Neandertalczycy nie byli takimi prymitywami. Wykonywali też kobiece prace

19.07.2012 18:54 KOŚĆ, MACHO, MĘŻCZYZNA, NEANDERTALCZYK, OPRAWA SKÓR, POLOWANIE, RAMIĘ, ZAJĘCIE
Neandertalczycy nie byli takimi prymitywami. Wykonywali też kobiece prace

PAP/DPA

Wcale nie byli macho.

Do tej pory wyobrażano sobie praprzodków człowieka - Neandertalczyków, jako ganiających z włócznią macho, których jedynym zadaniem było przyniesie zdobyczy. Potem wylegiwali się przy ognisku czekając aż ich kobiety przyrządzą posiłek i wyprawią skóry złowionych zwierząt. Naukowcy twierdzą jednak, że było zupełnie inaczej - informuje telegraph.co.uk.

Seks z neandertarczykiem ocalił homo sapiens więcej

Badaczy szczątków Neandertalczyków płci męskiej dziwił zawsze fakt, że kości ich prawego ramienia są znacznie bardziej rozbudowane niż lewego. Podobna różnica występuje u współczesnego człowieka - wynosi jednak zaledwie od 5 do 15 proc. U Neandertalczyków ta różnica wynosi aż 50 proc.

Już neandertalczycy wiedzieli, że warzywa są zdrowe więcej

Do tej pory tłumaczono to tym, że mężczyźni spędzali mnóstwo czasu na polowaniach z włócznią, co powodowało, że ich prawe ramię było coraz mocniejsze. Naukowcy z Cambridge University podważyli jednak tę tezę.

Poprosili grupę wolontariuszy o powtarzanie rzutu włócznią. Podłączyli przy tym ich do aparatury, która mierzyła potencjał elektryczny wytwarzany przez mięśnie barku i klatki piersiowej podczas każdego rzutu włóczni. I okazało się, że to lewy bark powinien być mocniejszy!

Co więc sprawiło, że kości prawego ramienia Neandertalczyków były tak silne? Okazało się, że prawdopodobnie kilka godzin dziennie spędzali oni na bardzo przyziemnej, "kobiecej" pracy, jaką było oprawianie skór przy pomocy kamiennych skrobaków - wyjaśnia portal.

Następny tekst:

Szok pod Warszawą. Znaleźli kobietę z martwym dzieckiem Szok pod Warszawą. Znaleźli kobietę z martwym dzieckiem
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane