Papież: Jezus urodził się wcześniej. Jest błąd w kalendarzu

21.11.2012 15:41 BENEDYKT XVI, BOŻE NARODZENIE, JEZUS, KOLĘDA, KSIĄŻKA, NIEPOROZUMIENIE, SZOPKA, TRADYCJA, ZWIERZĘTA
Papież: Jezus urodził się wcześniej. Jest błąd w kalendarzu

wikipedia.org

A kolędy i szopki to nieporozumienie

Papież Benedykt XVI w swojej najnowszej książce postanowił rozprawić się z mitami nagromadzonymi wokół narodzin Jezusa Chrystusa. Nie tylko twierdzi, że obecność zwierząt w bożonarodzeniowych szopkach i śpiewanie kolęd to wielkie nieporozumienie, które nie ma żadnego potwierdzenia w ewangeliach. Zapewnia również, że urodził się on kilka lat wcześniej niż powszechnie się uważa - informuje telegraph.co.uk.

Jezus miał żonę. Są mocne dowody więcej

Cały kalendarz chrześcijański opiera się na błędzie w obliczeniach - pisze w swej najnowszej książce "Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo".

Skąd wziął się ten błąd? Zdaniem Benedykta XVI popełnił go wczesnochrześcijański mnich Dionizjusz Mały, który uznawany jest za twórcę współczesnego kalendarza i pojęcia "Anno Domini".

Nowy Testament nie podaje daty narodzin Chrystusa. Mnich sam ją wyliczył, korzystając ze znanych mu wówczas danych, takich m.in. jak fakt, że Jezus został ochrzczony za czasów cesarza Tyberiusza.

Historycy od dawna uważają, że Jezus urodził się pomiędzy 2 a 7 rokiem p.n.e. Po raz pierwszy jednak oficjalnie przyznała to głowa Kościoła katolickiego.

To nie jest jedyna dość kontrowersyjna teza postawiona w książce przez Benedykta XVI. Twierdzi on bowiem również, że Ewangelii świętego Mateusza i Łukasza nie ma słowa o jakichkolwiek zwierzętach, które byłyby obecne podczas narodzin Jezusa.

Duchowni: Chrystus był chory psychicznie, apostołowie też więcej

Włączenie zwierząt domowych do sceny narodzenia mogło być inspirowane przedchrześcijańską tradycją, na przykład Księgą Habakuka, częścią hebrajskiej Biblii, która została prawdopodobnie napisana przez wczesnego proroka w VII wieku p.n.e. - pisze w swojej książce.

Także śpiewanie kolęd, zdaniem Benedykta XVI, to efekt zakorzenionego wśród chrześcijan mitu. Popularne przekonanie każe wierzyć chrześcijanom, że aniołowie śpiewem ogłosili pasterzom narodziny Jezusa. W rzeczywistości jednak, jak wynika z ewangelii, aniołowie obwieścili ten fakt mówiąc, a nie śpiewając.

To nieporozumienie zrodziło tradycję śpiewania kolęd - twierdzi papież.

Czy to oznacza, że musimy usunąć z szopek krowy, osły i owce? Na szczęście nie. Według papieża ta tradycja, tak jak i śpiewanie kolęd, jest już tak głęboko zakorzeniona, że "przetrwa jego sceptycyzm".

Następny tekst:

Znów pomylone ciała ofiar ze Smoleńska. Zawinili Rosjanie Znów pomylone ciała ofiar ze Smoleńska. Zawinili Rosjanie

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 21.11.2012 21:40 Odpowiedz Zgłoś

Tak, aura. Dla większości Polaków tak ważna, że o istocie świąt zapominają.
Michał Paryjczak Jak kolędy i szopki to nieporozumienie?Przecież to jest między innymi cała aura świąt i pewien klimat.Papież zgrywa się chyba,a może nie.Zwierzęta powinny być.Pozdrawiam Papieża
2+

Gość 21.11.2012 21:41 Odpowiedz Zgłoś

to juz tylko twoja wina ze jestes praktykujacym chrzescijaninem. Nie obarczaj tą wina innych ;)
Gość Ale to przeciez nie zadna nowosc.Jestem praktykujaca chrzescijanka i nie ma to dla mnie zadnego znaczenia czy urodzil sie 2 czy 7 lat wczesniej.
1-

Gość 21.11.2012 21:42 Odpowiedz Zgłoś

dobrze zastanów się co piszesz
Gość Doroslam! Nie obchodze żadnych świat komercja je zniszczyła i katolicyzm.
0

Gość 21.11.2012 21:42 Odpowiedz Zgłoś

Jak to mówią,dałby Bóg, żeby Boga nie było,ale jeśli, nie daj Boże, Bóg istnieje,to niech nas Bóg broni.
1+

Gość 21.11.2012 21:42 Odpowiedz Zgłoś

Popieram i cieszy mnie ,że tradycja słowiańska znalazła kontynuatorów . O Łado! Łado!
Komentarz usunięty
1-

Gość 21.11.2012 21:42 Odpowiedz Zgłoś

sami katolicy nie wierza w te bajery. Dzisiaj ukradna i jak ida do koscioła to mysla ze im przebaczono i dobze kradli jak ich nikt nie złapał
Gość Taaak... Jezus powiedział swoje na temat tradycji, ale niewielu katolików naprawdę zna Ewangelie.
0

Gość 21.11.2012 21:43 Odpowiedz Zgłoś

a o nieprawdziwej dacie 25 grudnia ani słowa...?
0

Gość 21.11.2012 21:45 Odpowiedz Zgłoś

nie wiem kto to pisał ale napisał bardzo mądrze dlatego ty zastanow sie co piszesz
Gość dobrze zastanów się co piszesz
2-

Gość 21.11.2012 21:46 Odpowiedz Zgłoś

religia nie oznacza fanatyzm, najlepszym tego przykladem jesteś ty - ateista pełną gębą a jednak fanatyczny wojownik z religiami , zastanów się co piszesz
Gość Wszystkie religie to wielkie nieporozumienia ! ciemnogród po przez który żyją w luksusie . Fanatyzm to najgorsze zło tuż po żydowskiej lichwie !
1+

sfdsd 21.11.2012 21:46 Odpowiedz Zgłoś

a co my się będziemy niemca słuchać
0

Gość 21.11.2012 21:47 Odpowiedz Zgłoś

jak widzisz bog nikogo nigdy nie bronił. Oczywiscie od bajerantow usłyszysz ze trzeba wierzyc ....i wkładac do koszyka
Gość Jak to mówią,dałby Bóg, żeby Boga nie było,ale jeśli, nie daj Boże, Bóg istnieje,to niech nas Bóg broni.
1-

Gość 21.11.2012 21:47 Odpowiedz Zgłoś

Dawniej, tam gdzie nie było obowiązkowej rejestracji narodzin, czy dokumentów tożsamości, to nie wszyscy ludzie wiedzieli, kiedy się dokładnie urodzili. Czy to znaczy, że ci ludzie nie istnieli i byli bajką? Jezus to postać historyczna, jako przywódca religijny, uznawany też przez niewierzących historyków, którzy oczywiście negują jego boskie pochodzenie. Tak czy siak wspominają o nim rzymskie źródła. Pisze o nim Józef Flawiusz w "Starożytnościach" ( I w. n. e.) , Tacyt w "Rocznikach" (II w. n. e.), wspominają też Pliniusz Młodszy i Swetoniusz.
Gość kto i kiedy udowodnił istnienie jezusa ? , pokreciło sie tobie cos znowu ?. Nawer niewiadomo kiedy sie urodził i kiedy zył tak naprawde. Nie wspominajac juz takich bredni jak uzdrawianie czy zamienianie wody w wino it. Co z tego zostało udowodnione ?. znowu opowiadasz bajery
1+

gosc z USA 21.11.2012 21:47 Odpowiedz Zgłoś

A wiec sie stalo.Slowa Jerzego Urbana cialem sie staly.Cytuje.... Najwiecej NIEWIERZACYCH jest wsrod wysokich dostojnikow koscielnych...AMENT.
1-

Gość 21.11.2012 21:48 Odpowiedz Zgłoś

koscioł juz tyle ciemnoty wciskał ludziom i jest winny za zbrodnie popełnione przez nich i w ich imieniu ze az przykto tegu słuchac
Gość Popieram i cieszy mnie ,że tradycja słowiańska znalazła kontynuatorów . O Łado! Łado!
0

Gość 21.11.2012 21:49 Odpowiedz Zgłoś

wszyscy wiedza ze przed kazdymi swietami Panowie masoni i Panowie komunisci staraja sie cos dolozyc smierdzacego ale tak jest od 2tys lat rogaty nie spi i tak bedzie az do skonczenia swiata
1+
Strona 12 z 26 10 11 12 13 14
Przyszłość polskiej armii. Rekordowa oferta broni 6 Przyszłość polskiej armii. Rekordowa oferta broni wczoraj, o godz: 16:54
Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Zobacz prognozę do grudnia 4 Wiemy, kiedy spadnie pierwszy śnieg. Zobacz prognozę do grudnia wczoraj, o godz: 11:38
Sponsorowane
Oto kandydatki do tytułu Miss Bumbum. Która ma najlepszą pupę? Oto kandydatki do tytułu Miss Bumbum. Która ma najlepszą pupę? 11 sierpnia rusza głosowanie w internecie na Miss Pupy Brazylii. Ten konkurs cieszy się w Brazylii większym zainteresowaniem...
Zobacz, jak niszczy bomba atomowa. Na Nagasaki spadła 69 lat temu (+18) Zobacz, jak niszczy bomba atomowa. Na Nagasaki spadła 69 lat temu (+18) W 69 lat od zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Nagasaki władze tego miasta boją się, że ich...
Oto najmłodsza "żywa Barbie". Ma tylko 16 lat Oto najmłodsza "żywa Barbie". Ma tylko 16 lat Ma 16 lat, pochodzi z Ukrainy i jest najmłodszą "żywą Barbie", o której świat słyszał. Lolita Richie, bo...