Matematycy rozwiązali tajemnicę sudoku

09.01.2012 17:08 JAPONIA, ŁAMIGŁÓWKA, MATEMATYKA, SUDOKU
Matematycy rozwiązali tajemnicę sudoku

benchmark60.blogspot.com

Tylko wtedy rozwiążesz japońską łamigłówkę.

Tabliczka Sudoku musi zawierać co najmniej 17 początkowych cyfr. Jeśli będzie ich mniej, rozwiązanie nie będzie jednoznaczne – twierdzą naukowcy z University College Dublin.

Sudoku stawia przed nami zadanie wypełnienia diagramu 9 na 9 w taki sposób, by w każdym wierszu i kolumnie, a także każdym z dziewięciu pogrubionych bloków 3 na 3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Chcesz schudnąć? Rozwiązuj sudoku więcej

Zadanie jest tym trudniejsze, im mniej początkowych cyfr znajdziemy na diagramie. 

Przeciętne, gazetowe Sudoku zawiera ich około 25. 

Do tej pory nie wiadomo było jednak, jaka jest minimalna liczba cyfr, które pozwolą na jednoznaczne rozwiązanie łamigłówki – przypomina RMF FM.

Jednak matematycy opracowali specjalny algorytm i testowali możliwe rozwiązania zagadki przy kolejnych liczbach z góry zadanych cyfr. 

Jesteś fanem sudoku? Lepiej tego nie czytaj... więcej

Okazało się, że najmniejszą liczbą cyfr przy której możliwe jest znalezienie tylko jednego rozwiązania jest 17. 

Nie udało się przy tym znaleźć żadnego układu z 16-ma początkowymi cyframi, który byłby jednoznaczny.

Następny tekst:

Atak hakerów Anonymous. Ukradli dane NATO i wywiadów Atak hakerów Anonymous. Ukradli dane NATO i wywiadów

Komentarze

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Niech w końcu rozwiążą zagadkę że za 1 l benzyny płacimy już 5,7* zł
9+

rumcajs 05.11.2012 11:00 Zgłoś

gdy cie czytam to moja pałka puszcz soki
Komentarz usunięty
1-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

pod każdą wiadomością na sforze znajdzie się pacan który musi płakać jakie to państwo nie jest ch**** owe. Żal mi ciebie i stada baranów którzy ci dają plusy. Dajcie spokój piszcie normalne posty dotyczące tematu a nie biadolicie. Czytam newsa o astronomii a tam wszyscy płaczą o PISie i PO, czy wy chociaż czytacie te wiadomości? czy tylko wchodzicie żeby siać propagandę i gorzkie żale
Gość Żeby tak rozwiązali zagadkę, jak długo jeszcze będzie walony w rogi naród polski? To byłaby dopiero sensacja.
69+

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

to łatwe: DO BÓLU!!!!!!!!!
Gość Żeby tak rozwiązali zagadkę, jak długo jeszcze będzie walony w rogi naród polski? To byłaby dopiero sensacja.
6-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Aaaa, teraz już wszystko jasne.Zazwyczaj udawało mi się rozwiązać całość, ale niekiedy - nie. Szukałam wtedy i szukałam błędu, ale nie liczyłam nigdy cyfr.
0

zxxx 05.11.2012 11:00 Zgłoś

sudoku jest dla myslicieli.ja nawet nie zabieram moja praca wymaga wiele myslenia.robie to wiedza i nabyta intuicja..moja kobieta sobie sudoku rozwiazuje bardzo szybko i sprawnie.mnie to wkorza ale ja tego nie lapie wiec nie ingeruje dla mnie wazne ze lapie problem i naprawie co da sie naprawic skasuje kase i jestem szczesliwy gdybym po tym sudoku badal przypuszczam ze z rana umysl juz by nie ogarnal problemow z ktorymi sie borykam.nie wiem na bank nie probowalem jednak mysle ze kazdy mozg potrzebuje chwile wytchnienia a nie ciaglego szkolenia..ja w pracy biore przynajmniej 10 spraw jasnych 10 niejasnych i 10 niewiadomych..jak auto moze popsuc elektronicznie to kazdy wie...masakra,,
6-

Jaczyty 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Jak będą badać sudoku to nigdy nie zbadamy kosmosu ;D
0

zxxx 05.11.2012 11:00 Zgłoś

zadnego sudoku nie zrobilem do konca.stwierdzilem ze rzecz ma chaczyk nie warty.zglebienia i czesciowo mam racje znam osoby ktore bawia sudoku i potrafia w dzien rozwiazac cala ksiazeczke.to jest wyuczalne jak kazdy problem .tyle ze nie kazdemu potrzebne .silic mozg za nic to trzeba byc wariatem
4-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

teraz wiem dlaczego ten pan na konferencji prasowej poprosił o przerwę i strzelił sobie chyba w sufit i rykoszet go zadrasnął
0

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

chyba jesteś z pisu
zxxx sudoku jest dla myslicieli.ja nawet nie zabieram moja praca wymaga wiele myslenia.robie to wiedza i nabyta intuicja..moja kobieta sobie sudoku rozwiazuje bardzo szybko i sprawnie.mnie to wkorza ale ja tego nie lapie wiec nie ingeruje dla mnie wazne ze lapie problem i naprawie co da sie naprawic skasuje kase i jestem szczesliwy gdybym po tym sudoku badal przypuszczam ze z rana umysl juz by nie ogarnal problemow z ktorymi sie borykam.nie wiem na bank nie probowalem jednak mysle ze kazdy mozg potrzebuje chwile wytchnienia a nie ciaglego szkolenia..ja w pracy biore przynajmniej 10 spraw jasnych 10 niejasnych i 10 niewiadomych..jak auto moze popsuc elektronicznie to kazdy wie...masakra,,
2-

Sakuranka 05.11.2012 11:00 Zgłoś

ubóstwiam twoje słowa
Gość Żeby tak rozwiązali zagadkę, jak długo jeszcze będzie walony w rogi naród polski? To byłaby dopiero sensacja.
5-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Terroryści w białych kitlach i tak nikt was nie będzie szanował, proszę mi przepisać parę fajnych doop na receptę i tak za nic nie odpowiadacie, również za moje życie.
1-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

to do tego potrzeba algorytmów i naukowców? jasna cholera niedługo żeby ugotować wodę trzeba będzie zbudować reaktor atomowy w garażu i ustalić dla niego odpowiednią polaryzacje i odpowiednio przeliczyć ilość kabla i w ogóle co ja przeczytowuje....
1-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

W mnożeniu, a nie dodawaniu, czyli nadal mają nic
Gość Podobno dwa minusy dają plus. Czyli mam rozumieć że dwóch biedaków ma wszystko?
2-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

No to pomnóżmy ich majątki. Tak się chyba mówi? Pomnożyć majątek.
Gość W mnożeniu, a nie dodawaniu, czyli nadal mają nic
0
Strona 2 z 4 1 2 3 4
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane