Zamieszki w Mombasie. Turyści uwięzieni w hotelach

28.08.2012 19:42 CHRZEŚCIJANIE, KENIA, MOMBASA, MUZUŁMANIE, POLICJA, TURYŚCI, ZABÓJSTWO, ZAMIESZKI
Zamieszki w Mombasie. Turyści uwięzieni w hotelach

PAP/EPA

Płoną sklepy i kościoły. 3 osoby nie żyją, jest wielu rannych.

Sytuacja w drugim co do wielkości mieście Kenii - Mombasie jest coraz poważniejsza. W tym turystycznym kurorcie i jednym z najważniejszych portów wschodniej Afryki wybuchły uliczne zamieszki po śmierci popularnego radykalnego imama powiązanego z Al-Kaidą - szejka Rogo - informuje bbc.co.uk.

ZAGINĘŁO KILKA ŚMIGŁOWCÓW Z ŻOŁNIERZAMI. ARMIA NIE WIE CO SIĘ STAŁO>>

Szejk zginął w poniedziałek - został zastrzelony we własnym samochodzie w Mombasie. Jego zwolennicy natychmiast stwierdzili, że zamordowały go kenijskie służby specjalne lub CIA (Rogo został wpisany w lipcu tego roku przez USA i ONZ na czarną listę terrorystów). Natychmiast wybuchły zamieszki. Młodzi muzułmanie spalili lub zbezcześcili kilka chrześcijańskich świątyń, toczyli potyczki z policją, grabili i podpalali sklepy.

ISLAMIŚCI ATAKUJĄ CHRZEŚCIJAŃSKIE KOŚCIOŁY. GRANATY PODCZAS MSZY>>

Wczoraj na ulicach Mombasy zginęła jedna osoba, kilkanaście zostało rannych. Dzisiaj, na skutek rzuconego w posterunek policji granatu zginęły kolejne 3 osoby: 2 policjantów i jeden cywil, 16 osób zostało rannych.

Protestujący budują barykady z opon na drogach, rzucają kamieniami w policję. Sklepikarze z obawy przed kolejnymi grabieżami pozamykali sklepy. Cierpią także turyści, którzy przyjechali do Mombasy.

Nie możemy zabrać ich na safari, nie możemy ich zabrać na wycieczkę i pokazać zabytki naszej kultury. To jest po prostu niebezpieczne - mówi Titus Kangangi, właściciel hotelu Platinum.

Mohammed Hersi, który prowadzi hotel Whitesands, największy  na wybrzeżu, mówi wprost, że turyści zostali uwięzieni w Mombasie.

Nie możemy ani odebrać ich z lotniska, ani na nie zawieźć. Główna droga na lotnisko to epicentrum chaosu - tłumaczy.

Zdaniem rzecznika policji zamach na szejka Rogo to dzieło somalijskich talibów z organizacji Al-Szabab. Chcieli w ten sposób doprowadzić do zamieszek i wojny religijnej, pozyskać zwolenników w szeregach kenijskich muzułmanów.

Następny tekst:

Rosjanki znów będą podbijać kosmos? Duża szansa Rosjanki znów będą podbijać kosmos? Duża szansa
Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 10 Wspomnij cudowne lata 90.! Łza się zakręci w oku... 27.09.2015 17:53
Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 27 Kandydaci do Nagrody Darwina 2015. Głupszych nie znajdziecie 23.09.2015 08:08
Sponsorowane