Język, którym mówił Jezus zagrożony. Przez dżihadystów z Iraku

16.08.2014 12:10 ARAMEJSKI, CHRZEŚCIJANIE, DIALEKT, DZIHADYŚCI, IRAK, JEZUS
Język, którym mówił Jezus zagrożony. Przez dżihadystów z Iraku

SIPA/East News

Qaraqosh, Tel Kepe i Karamlesh to trzy irackie miejscowości na równinie Niniwy przejęte na początku sierpnia przez dżihadystów. Mają one jednak niezwykłe znaczenie: są jednymi z niewielu miejsc na świecie, gdzie nadal używa się języka, którym mówił Jezus - aramejskiego - informuje newser.com.

Z tych trzech miejscowości i okolicznych wiosek uciekło ponad 200 tysięcy chrześcijan. Wielu z nich trafiło do obozów dla uchodźców.

Możemy być świadkami wymierana ich języka - twierdzi językoznawca Ken Hale, który porównuje tę sytuację do "wybuchu bomby w Luwrze".

Każda z wiosek na tym terenie - jak tłumaczy Hale - używa innego dialektu.

Gdy zostaną wyrwani z korzeniami ze swoich społeczności, umieszczeni razem w obozach dla uchodźców i rozproszeni po świecie ich dialekty i język bezpowrotnie zginą - twierdzi językoznawca.

Następny tekst:

Wypadek spadochroniarza w Nowym Targu Wypadek spadochroniarza w Nowym Targu

Komentarze

Gość 16.08.2014 12:14 Zgłoś

jezus to żydowski WYMYSŁ, g: demaskowanie chrześcijaństwa żeby ludzie płaszczyli się przez narodem żydowskim i dali mu się zniewalać oraz zniszczyć, tak jak robią to z Palestyną, a wcześniej z... całym światem - z resztą cały czas niszczą
28-

Gość 16.08.2014 12:22 Zgłoś

Może w końcu pora na własną broń jądrową? Dziwię się, że po tylu doświadczeniach z historii już dawno jej nie mamy. Wtedy Niemiec czy Rusek może chociaż zastanowiłby się 15 minut, zanim wydałby rozkaz do inwazji. Ale co ja mówię... z TYMI rządami od 25 lat, które wyłącznie myślą o własnym korycie? No bo przecież, gdy coś się stanie, to w najgorszym wypadku utworzą rząd emigracyjny. W tym są naprawdę miSZCZzami.
91+

eldocent 16.08.2014 12:29 Zgłoś

Słowianie połabscy też mieli jedyną, niepowtarzalną kulturę - ich potomkowie mówią językiem potomków osiedleńców i teraz nazywa się ich Niemcami Wschodnimi. Za 50 lat wszyscy będą mówić językiem pasterzy kóz i też nikt nie robi tutaj z tego powodu rabanu... taka karma.
34+

Otaku 16.08.2014 12:30 Zgłoś

Czemu USA jątrzy na świecie,a NATO i ONZ zamiast zrobić porządek NIC nie robią? Tam nie ma ropy... :((
7-

Gość 16.08.2014 13:11 Zgłoś

co tam wojna,smierc i cierpienie-najwazniejsze ze d***** moga sobie o***t kremem posmarowac w TV
4+

Jas 16.08.2014 13:20 Zgłoś

Polska potęga skonczyła się na Bolesławie Chrobrym...Teraz jesteśmy kmiotami i pionkami Europy...
Gość Może w końcu pora na własną broń jądrową? Dziwię się, że po tylu doświadczeniach z historii już dawno jej nie mamy. Wtedy Niemiec czy Rusek może chociaż zastanowiłby się 15 minut, zanim wydałby rozkaz do inwazji. Ale co ja mówię... z TYMI rządami od 25 lat, które wyłącznie myślą o własnym korycie? No bo przecież, gdy coś się stanie, to w najgorszym wypadku utworzą rząd emigracyjny. W tym są naprawdę miSZCZzami.
25+

Gość 16.08.2014 13:46 Zgłoś

piorytet swiata obronic jezusa
21-

Gość 16.08.2014 13:50 Zgłoś

Zarówno religia Watykanu jak i Islam --- wymyślili żydzi . Judaizm też powstał za sprawa ortodoksyjnych żydów .
Gość jezus to żydowski WYMYSŁ, g: demaskowanie chrześcijaństwa żeby ludzie płaszczyli się przez narodem żydowskim i dali mu się zniewalać oraz zniszczyć, tak jak robią to z Palestyną, a wcześniej z... całym światem - z resztą cały czas niszczą
4-

Gość 16.08.2014 13:53 Zgłoś

Poczytaj najpierw coś na temat NWO -- a będziesz wiedział co się dzieje na świecie .USA i Anglia to biblijna dwugłowa bestia --- a moc bierze od pierwszej Bestii jaka jest Izrael .
Otaku Czemu USA jątrzy na świecie,a NATO i ONZ zamiast zrobić porządek NIC nie robią? Tam nie ma ropy... :((
19-

Gość 16.08.2014 13:54 Zgłoś

Bardzo dobrze niech ich powybijaja. Niech pokaze Franek co moze i jak im pomoze taka wiara kasy z tych biedakow nie ma to i Watykan nie pomoze. Pozwalajcie dalej w europie Zmazanym allahom otwierac kebaby itd.
2+
Strona 1 z 5 1 2 3
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane