Matematycy rozwiązali tajemnicę sudoku

09.01.2012 17:08 JAPONIA, ŁAMIGŁÓWKA, MATEMATYKA, SUDOKU
Matematycy rozwiązali tajemnicę sudoku

benchmark60.blogspot.com

Tylko wtedy rozwiążesz japońską łamigłówkę.

Tabliczka Sudoku musi zawierać co najmniej 17 początkowych cyfr. Jeśli będzie ich mniej, rozwiązanie nie będzie jednoznaczne – twierdzą naukowcy z University College Dublin.

Sudoku stawia przed nami zadanie wypełnienia diagramu 9 na 9 w taki sposób, by w każdym wierszu i kolumnie, a także każdym z dziewięciu pogrubionych bloków 3 na 3 znalazło się po jednej cyfrze od 1 do 9.

Chcesz schudnąć? Rozwiązuj sudoku więcej

Zadanie jest tym trudniejsze, im mniej początkowych cyfr znajdziemy na diagramie. 

Przeciętne, gazetowe Sudoku zawiera ich około 25. 

Do tej pory nie wiadomo było jednak, jaka jest minimalna liczba cyfr, które pozwolą na jednoznaczne rozwiązanie łamigłówki – przypomina RMF FM.

Jednak matematycy opracowali specjalny algorytm i testowali możliwe rozwiązania zagadki przy kolejnych liczbach z góry zadanych cyfr. 

Jesteś fanem sudoku? Lepiej tego nie czytaj... więcej

Okazało się, że najmniejszą liczbą cyfr przy której możliwe jest znalezienie tylko jednego rozwiązania jest 17. 

Nie udało się przy tym znaleźć żadnego układu z 16-ma początkowymi cyframi, który byłby jednoznaczny.

Następny tekst:

Atak hakerów Anonymous. Ukradli dane NATO i wywiadów Atak hakerów Anonymous. Ukradli dane NATO i wywiadów

Komentarze

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

No to gratuluję. Autor jest widocznie obeznany z matematyką do czwartej klasy. Napisałem sobie programik rozwiązujący sudoku i Heksadoku. Gdzieś go zgubiłem. Na co miałby się komukolwiek przydać?. To jedno z prostszych zadań, no nie powiem informatyce. Programowaniu po prostu. A czy mógłbym żonie satysfakcję z rozwiązywania odebrać? "Okazało się, że najmniejszą liczbą cyfr przy której możliwe jest znalezienie tylko jednego rozwiązania jest 17" Ciekawe jak wygląda siedemnasta cyfra. Wiecie co? Mieszkam w niemczech. Tutaj też spotykam bzdety w mediach. Ale dalece nie takie.
0

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

"17 początkowych cyfr".... a od kiedy cyfr jest więcej niż 10? 0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 - to są cyfry, 10 i więcej to liczby! Ktoś przysną na matmie w podstawówce...
1-

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Bo to rozrywka dla inteligentnych.
Komentarz usunięty
1-

Krzysztof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

I wyglądasz też na inteligenta który jest w stanie takie zagadnienia rozwiązywać. Respekt!!
Gość Bo to rozrywka dla inteligentnych.
0

Krzysztof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

A, jeśli ktoś chciałby ten programik to niech da E-mail. Napiszę go ponownie w wolnej chwili.
0

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Rozmawiamy o rzeczach najważniejszych, to jest przyszłość nasza, naszych dzieci i Polski !! I to właśnie przez takich tępych, beztroskich bałwanów jak ty mamy tematy do rozmowy bo wydaje się wam, że jak macie dużo kiełbasy to już macie wszystko.
Gość pod każdą wiadomością na sforze znajdzie się pacan który musi płakać jakie to państwo nie jest ch**** owe. Żal mi ciebie i stada baranów którzy ci dają plusy. Dajcie spokój piszcie normalne posty dotyczące tematu a nie biadolicie. Czytam newsa o astronomii a tam wszyscy płaczą o PISie i PO, czy wy chociaż czytacie te wiadomości? czy tylko wchodzicie żeby siać propagandę i gorzkie żale
0

Krzysztzof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Spadnę z Krzesła. "James Crook, emerytowany profesor z Południowej Karoliny". I nadal nikt nie podpowiada jak wygląda ta 17-ta cyfra. Dla planujących zająć się informatyką Su, i Heksadoku to fajne ćwiczenia na początek. Ale dlaczego nie jest napisane kto jest autoren tego artykułu?
1+

Krzysztzof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Może ator tu w komentarzach ma odwagę powiedieć kim jest? Cała przyjemność będzie po mojej stronie.
1+

Krzysztof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Jeśli to o astronomii jest też na takim poziomie jak to tutaj, gdzie autor nie ma pojęcia o matematyce z czwartej klasy, to lepiej biadolić o próbie samobójstwa np. niż to czytać. I jeśli ma mi wydawca pleść bzdety o profesorze z płn. Karoliny to wolę na Wikibronka biadolić.
Gość pod każdą wiadomością na sforze znajdzie się pacan który musi płakać jakie to państwo nie jest ch**** owe. Żal mi ciebie i stada baranów którzy ci dają plusy. Dajcie spokój piszcie normalne posty dotyczące tematu a nie biadolicie. Czytam newsa o astronomii a tam wszyscy płaczą o PISie i PO, czy wy chociaż czytacie te wiadomości? czy tylko wchodzicie żeby siać propagandę i gorzkie żale
1+

Krzysztof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

No to gratuluję. Autor jest widocznie obeznany z matematyką do czwartej klasy. Napisałem sobie programik rozwiązujący sudoku i Heksadoku. Gdzieś go zgubiłem. Na co miałby się komukolwiek przydać?. To jedno z prostszych zadań, no nie powiem informatyce. Programowaniu po prostu. A czy mógłbym żonie satysfakcję z rozwiązywania odebrać? "Okazało się, że najmniejszą liczbą cyfr przy której możliwe jest znalezienie tylko jednego rozwiązania jest 17" Ciekawe jak wygląda siedemnasta cyfra. Wiecie co? Mieszkam w niemczech. Tutaj też spotykam bzdety w mediach. Ale dalece nie takie.
1+

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Głąby przecież cyfr jest tylko 10 skąd wzięliście cymbały 17 lub 19.
0

Krzysztof 05.11.2012 11:00 Zgłoś

W Heksadoku 16. 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F. W Sudoku 10. Od 0 do 9. Pewnie Autor zna jeszcze jakieś inne ...doku. Poza takimi najprostszymi, sudoku jest zawsze jednoznaczne. Głąbie.
Gość Głąby przecież cyfr jest tylko 10 skąd wzięliście cymbały 17 lub 19.
0

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

nie twoja, wiec co sie martwisz
zonk i znowu kasa poszła w nic
0

Gość 05.11.2012 11:00 Zgłoś

Albo p****y piszą o zydowkich spiskach. Nieraz mam wrazenie ze jest okupcja i czytam niemieckie gazety. Zydzi ukradli, zydzi zrobili z winy zydow . I debile ograniczeni tylko do zydzi , zydzi , zydzi
Gość pod każdą wiadomością na sforze znajdzie się pacan który musi płakać jakie to państwo nie jest ch**** owe. Żal mi ciebie i stada baranów którzy ci dają plusy. Dajcie spokój piszcie normalne posty dotyczące tematu a nie biadolicie. Czytam newsa o astronomii a tam wszyscy płaczą o PISie i PO, czy wy chociaż czytacie te wiadomości? czy tylko wchodzicie żeby siać propagandę i gorzkie żale
2+

krzicho 05.11.2012 11:00 Zgłoś

No rzeczywiście straszna kasa musiała na to pójść, na pewno musieli uruchomić nowy superkomputer. Pewnie testowali jakiś nowy algorytm, który się potem przyda do rozwiązywania poważniejszych problemów, albo zadali studentom do zrobienia na zaliczenie jakiegoś przedmiotu, do jakiegoś papieru, albo na jakiś stopień naukowy, zależy co to za algorytm. Rozwiązywanie problemu to rozwiązywanie problemu, nie ważne, czy chodzi o sudoku, czy 50 raz to, co jest zadawane na zajęciach, albo jakiś problem techniczny, trzeba się nauczyć jak do tego podejść. Uczelnie właśnie tego powinny uczyć. Sam spróbowałbyś używać blaszaka do czegoś innego, niż liczenie nieswoich pieniędzy.
zonk i znowu kasa poszła w nic
0
Strona 3 z 4 1 2 3 4
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane