Oto największe potęgi militarne świata

15.04.2011 07:07 ARMIA, CHINY, POTĘGA, ŚWIAT, USA, WYDATKI, ZBROJENIA
Oto największe potęgi militarne świata

Fot. PAP/EPA

Zobacz, ile wydają na zbrojenia.

W ubiegłym roku świat wydał na zbrojenia 1,63 biliona dolarów, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Kto najwięcej przeznacza na zbrojenia i utrzymanie wojska? Bez wątpienia Amerykanie. Gonią ich jednak Chińczycy - informuje 247wallst.com.

Która część świata zbroi się najbardziej? Nie uwierzysz więcej

USA przeznaczyło w ubiegłym roku na uzbrojenie, utrzymanie żołnierzy i infrastruktury wojskowej blisko 700 miliardów dolarów. To jedyne państwo na świecie, które utrzymuje swoje morskie, powietrzne i lądowe oddziały praktycznie w każdym zakątku świata - przypomina portal.

ROSJA BĘDZIE POTĘGĄ. DOZBRAJA ARMIĘ>>

Na wojsko Amerykanie przeznaczają 4,8 proc. swojego PKB.

Budżet armii Chin sięga zaledwie 2,1 proc. PKB, ale rośnie w zastraszającym tempie - pomiędzy 2001 a 2010 rokiem aż o 189 proc. (do 119 mld USD). Analitycy twierdzą, że oficjalne dane nie podają prawdy, i w rzeczywistości budżet na zbrojenia w Chinach jest wyższy - sięga ok. 300 mld USD.

Na trzecim miejscu uplasowała się Wielka Brytania. Od poprzedników dzieli ją duży dystans - na zbrojenia w ubiegłym roku wydała 59,6 mld dolarów (2,7 proc. PKB).

Czwarte miejsce pod względem wydatków zajmuje Francja - 59,3 mld USD (2,3 proc. PKB).

Dopiero na piątej pozycji ulokowała się Rosja, mimo że pomiędzy 2001 a 2010 rokiem jej wydatki na armię wzrosły o 82,4 proc. a w ubiegłym roku przeznaczyła na ten cel 4 proc. swojego PKB. Wydatki na armie w tym kraju sięgają "zaledwie" 58,7 mld USD.

Na szóstej pozycji uplasowała się Japonia - 54,5 mld USD (1 proc. PKB), siódmej - Arabia Saudyjska. W tym kraju na zbrojenia przeznacza się 45,2 mld USD - 10,4 proc. PKB.

Ósme miejsce zajmują Niemcy - 45,2 mld USD (1,3 proc. PKB), dziewiąte: Indie - 41,3 mld USD (2,7 proc. PKB). Na miejscu ostatnim w rankingu 10.potęg militarnych świata znalazły się Włochy z rocznym budżetem na zbrojenia sięgającym 37 mld USD (1,8 proc. PKB).

Następny tekst:

Uważaj! To najgorszy okres na drogach Uważaj! To najgorszy okres na drogach

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

3 jest polska przeciez. na armie urzednikow wydaje 73,1 mld USD co stanowi 80% pkb
adam i dobrze. Polska powinna bulić jeśli się nie wywiązuje. My oszukujemy Unię jak się tylko da wyciągając kasę na drogi i inne pierdoły, przy czym pieniądze są rozkradane a drogi dalej pozostają dziurawe. W końcu Unia powinna się Polsce przypatrzyć i zacząć od nas wymagać.
12+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

boje się pomyśleć na którym miejscu jest Polska
Gość wiecej GMO i smieciowego zarcia
2+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Polska jest w pierwszej 30, nie wiem czy akurat pod wzgledem wydatkow, ale napewno pod wzgledem militarnym. Jest jaks zagraniczny portal ktory zajmuje sie takimi statystykami pod wzgledem wyszkolenia, technologi i uzbrojenia, nie pamietam teraz nazwy
Gość u nas utarło się, że ubezpieczyciele mają zarabiać. i dobrze. tylko jak mają zarabiać. na to pytanie żaden mądrala z sejmu nie odpowiedział więc te ubezpieczeniowe firmy robią co chcą i oszukują na potęgę.
1-

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Polaska według oficjalnych danych jest na chwalebnym 30, wyprzedza nas Ukraina, tajlandia czy grecja. www.globalfirepower.com
Gość zegar długu pokazuje 903 miliardy. ciekawe co będzie za 2 miesiące jak przekroczy bilion! chyba druga grecja. żadna władza nie oszczędza na sobie, jest wręcz przeciwnie. im wiekszy kryzys tym większe przywileje mają. a ten sejm jest wyjątkowy! co 4 lata gorzej.
1-

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

a aj wydaje na zbrojenia 200 zeta w kazda sobote co stanowi 10% mojego PKB zakupuje srednio rakiete whiskey,granaty piwne i dymno-ziolowe!!!
Gość ciekawe jak dlugo silnik bedzie Ci na tym ciagnac i czy nie bedzie spadku mocy w aucie
1+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

ale ruski żołnierz bez kantyny i prysznica da se rade w każdych warunkach ten z usa będzie piszczał
Gość PO ch.j nastęny ban-knot o tym samym nominale?!!! dlaczego wydają na to bez sensu pieniądze?!!
1-

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Bo według polityków w Polsce, nie ma zagrożenia konfliktem w Europie i duża armia nie jest Nam potrzebna. Wciskajcie dalej taki kit to obudzimy się z ręką w nocniku, bo z historii już wiemy, że możemy liczyć tylko na siebie.
Komentarz usunięty
1+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Bo według polityków w Polsce, nie ma zagrożenia konfliktem w Europie i duża armia nie jest Nam potrzebna. Wciskajcie dalej taki kit to obudzimy się z ręką w nocniku, bo z historii już wiemy, że możemy liczyć tylko na siebie.
Gość Tak jak są skurcze i leje to wtedy jest orgazm.Jak powiedział św Łukasz h...... ręką nie oszukasz . Ha ha. Darmowe kobiety kosztują podwójnie. Sam w swoich badaniach do tego doszedłem.
2+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

a polska jestw szarej dalekiej d***e dzieki naszej modernizacji wojska mamy wiecej dowodzacych niz podwładnych w dodatku nie mamy wlasnych produkcji jak samolot bojo-szturmowy polskiej produkcji wojsko polskie to kpina.... nawet fiatow nie umielismy nowych zrobic a to byl polski samochodzik i byl fajny ale co tam lepiej pozamykac zaklady i kupowac zagraniczny zlom przyjamniej recykling mamy dobry
Komentarz usunięty
0

Piotr 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Agresja powoduje agresje i każda i interwencje zbrojne najczęściej destabilizują sytuację. Musimy iść w zupełnie innym kierunku. Zobacz więcej na www.lepszapolska.com
Gość Po żadnej uczelni nie mamy zapewnionego fotela prezesa - fotel prezesa możemy mieć zapewniony tylko po znajomości ;]
0
Strona 1 z 6 1 2 3
Mocne słowa Dudy i Kopacz. O świcie na Westerplatte 10 Mocne słowa Dudy i Kopacz. O świcie na Westerplatte 10 godzin temu
"Złoty pociąg" koło Wałbrzycha. Do gry wchodzi polskie wojsko 5 "Złoty pociąg" koło Wałbrzycha. Do gry wchodzi polskie wojsko 5 godzin temu
Sponsorowane
Tak się śmieją z Rosjan za granicą. Mają rację? Tak się śmieją z Rosjan za granicą. Mają rację? Zdjęcia wyszperane w rosyjskim internecie cieszą się wielkim powodzeniem w anglojęzycznych serwisach. Rzeczywiście, fotki znalezione w mediach społecznościowych...
Pikantne zdjęcia z przebieralni. Dziewczyny ujawniły Pikantne zdjęcia z przebieralni. Dziewczyny ujawniły Co dzieje się w damskiej przebieralni? Teraz to już nie sekret. Same dziewczyny wrzucają do sieci odważna albo...
Najgłupsze tatuaże. Dlaczego oni sobie to zrobili? Najgłupsze tatuaże. Dlaczego oni sobie to zrobili? Zdecydowanie przesadzili. Zamiast ozdobić, oszpecili swoje ciała. Tak kończy się nieprzemyślane zrobienie tatuażu.Zapraszmy do obejrzenia galerii.