Oto największe potęgi militarne świata

15.04.2011 07:07 ARMIA, CHINY, POTĘGA, ŚWIAT, USA, WYDATKI, ZBROJENIA
Oto największe potęgi militarne świata

Fot. PAP/EPA

Zobacz, ile wydają na zbrojenia.

W ubiegłym roku świat wydał na zbrojenia 1,63 biliona dolarów, o 1,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Kto najwięcej przeznacza na zbrojenia i utrzymanie wojska? Bez wątpienia Amerykanie. Gonią ich jednak Chińczycy - informuje 247wallst.com.

Która część świata zbroi się najbardziej? Nie uwierzysz więcej

USA przeznaczyło w ubiegłym roku na uzbrojenie, utrzymanie żołnierzy i infrastruktury wojskowej blisko 700 miliardów dolarów. To jedyne państwo na świecie, które utrzymuje swoje morskie, powietrzne i lądowe oddziały praktycznie w każdym zakątku świata - przypomina portal.

ROSJA BĘDZIE POTĘGĄ. DOZBRAJA ARMIĘ>>

Na wojsko Amerykanie przeznaczają 4,8 proc. swojego PKB.

Budżet armii Chin sięga zaledwie 2,1 proc. PKB, ale rośnie w zastraszającym tempie - pomiędzy 2001 a 2010 rokiem aż o 189 proc. (do 119 mld USD). Analitycy twierdzą, że oficjalne dane nie podają prawdy, i w rzeczywistości budżet na zbrojenia w Chinach jest wyższy - sięga ok. 300 mld USD.

Na trzecim miejscu uplasowała się Wielka Brytania. Od poprzedników dzieli ją duży dystans - na zbrojenia w ubiegłym roku wydała 59,6 mld dolarów (2,7 proc. PKB).

Czwarte miejsce pod względem wydatków zajmuje Francja - 59,3 mld USD (2,3 proc. PKB).

Dopiero na piątej pozycji ulokowała się Rosja, mimo że pomiędzy 2001 a 2010 rokiem jej wydatki na armię wzrosły o 82,4 proc. a w ubiegłym roku przeznaczyła na ten cel 4 proc. swojego PKB. Wydatki na armie w tym kraju sięgają "zaledwie" 58,7 mld USD.

Na szóstej pozycji uplasowała się Japonia - 54,5 mld USD (1 proc. PKB), siódmej - Arabia Saudyjska. W tym kraju na zbrojenia przeznacza się 45,2 mld USD - 10,4 proc. PKB.

Ósme miejsce zajmują Niemcy - 45,2 mld USD (1,3 proc. PKB), dziewiąte: Indie - 41,3 mld USD (2,7 proc. PKB). Na miejscu ostatnim w rankingu 10.potęg militarnych świata znalazły się Włochy z rocznym budżetem na zbrojenia sięgającym 37 mld USD (1,8 proc. PKB).

Następny tekst:

Uważaj! To najgorszy okres na drogach Uważaj! To najgorszy okres na drogach

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

3 jest polska przeciez. na armie urzednikow wydaje 73,1 mld USD co stanowi 80% pkb
adam i dobrze. Polska powinna bulić jeśli się nie wywiązuje. My oszukujemy Unię jak się tylko da wyciągając kasę na drogi i inne pierdoły, przy czym pieniądze są rozkradane a drogi dalej pozostają dziurawe. W końcu Unia powinna się Polsce przypatrzyć i zacząć od nas wymagać.
12+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

boje się pomyśleć na którym miejscu jest Polska
Gość wiecej GMO i smieciowego zarcia
2+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Polska jest w pierwszej 30, nie wiem czy akurat pod wzgledem wydatkow, ale napewno pod wzgledem militarnym. Jest jaks zagraniczny portal ktory zajmuje sie takimi statystykami pod wzgledem wyszkolenia, technologi i uzbrojenia, nie pamietam teraz nazwy
Gość u nas utarło się, że ubezpieczyciele mają zarabiać. i dobrze. tylko jak mają zarabiać. na to pytanie żaden mądrala z sejmu nie odpowiedział więc te ubezpieczeniowe firmy robią co chcą i oszukują na potęgę.
1-

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Polaska według oficjalnych danych jest na chwalebnym 30, wyprzedza nas Ukraina, tajlandia czy grecja. www.globalfirepower.com
Gość zegar długu pokazuje 903 miliardy. ciekawe co będzie za 2 miesiące jak przekroczy bilion! chyba druga grecja. żadna władza nie oszczędza na sobie, jest wręcz przeciwnie. im wiekszy kryzys tym większe przywileje mają. a ten sejm jest wyjątkowy! co 4 lata gorzej.
1-

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

a aj wydaje na zbrojenia 200 zeta w kazda sobote co stanowi 10% mojego PKB zakupuje srednio rakiete whiskey,granaty piwne i dymno-ziolowe!!!
Gość ciekawe jak dlugo silnik bedzie Ci na tym ciagnac i czy nie bedzie spadku mocy w aucie
1+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

ale ruski żołnierz bez kantyny i prysznica da se rade w każdych warunkach ten z usa będzie piszczał
Gość PO ch.j nastęny ban-knot o tym samym nominale?!!! dlaczego wydają na to bez sensu pieniądze?!!
1-

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Bo według polityków w Polsce, nie ma zagrożenia konfliktem w Europie i duża armia nie jest Nam potrzebna. Wciskajcie dalej taki kit to obudzimy się z ręką w nocniku, bo z historii już wiemy, że możemy liczyć tylko na siebie.
Komentarz usunięty
1+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

Bo według polityków w Polsce, nie ma zagrożenia konfliktem w Europie i duża armia nie jest Nam potrzebna. Wciskajcie dalej taki kit to obudzimy się z ręką w nocniku, bo z historii już wiemy, że możemy liczyć tylko na siebie.
Gość Tak jak są skurcze i leje to wtedy jest orgazm.Jak powiedział św Łukasz h...... ręką nie oszukasz . Ha ha. Darmowe kobiety kosztują podwójnie. Sam w swoich badaniach do tego doszedłem.
2+

Gość 22.10.2012 16:17 Odpowiedz Zgłoś

a polska jestw szarej dalekiej d***e dzieki naszej modernizacji wojska mamy wiecej dowodzacych niz podwładnych w dodatku nie mamy wlasnych produkcji jak samolot bojo-szturmowy polskiej produkcji wojsko polskie to kpina.... nawet fiatow nie umielismy nowych zrobic a to byl polski samochodzik i byl fajny ale co tam lepiej pozamykac zaklady i kupowac zagraniczny zlom przyjamniej recykling mamy dobry