Sensacja. Największa tajemnica Antarktydy rozwiązana

10.03.2013 17:52 ANTARKTYDA, DOLINA LAMBERT GRABEN, EROZJA, OSADY, RZEKA, WĄWÓZ
Sensacja. Największa tajemnica Antarktydy rozwiązana

wikipedia.org

Naukowców od dawna pasjonowało pochodzenie doliny Lambert Graben we wschodniej części Antarktydy. Zastanawiali się, kiedy zostały wyrzeźbione jej zbocza i dlaczego są tak strome. Teraz mają już pewność: 34 mln lat temu płynęła tam wielka, szeroka rzeka - informuje dailymail.co.uk.

NIEZWYKŁE ODKRYCIE NA ANTARKTYDZIE. NAUKOWCY ZASKOCZENI>>

Stuart Thomson, geolog z University of Arizona w Tucson oraz jego zespół pobrali próbki osadów z dna morza w Prydz Bay. Okazało się, że ich dolna warstwa składała się z piasku, naniesionego przez rzekę, która uchodziła kiedyś w tym miejscu do morza.

TO MOŻE BYĆ NIEZWYKŁY URLOP. NIE TYLKO ZIMNO, ALE I DROGO>>

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Napisz, prześlij zdjęcia lub filmy na adres: kontakt@sfora.plGłęboki wąwóz Lambert Graben jest obecnie "domem" dla największego na świecie lodowca. Jednak, jak wynika z analizy próbek, kiedyś była w tym miejscu stosunkowo płaska dolina, którą przepływała szeroka rzeka podobna do tej z Alaski - Yukonu. Około 34 mln lat temu, gdy klimat zaczął się ochładzać wkroczył na ten teren lodowiec. 

Tempo erozji zwiększyło się ponad dwukrotnie, warstwę naniesionego przez rzekę piasku szybko przykryła gruba warstwa gruboziarnistego osadu naniesionego przez lodowiec - twierdzi Thomson. - Lodowiec starł mierzące od 1,6 do 2,5 km skały, rzeźbiąc głęboki wąwóz.

Następny tekst:

Wiemy, kiedy przyjdzie prawdziwa wiosna. Będzie 15 stopni! Wiemy, kiedy przyjdzie prawdziwa wiosna. Będzie 15 stopni!

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 10.03.2013 17:55 Odpowiedz Zgłoś

Nauka jest niesamowicie fascynująca. ale dlaczego jakieś odkrycie nie może być dokonane przez polskich naukowców? doczekamy się tego kiedyś? nawet taka Maria Curie musiała wyjechać z polski do Francji żeby pobrać edukację i w ich laboratoriach dokonać odkryć. Masakra.
10+

Gość 10.03.2013 17:58 Odpowiedz Zgłoś

Miejsce odkryć jest najmniej istotne.Przydałoby się trochę więcej naszych rodaków.Niestety jak zawsze brakuje pieniędzy dla naszych naukowców.
19+

Marcin Gierciuszkewicz 10.03.2013 18:02 Odpowiedz Zgłoś

idze baba do lekarza a lekarz to SFORA
1-

Arczi 10.03.2013 18:04 Odpowiedz Zgłoś

- Niepokoję się o syna. Ciągle ogląda się za sukienkami… - To chyba normalne? W końcu ma już 16 lat. - … na Allegro.
6-

Gość 10.03.2013 18:09 Odpowiedz Zgłoś

Czy te sukienki są długie czarnego koloru,zapinane na małe guziczki,ze stójką i białą koloratką? :))))
Arczi - Niepokoję się o syna. Ciągle ogląda się za sukienkami… - To chyba normalne? W końcu ma już 16 lat. - … na Allegro.
5-

wesoły autobus 10.03.2013 18:10 Odpowiedz Zgłoś

ODA DO KACZORA Jarosławie Królu "B"-Polski! Ty na białym KUCU wjedziesz. SIEJESZ zło, ODRZUCASZ prawość, swego ludu nie zawiedziesz. Tyś jak sokół w dzikim stepie. Widok Twój, aż dech zapiera. Zmiażdżysz mową MLASKAJĄCĄ wszystkie Z TWOJEJ PARTII zera. Bronek, Donek to przy Tobie, są jak dwa karzełki marne. LECZ TO ONI WNET WYTOCZĄ CI POSTĘPOWANIE KARNE. Niechaj twarz Twą piękną, mądrą, rozjaśni nam blask MIŁOŚCI , gdy W SWEJ CELI już zasiądziesz,KU WIELKIEJ NASZEJ RADOŚCI. Ty nas prowadż w bój ostatni, z walczącymi o Polskę Silną, Prawą. Krzyże weźmiem, pójdziem z Tobą. DALEJ WIĘC DO TWOREK ŻWAWO! Włos rozwiany, krzyż wzniesiony. To Jarosław w bój wyrusza! WIDAĆ,ŻE TO CZŁEK SZALONY I DIABELSKA JEGO DUSZA ! ..... pośmiejcie się teraz wolno !
Komentarz usunięty
8-

Gość 10.03.2013 18:11 Odpowiedz Zgłoś

Szybko wyslij go na leczenie, moze nawet prądem, bo jeszcze ped..ł z niego wyrosnie i bedzie z tego tragednia! Kazdy wie, ze pedzie w Polsce ida do tępienia.
Arczi - Niepokoję się o syna. Ciągle ogląda się za sukienkami… - To chyba normalne? W końcu ma już 16 lat. - … na Allegro.
8+

RTTorr 10.03.2013 18:26 Odpowiedz Zgłoś

Czyli wcześniej też był efekt cieplarniany? Czy dinozaury płaciły za prawa do emisji CO2?
1-

Gość 10.03.2013 18:35 Odpowiedz Zgłoś

Kiedyś Antarktyda "powędruje" na północ i jak nie człowiek to jakieś inne istoty (o ile będzie je to w ogóle interesowało) odkryją prawdziwe tajemnice tego świata.
4+

mm 10.03.2013 19:06 Odpowiedz Zgłoś