Klimat się ociepla, a na Antarktyce... przybywa lodu

12.10.2012 11:49 ANTARKTYDA, ANTARKTYKA, KLIMAT, LÓD MORDKI, NAUKOWCY, OCIEPLENIE, POKRYWA
Klimat się ociepla, a na Antarktyce... przybywa lodu

NASA

Jak to możliwe?

Pokrywa lodowa na Biegunie Południowym jest rozleglejsza niż kiedykolwiek. Jej powiększanie się może być wynikiem zmian klimatu, do których doprowadzili ludzie - uważają naukowcy.

Podczas gdy na Biegunie Północnym lód morski topnieje, na przeciwległym krańcu Ziemi przybywa go. Oznacza to, że Antarktyda jest skrajnym przeciwieństwem Arktyki. Lód na Antarktyce osiągnął rekordową powierzchnię 18,8 mln kilometrów kwadratowych. Stało się to zaledwie kilka dni po doniesieniach o największym w historii ubytku arktycznego lodu morskiego.

Z Europy polecisz na Antarktydę. Regularne połączenia więcej

Sceptycy wobec zmian klimatu wykorzystują dane o pokrywie lodowej Antarktydy, by wykazać, że temperatura na naszej planecie wcale nie wzrasta, a naukowcy ignorują południowy kontynent, bo tak jest im wygodniej. Jednak eksperci twierdzą, że sceptycy dokonują błędnej wykładni tego, co dzieje się z lodem.

Zmiany kierunku wiatrów i ogromna dziura ozonowa nad Antarktyką o tej porze roku, spowodowane także działalnością człowieka, są prawdopodobnie odpowiedzialne za wzrost pokrywy lodowej - przekonują naukowcy.

Lód na Arktyce całkowicie stopnieje. Już za 7 lat więcej

Ten niewielki wzrost obserwowany jest w okresie zimowym od 1979 roku. Choć już wówczas zaskoczyło to badaczy, po przeprowadzeniu badań okazało się, że bilans jest niekorzystny i lodu na naszym globie ciągle ubywa.

Następny tekst:

Nowa właściwość wody mineralnej. Przywraca pamięć Nowa właściwość wody mineralnej. Przywraca pamięć

Komentarze

Rakesh 29.12.2012 18:56 Zgłoś

JEZZ pisze:Nie wiem, jak oni ro zrobili .. ale jesteś na zdjęciu na stnioe 4 :OJa jestem na 12, niestety znowu z profilu.No i Marta jak siedzi na kamieniu po skręceniu nogi!Już, kurka, nigdzie nie można pojechać, wszędzie paparazzi ;P
1-
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane