ponownie zrobić znak Krzyża i ucałować stułę wiszącą przy konfesjonale. Gdy jest się po sakramencie spowiedzi, trzeba wrócić na miejsce i odmówić zadaną nam pokutę. Jeżeli jest ona bardziej czasochłonna, można to zrobić w zaciszu własnego domu.

Kolejną powinnością wierzącego chrześcijanina jest przystąpienie do Eucharystii. Możemy przyjąć Ciało Chrystusa, ponieważ oczyściliśmy się z grzechów podczas sakramentu pokuty. Po przyjęciu Ciała Bożego msza święta kończy się, a wierni rozchodzą się do domostw. Do sakramentu spowiedzi mogą już przystępować dzieci po Pierwszej Komunii. Zaleca się im również, by uczestniczyły w dziewięciu mszach z okazji pierwszych piątków miesiąca. Gdy to zrobią, będą mogły ofiarować intencję Bogu, by miał w opiece kogoś z ich najbliżej rodziny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here