Wszyscy ludzie są tacy sami

22.06.2009 20:16 BADANIA, GENOM, LUDZKOŚĆ, RÓŻNORODNOŚĆ
Wszyscy ludzie są tacy sami

Fot. PAP/EPA

Afrykańskie plemiona dzielą genom z Francuzami i Palestyńczykami.

Najnowsza analiza genów 53 ludzkich populacji podzieliła naszą ludzkość jedynie na trzy grupy genetyczne. Są one efektem pierwszej i najważniejszej wędrówki ludów, wymarszu homo sapiens z Afryki 70 tys. lat temu. Pierwsza grupa to Afrykańczycy (pochodzą od pierwszych ludzi, którzy narodzili się we wschodnej Afryce 200 tys. lat temu) a druga to Euroazjaci (mieszkańcy Europy, Bliskiego Wschodu i południowozachodniej Azji).

AFRYKANIE MAJĄ NAJBARDZIEJ ZRÓŻNICOWANE GENY>>>

Trzecią społecznością genetyczną są członkowie grupy wschodnioazjatyckiej. Dzięki istnieniu mostu lądowego Beringa i kulturze wyspiarskiej zaliczają się do nich zarówno mieszkańcy Azji jak obu Ameryk i Oceanii - czytamy na stronach "The Washington Post".

O ile ten podział był dotąd w miarę dobrze znany, nowym odkryciem jest wiedza o tym, co stało się z genomem człowieka w chwili, gdy nasi przodkowie zaczęli rozchodzić się po kolejnych kontynentach.

Ludzie dopasowali się do nowych warunków, tak jak robią to inne żywe organizmy: metodami selekcji naturalnej. Zmiany na poziomie genetycznym pozwoliły wytrzymać klimat chłodniejszy niż w Afryce, zmiany wysokości, pasożyty i choroby zakaźne. To czy dany homo sapiens przetrwał zależało od przypadkowej zmiany w DNA. Jeżeli doczekał się potomstwa, jego dziecko przenosiło zmianę na kolejne pokolenia. Niektóre rodzaje mutacji z bardzo rzadkich stały się powszechnymi - tłumaczy gazeta.

Nie sądzono jednak, że cały nasz genom stał się niemal jednorodny.

Naukowcy postanowili porównać genomy mieszkańców całego świata. Badając zapis 25 tysięcy genów, które wchodzą w ich skład, spodziewali się znaleźć zdecydowane różnice. Myślano, że uda się odnaleźć cechy genetyczne typowe dla przedstawicieli wybranych grup etnicznych i regionalnych. Badania wykonane we Francji, na ludach Bantu, Palestyńczykach, w Jakucji czy Japonii pokazały jednak, że genetyczne mutacje pomiędzy populacjami są niezwykle rzadkie. Na poziomie genetycznym jesteśmy tacy sami - zauważa "The Washington Post".

Następny tekst:

Latałeś z Ryanair? Uważaj na swoje dane Latałeś z Ryanair? Uważaj na swoje dane

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

wiec zacznijmy sie traktowac nawzajem tak jak traktujemy siebie...
Gość Ale już jak brzmi "precz z inwigilacją" po angielsku już nie wiedziałeś cwaniaczku?
0

Gość Belzebub z Łowicza 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

a naród wybrany
Gość pomysł niezły, ale żeby te ceny były rozsądne, a nie w Angli zapłacą 15 funtów miesiecznie a nam każą 5razy tyle :/
0

Gość 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

różnią paru genów ale tak nas gatunek toczył wojny ideologiczne i wojnę o tereny ekonomiczne bardzo opłacalne .
Gość a ktos zapytal czemu nie maja kasy? moze ja przepijaja
0

BOgdan 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

co z tego skoro różnice istnieją - jeśli nie w genach to w mentalności, którą daje wychowanie i to zupełnie wystarczy żeby się wzajemnie zabijać i nienawidzić
Gość Po co się pchali ??? po JAJCO !!! Po co takie głupie pytanie,Bronienie naszego kraju nie koniecznie musi się to odbywać w Polsce.
0

hhhhhhhhhh 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

"nie wierzysz? To kliknij w link do naszego artykulu... my powiemy Ci cala prawde, a w dodatku reklamy obejrzycie za ktore nam srogo placa"
Gość mikrus193 Ja bym jej publicznie leb odciol
0

Gość 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

"pochodzą od pierwszych ludzi, którzy narodzili się we wschodnej Afryce 200 tys. lat temu" i tak powstal chocapic (czyt czlowiek narodzil sie pierwszy) czyli co bylo pierwsze? tutaj sie dowiadujemy ze jednak "kura".
Gość Tak hehehe. Mogą mi naskoczyć, no chyba że podejmują się ukarać wszystkie te miliony ludzi którzy ściągają muzykę nielegalnie :D
0

Gość 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

No to genialnie.
Gość Ciekawe koles jak bedziesz szczekal na starosc jak ciebie ktos bedzie chcial eksmitowac..... Pazerna lajza!!!
0

spin 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

Przeciez to bylo wiadome ze wszyscy ludzie maja wspolne korzenie, ale mimo tego roznice miedzy nami sa bardzo duze i tak jak podaje arykul np ludzie w Europie musieli stawic czola o wiele ciezszemu klimatowi, przeszli bardzo surowa selekcje naturalna, przezywali tylko najzaradniejsi i dlatego teraz biali sa inteligentniejsi od czarnych.
Gość Za Bolka Nobla trzeba odpracować
0

Gość 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

z tego wychodzi ze bialy jest czarny :D co ty p********z ze bialy jest inteligetniejszy? poprostu bialych jest wiecej wiec i jest bialych wiecej wyksztalconych i na lepszych stanowiskach a pozwole sobie k***a zauwazyc ze czarni ludzie dostali dostep do edukacji w latach 1950 + raptem 60 lat od kiedy ich dopuscili do edukacji , brat brata zabija w tych czasach jak mozna dzielic ludzi na lepszych i gorszych? wiec ludzie z europy sa lepsi niz ludzie z afryki bo sa murzynami? zalosne, wiekszosci rasisci to sa ludzie malo wyedukowani z cholerno niskim pozioem intelektualnym:)
Juras " potyczka " ??? potyczki to maja huligani na ulicy !!! Kto to pisze?
0

Gość 22.10.2012 09:46 Odpowiedz Zgłoś

de facto różnica paru genów to właśnie to co nas dzieli od małp... dorzuć jeszcze kilka genó i w ogóle wyjdziemy poza naczelne. Nie chcę tu bronić wojen ideologiczny i całej reszty, ale jak sama nazwa wskazuje- wojny ideologiczne rozbijają się o ideologię nie genetykę :)
Gość a ktos zapytal czemu nie maja kasy? moze ja przepijaja
0
Strona 1 z 3 1 2 3
Dowód na okradanie zwłok. "Tusz do rzęs z Amsterdamu" 4 Dowód na okradanie zwłok. "Tusz do rzęs z Amsterdamu" wczoraj, o godz: 17:14
Odkryli zbiorowy grób na Ukrainie. "Ciała zawinięte w folię” 4 Odkryli zbiorowy grób na Ukrainie. "Ciała zawinięte w folię” wczoraj, o godz: 16:16
Sponsorowane
CZY WIESZ JAK wygląda kobieta po Photoshopie? To zależy... od kraju CZY WIESZ JAK wygląda kobieta po Photoshopie? To zależy... od kraju Dziennikarka poprosiła 40 fotoedytorów z 25 krajów by uczynili ją "piękną". Różnice w pojmowaniu urody zaskakują. Jeden ideał...
Zobacz, jak fatalnie ubierają się Polacy. Bezguścia? Zobacz, jak fatalnie ubierają się Polacy. Bezguścia? Domeną Polaków nie jest moda. Widać to już na pierwszy rzut oka po wyjściu na ulice. Gdzie nie...
Oto nowe cuda Polski. 16 najpiękniejszych miejsc w kraju Oto nowe cuda Polski. 16 najpiękniejszych miejsc w kraju 16 miejsc walczy o tytuł nowego cudu Polski w czwartej edycji plebiscytu ogłoszonego przez miesięcznik "National Geographic Traveler"....