Wywiercą dziurę w wulkanie. Neapolowi grozi katastrofa?

22.09.2010 19:28 CAMPI FLEGREI, ERUPCJA, KATASTROFA, NEAPOL, WIERCENIE, WŁOCHY, WULKAN
Wywiercą dziurę w wulkanie. Neapolowi grozi katastrofa?

Fot. PAP/EPA

Badania naukowe mogą zagrozić życiu 1,5 mln ludzi.

Naukowcy chcą wywiercić niemal 4-km dziurę w czynnym wulkanie w pobliżu Neapolu, by móc śledziĆ jego aktywność. Są przekonani, że dzięki temu uda im się przewidzieć jego erupcję. Eksperci twierdzą, że te badania mogą przynieść miastu zagładę - informuje heraldsun.com.au.

WŁOCHY MOGĄ ZNIKNĄĆ Z POWIERZCHNI ZIEMI. NAWET JUTRO>>

Campi Flegrei to gigantyczny wulkan o średnicy 13 km, którego większa część znajduje się pod wodą. W ogromnej kalderze - zagłębieniu, które powstało po ostatniej erupcji, znajdują się 24 kratery i stożki wulkaniczne.

NADCHODZI GLOBALNA KATASTROFA. ZACZNIE SIĘ NA ATLANTYKU>>

Wulkan ostatni raz wybuchł w 1583 roku, nadal jest aktywny. Co więcej, aktywność sejsmiczna w tym regionie w ostatnim czasie wzrosła. To niepokoi naukowców - Campi Flegrei położony jest tuż obok Neapolu. Jego erupcja mogłaby zgładzić miasto.

Postanowili więc wywiercić w wulkanie dziurę o głębokości 3962 m, by na bierząco śledzić aktywność wulkanu. Sądzą, że uda im się ostrzec mieszkańców miasta i okolicy zanim wulkan wybuchnie.

Niestety, niektórzy eksperci mają zastrzeżenia do tego pomysłu, którego pierwszy etap realizacji zacznie się już w październiku. Twierdzą, że odwiert może naruszyć strukturę ściany wulkanu, doprowadzić do trzęsienia ziemi i gwałtownej erupcji.

Prof. Benedetto de Vivo z Uniwersytetu w Neapolu, przypomina, że w Islandii tego typu wiercenia trzeba było w zeszłym roku odwołać, bo okazało się, że magma znajduje się na mniejszych głębokościach niż sądzono...

Następny tekst:

Ekstraklasa: Tarasiewicz na "zielonej trawce" Ekstraklasa: Tarasiewicz na "zielonej trawce"

Dodaj komentarz

Komentarze

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

K***a znowu? Jak nie rozbłyski na słońcu, które mają w 2013 roku zgładzić ludzkość (tak donosi SFORA) to teraz wulkan? SFORA na s dobije tymi głupotami!!!
Gość co ty bierzesz żyd to ścierwo ale nie pisz takich głupot
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Że też ludzie maja takie pomysły.
Gość To lepiej niech zatrudnią w ch*ja lekarzy, bo ludzie będą padać z odwodnienia jak muchy :/
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Nowe straszydlo szykuja.
Gość Tu znajdziecie filmy pokazujące jak jesteśmy manipulowani! WWW.vismaya-maitreya.pl
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Katastrofy wynikają z braku badań, a nie , że badania powodują katastrofę.
Gość zrubmy rewolucje jak w libi nato nam pomorze
0

jatzek 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

armagedon jest OK !!!!
Gość jesli wyslano do afganistanu nasze wojsko to do libi tym bardziej
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

kuffa,barany ( ta strona raczej powinna nazwać się kierdel.pl) kupcie sobie słownik ortograficzny - wydatek niewielki, a przestanie cie katować polszczyznę."Na bierząco" - Dżizas......
Gość Poszczujcie jeszcze trochę nauczycieli! Może już coś na boku zarobili? Szkoła interesuje Was tylko w temacie krzyża! Odpowiednia głowa państwa, niesamowite odzwierciedlenie narodu.
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

poprawić ortografa! w tekście, nie komentarzach ;)
Gość uwielbiam tez zwrot a sforze NA POTEGE :D
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

niech sobie w d_upi_e zrobią odwiert, żeby szybciej mogli się wypruźniać
Gość super tytuł:) ciekawe co zrobie ludzie co kupowali działki czy domy przy smoczych gorach
0

Gośćsdfg 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

oto artykuł w którym "experci" zaprzeczajom "naukowcom" Tego jeszcze nie było hahahaha
Gość Ja mieszkam w Niemczech to mi sie nic nie stanie koniec swiata bedzie a Niemcy zostana bo mama papieza niemca a podczas 2 wojny swiatowej mieli napisane GOT MIT UNS
0

Gość 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

kto napisał takie bzdury ? news idioty dla idiotów !
Walesiak jak miło żyć w "wolnym kraju" :)
0

Gość-N 22.10.2012 13:38 Odpowiedz Zgłoś

Esperci mądrzejsi od naukowców? Naukowcy chcą dziury w wulkanie, żeby go sobie przez tę dziurę badać, a "eksperci" nie chcą tej dziury, bo może doprowadzić do zagłady miasta. A tak "na chłopski" rozum, to naukowcom czasem brakuje zdrowego rozsądku.
REZIKA To jest demokracja??? Zmuszac ludzi do chodzenia na siłę do kościoła? Co? Kasy zaczyna brakować sukienkowym. A zresztą kto głupi, niech płaci! Ja nie płacę już prawie od pięćdziesięciu lat! I dobrze mi z tym!
0
Strona 4 z 4 2 3 4
Atak podpalacza w Gdańsku. Płonęło 7 samochodów 3 Atak podpalacza w Gdańsku. Płonęło 7 samochodów 4 godziny temu
Odkryli nowy gatunek żaby. Takiej jeszcze nie widziałeś 4 Odkryli nowy gatunek żaby. Takiej jeszcze nie widziałeś wczoraj, o godz: 21:35
Sponsorowane
Zobacz place zabaw jak z koszmaru. Kto to stworzył? Zobacz place zabaw jak z koszmaru. Kto to stworzył? Trudno sobie wyobrazić, co myśleli twórcy tych zabawek i urządzeń na placach zabaw. Zobaczcie zdjęcia zrobione przez internautów...
Zobacz najgorszych pasażerów samolotów. Zmienią lot w horror Zobacz najgorszych pasażerów samolotów. Zmienią lot w horror Czy czeka Was wielogodzinny lot, czy krótka trasa. To nie ma najmniejszego znaczenia. Ci pasażerowie zmienią Waszą podróż...
Pożegnanie Anny Przybylskiej. Tysiące białych róż Pożegnanie Anny Przybylskiej. Tysiące białych róż Rodzina, przyjaciele i tysiące fanów żegnają Annę Przybylską. Aktorka zmarła w niedzielę, po przegranej walce z nowotworem. Władze...