Wywiercą dziurę w wulkanie. Neapolowi grozi katastrofa?

22.09.2010 19:28 CAMPI FLEGREI, ERUPCJA, KATASTROFA, NEAPOL, WIERCENIE, WŁOCHY, WULKAN
Wywiercą dziurę w wulkanie. Neapolowi grozi katastrofa?

Fot. PAP/EPA

Badania naukowe mogą zagrozić życiu 1,5 mln ludzi.

Naukowcy chcą wywiercić niemal 4-km dziurę w czynnym wulkanie w pobliżu Neapolu, by móc śledziĆ jego aktywność. Są przekonani, że dzięki temu uda im się przewidzieć jego erupcję. Eksperci twierdzą, że te badania mogą przynieść miastu zagładę - informuje heraldsun.com.au.

WŁOCHY MOGĄ ZNIKNĄĆ Z POWIERZCHNI ZIEMI. NAWET JUTRO>>

Campi Flegrei to gigantyczny wulkan o średnicy 13 km, którego większa część znajduje się pod wodą. W ogromnej kalderze - zagłębieniu, które powstało po ostatniej erupcji, znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne.

NADCHODZI GLOBALNA KATASTROFA. ZACZNIE SIĘ NA ATLANTYKU>>

Wulkan ostatni raz wybuchł w 1583 roku, nadal jest aktywny. Co więcej, aktywność sejsmiczna w tym regionie w ostatnim czasie wzrosła. To niepokoi naukowców - Campi Flegrei położony jest tuż obok Neapolu. Jego erupcja mogłaby zgładzić miasto.

Postanowili więc wywiercić w wulkanie dziurę o głębokości 3962 m, by na bierząco śledzić aktywność wulkanu. Sądzą, że uda im się ostrzec mieszkańców miasta i okolicy zanim wulkan wybuchnie.

Niestety, niektórzy eksperci mają zastrzeżenia do tego pomysłu, którego pierwszy etap realizacji zacznie się już w październiku. Twierdzą, że odwiert może naruszyć strukturę ściany wulkanu, doprowadzić do trzęsienia ziemi i gwałtownej erupcji.

Prof. Benedetto de Vivo z Uniwersytetu w Neapolu, przypomina, że w Islandii tego typu wiercenia trzeba było w zeszłym roku odwołać, bo okazało się, że magma znajduje się na mniejszych głębokościach niż sądzono...

Następny tekst:

Ekstraklasa: Tarasiewicz na "zielonej trawce" Ekstraklasa: Tarasiewicz na "zielonej trawce"

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

K***a znowu? Jak nie rozbłyski na słońcu, które mają w 2013 roku zgładzić ludzkość (tak donosi SFORA) to teraz wulkan? SFORA na s dobije tymi głupotami!!!
Gość co ty bierzesz żyd to ścierwo ale nie pisz takich głupot
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Że też ludzie maja takie pomysły.
Gość To lepiej niech zatrudnią w ch*ja lekarzy, bo ludzie będą padać z odwodnienia jak muchy :/
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Nowe straszydlo szykuja.
Gość Tu znajdziecie filmy pokazujące jak jesteśmy manipulowani! WWW.vismaya-maitreya.pl
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Katastrofy wynikają z braku badań, a nie , że badania powodują katastrofę.
Gość zrubmy rewolucje jak w libi nato nam pomorze
0

jatzek 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

armagedon jest OK !!!!
Gość jesli wyslano do afganistanu nasze wojsko to do libi tym bardziej
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

kuffa,barany ( ta strona raczej powinna nazwać się kierdel.pl) kupcie sobie słownik ortograficzny - wydatek niewielki, a przestanie cie katować polszczyznę."Na bierząco" - Dżizas......
Gość Poszczujcie jeszcze trochę nauczycieli! Może już coś na boku zarobili? Szkoła interesuje Was tylko w temacie krzyża! Odpowiednia głowa państwa, niesamowite odzwierciedlenie narodu.
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

poprawić ortografa! w tekście, nie komentarzach ;)
Gość uwielbiam tez zwrot a sforze NA POTEGE :D
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

niech sobie w d_upi_e zrobią odwiert, żeby szybciej mogli się wypruźniać
Gość super tytuł:) ciekawe co zrobie ludzie co kupowali działki czy domy przy smoczych gorach
0

Gośćsdfg 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

oto artykuł w którym "experci" zaprzeczajom "naukowcom" Tego jeszcze nie było hahahaha
Gość Ja mieszkam w Niemczech to mi sie nic nie stanie koniec swiata bedzie a Niemcy zostana bo mama papieza niemca a podczas 2 wojny swiatowej mieli napisane GOT MIT UNS
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

kto napisał takie bzdury ? news idioty dla idiotów !
Walesiak jak miło żyć w "wolnym kraju" :)
0

Gość-N 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Esperci mądrzejsi od naukowców? Naukowcy chcą dziury w wulkanie, żeby go sobie przez tę dziurę badać, a "eksperci" nie chcą tej dziury, bo może doprowadzić do zagłady miasta. A tak "na chłopski" rozum, to naukowcom czasem brakuje zdrowego rozsądku.
REZIKA To jest demokracja??? Zmuszac ludzi do chodzenia na siłę do kościoła? Co? Kasy zaczyna brakować sukienkowym. A zresztą kto głupi, niech płaci! Ja nie płacę już prawie od pięćdziesięciu lat! I dobrze mi z tym!
0
Strona 4 z 4 2 3 4
Jak dwie krople wody! Mąż i żona jak bliźniaczki 7 Jak dwie krople wody! Mąż i żona jak bliźniaczki 11 godzin temu
CZY WIESZ, ŻE... ten samolot odmieni wojnę w powietrzu? 4 CZY WIESZ, ŻE... ten samolot odmieni wojnę w powietrzu? 12 godzin temu
Sponsorowane
Oto kandydatki do tytułu Miss Bumbum. Która ma najlepszą pupę? Oto kandydatki do tytułu Miss Bumbum. Która ma najlepszą pupę? 11 sierpnia rusza głosowanie w internecie na Miss Pupy Brazylii. Ten konkurs cieszy się w Brazylii większym zainteresowaniem...
Dzień golasów w Nowym Jorku. 40 modeli użyczyło ciał Dzień golasów w Nowym Jorku. 40 modeli użyczyło ciał 40 nagich modeli zgromadziło się w nowojorskim Central Parku aby świętować Dzień Bodypaintingu. Entuzjaści malunków na ciele zjechali...
Zobacz, jak niszczy bomba atomowa. Na Nagasaki spadła 69 lat temu (+18) Zobacz, jak niszczy bomba atomowa. Na Nagasaki spadła 69 lat temu (+18) W 69 lat od zrzucenia przez Amerykanów bomby atomowej na Nagasaki władze tego miasta boją się, że ich...