Minął termin przydatności do spożycia? Nic nie szkodzi

17.02.2010 22:16 DATA, JEDZENIE, OSTRZEŻENIE, PRZYDATNOŚĆ, ŚWIEŻOŚĆ, TERMIN, ŻYWNOŚĆ
Minął termin przydatności do spożycia? Nic nie szkodzi

Fot. sfora.pl

Ostrzeżenia na opakowaniach są na wyrost.

Daty przydatności żywności do spożycia umieszczanie na etykietach nie są żadnym wyznacznikiem. Wszystko zależy od tego w jakich warunkach przechowywaliśmy jedzenie. Dlatego zanim wyrzucimy coś do kosza lepiej sprawdźmy czy nie pozbywamy się pełnowartościowego produktu - przekonuje slate.com.

Amerykański portal cytuje eksperta żywienia - prof. Ted Labuza z University of Minnesota, który twierdzi, że terminy na opakowaniach wskazują jedynie czas optymalnej świeżości produktu.

Sprawdź, ile zjadasz sztucznych dodatków E więcej

Naukowiec wskazuje, że te daty nie są żadną sztywną granicą, a producenci przy ich ustalaniu stosują bardzo rygorystyczne kryteria, które wcale nie muszą przystawać do rzeczywistości.

Wytwórcy po prostu muszą brać pod uwagę nawet najbardziej szkodliwe warunki przechowywania i przewozu ich towarów. I pod tym kątem po badaniach wyznaczają termin przydatności do spożycia. Więc jeśli będziecie trzymać mięso mielone w naprawdę niskiej temperaturze to spokojnie po kilku dniach od daty wskazanej na opakowaniu może ono nadawać się na kotlety - twierdzi Nadia Arumugam na stronach portalu slate.com.

OTO JAK ZDROWE JEDZENIE WPĘDZI CIĘ W CHOROBY>>

Autorka radzi, aby bardziej zwracać uwagę na zapach i wygląd produktów niż ostrzeżenia producentów. Tym bardziej, że przepisy o terminach przydatności w każdym regionie oparte są na innych wytycznych.

Badania dowiodły, że w przypadku warzyw to wygląd wskazuje na utratę witamin i wartości odżywczej. Dlatego jeśli brokuły nie są żółte, a groszek wyschnięty możecie zignorować nadrukowaną na opakowaniu daty. Makarony i ryż zamknięte mogą leżeć nawet rok, a konserwy nawet 5 lat jeśli trzymamy je w zimnej piwnicy - pisze Arumugam.

Dodaje, że producenci zdają sobie sprawę z takiego stanu rzeczy dlatego stosują różne formy informacji: "najlepiej spożyć przed", "data ważności" czy "bezpieczny termin spożycia".

Następny tekst:

Rewolucyjne zmiany w prepaidach. Co zyskasz? Rewolucyjne zmiany w prepaidach. Co zyskasz?

Komentarze

Gość-samorób 22.10.2012 11:40 Zgłoś

NIE w Polsce i NIE w przypadku wyrobów, które można spotkać na półkach/ladach w hipermarketach ... Dlaczego? HA HA HA - odpowiedz sobie sam drogi konsumencie.
tuskowa pięknie Tusk z Komorowskim wymyslili - najbardziej poszkodowani, którzy stracili wszystko dostaną max 6.000 zł. Ciekawe co za to mają kupić? Komor z Tuskiem oni zarabiają po 18.000 Miesięcznie - to dopiero sprawiedliwość i uczciwość społeczna kandydata na prezydenta. Ciekawe gdzie pójdą te 40 tys Euro z uni Europejskiej - zapewne do kieszeni Komora - jak zawsze... Precz z PO bandą oszustów i złodziei !!!
2-

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

Constar też pisał, "najlepiej spożyć przed", "data ważności" czy "bezpieczny termin spożycia"...
Gość Można nasz rząd tam wysłać ;] Będzie fajnie ;P
0

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

NO TO SIĘ UŚMIAŁEM ha ha ha jdhfh sdhf oiwer asdfu
Gość Tak najeżdzacie na Warszawe? Jedziecie po zwyklych wiesniakach z innych czesci Polski co w Warszawie robią bydło. Radze przyjechac do Warszawy w weekend, albo swieta i zobaczycie ilu jest Warszawiakow w Warszawie...
1-

Początkujący informatyk 22.10.2012 11:40 Zgłoś

Dla osób, których komentarze są odrzucane. Reguły są proste, -liczba SPACJI nie może przekraczać liczby znaków, -liczba DUŻYCH znaków nie może być większa niż MAŁYCH, -liczba powtórzeń frazy jest OGRANICZONA - ale nie wykapiłem jeszcze jak. Pozdro dla informatyków -liczba komentarzy odgraniczona jest do 5 na kilka minut - nie wybadałem jeszcze na do ilu...
Gość hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhh
1-

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

racja!!! dobry artykul pracuje w kuchni
Gość Trzeba było się ożenić, a nie kopulować jak bydło i się rozstawać!
1-

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

Najlepiej spożyć przed: Jeszcze można parę dni po tym wszamać :) Należy spożyć do: : tutaj już wolałbym nie ruszać tego żarcia :)
HANNAL Uważam,że pan Jarosław Kaczyński powinien zrezygnować z prezydentury.Człowiek po tragicznych przeżyciach-nagła śmierć najbliższych w katastrofie lotniczej-nie może normalnie funkcjonować,jego stan emocjonalny jest głęboko zaburzony.Niech wreszcie zaczną wypowiadać się psycholodzy,zanim nie będzie za póżno.
1-

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

To tez nic nie szkodzi: Zielony nalot na kielbasie rowniez nie swiadczy o nicym zlym - to tylko dowod na ekologiczne pochodzenie kielbasy i zacheta do spozycia. Tak samo nieuzasadnione sa obawy przed odzywianiem sie resztkami z kublow na smieci. Te kontenery to przeciez tylko miniaturowe markety wzbogacone o liczne witaminy i mineraly wraz z ekologiczna flora bakteryjna. Smacznego!
Gość jak dla mnie to artykuł z d\u\p\y wyssany... pozdro
0

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

w polsce to ja wole patrzeć na datę ok???!
Gość Niech idzie tam gdzie nie ma NIEMCÓW!!!!!!!!!!!!
0

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

W Polsce to trzeba spozyc miesiac przed data.Najczesciej to i tak juz trzecia data.
Gość Niech idzie tam gdzie nie ma NIEMCÓW!!!!!!!!!!!!
0

Gość 22.10.2012 11:40 Zgłoś

dlatego na wszystkich produktach powinna być data ważności zależna od warunków przechowywania. Tak jest na niektórych mrożonkach i części nabiału
Gość ja miałem w heyah numer 888-888-888 dosc długo ale gdy wyjechałem do tej nieszczęsnej anglii to gdzieś mi sie zapodział a szkoda ...
0
Strona 1 z 2 1 2
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane