Ze starych telefonów można wyciągnąć złoto i srebro

30.03.2012 13:29 CHINY, OCHRONA ŚRODOWISKA, PLASTIK, RECYKLING, SREBRO, TELEFON, ZŁOTO
Ze starych telefonów można wyciągnąć złoto i srebro

sxc.hu

Aparaty kryją bogactwo.

Co roku na całym świecie wyrzucanych jest 400 mln telefonów komórkowych. Niestety, część z nich trafia na wysypiska, gdzie zatruwają środowisko naturalne gorzej niż stare baterie. Chińscy naukowcy postanowili temu przeciwdziałać. Opracowali metodę ich recyklingu - informuje RMF FM.

CORAZ WIĘCEJ LUDZI MA TĘ FOBIĘ. PRZEZ TELEFONY>>

Jak wyliczyli eksperci z Uniwersytetu Zhongshan ze stu milionów komórek, które co roku są wyrzucane w Chinach, można odzyskać 1500 kg złota, 30 ton srebra i 1000 ton miedzi.

Wkrótce komórek na świecie będzie więcej niż ludzi więcej

A to jeszcze nie wszystko: ze zużytych komórek można także odzyskać 45 proc. zawartych w nich plastików i 10 proc. ceramiki. Aż 80 proc. odzyskanych w ten sposób surowców można ponownie użyć przy produkcji sprzętu AGD i elektroniki.

Naukowcy, którzy opracowali nową metodę recyklingu mieli na uwadze nie tylko ponowne wykorzystanie surowców, ale również ochronę środowiska. W aparatach komórkowych znajduje się ołów, kadm, rtęć i inne substancje toksyczne. Są 100-razy bardziej szkodliwe dla środowiska niż baterie: jedna wyrzucona komórka może zatruć aż 60 tys. litrów wody. Ich spalanie także jest groźne: wydziela się wówczas m.in. chlor i rakotwórcze dioksyny.

Następny tekst:

Coraz bliżej wojny o ropę w Arktyce. Zaczął się wyścig zbrojeń Coraz bliżej wojny o ropę w Arktyce. Zaczął się wyścig zbrojeń

Dodaj komentarz

Komentarze

Otaku 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

Jż to robią tysiącami,chociaż niezgodnie z BHP...był nawet dokument o tym.
29+

Ekolodzy to szabesgoje 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

Jak to przecież taki obowiązek recyklingu spada na producentów więc gdzie kary dla nich za niszczenie środowiska gdzie słomiane łby protestujące przed siedzibami koncernów? W ich kieszeniach!!!
49+

Gość 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

PYTANIE!! dlaczego wyrzucony telefon zagraża środowisku,a używany przez nas to już nie?? czy podobnie jest jak ma się dwa tel. jeden leży w szufladzie,a z drugiego piszemy sms-y to czy ten pierwszy zagraża środowisku..
30+

Gość 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

czy osoba która dba o środowisko i używa komórki,laptopa itp. to znaczy że ona tak naprawdę o nią nie dba a wręcz porzeciwnie
Gość PYTANIE!! dlaczego wyrzucony telefon zagraża środowisku,a używany przez nas to już nie?? czy podobnie jest jak ma się dwa tel. jeden leży w szufladzie,a z drugiego piszemy sms-y to czy ten pierwszy zagraża środowisku..
0

Gość 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

ODPOWIEDŹ!! Bo jak wywalisz ten telefon do dołu i zsypiesz to ten telefon pod wpływem warunków otoczenia zacznie się "rozkładać" w sensie że część elementów metalowych zacznie się utleniać, woda to będzie wypłukiwać, bateria się rozleje itp ..itd. Ojejujeju "śmiech i płacz" jak w nowej reformie systemu edukacji!
Gość PYTANIE!! dlaczego wyrzucony telefon zagraża środowisku,a używany przez nas to już nie?? czy podobnie jest jak ma się dwa tel. jeden leży w szufladzie,a z drugiego piszemy sms-y to czy ten pierwszy zagraża środowisku..
6+

Gość 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

tak, dokładnie tak. a jako człowiek produkujesz też CO2 i CH4 wpływając na ocieplanie się klimatu. Ale twoja śmierć nie jest rozwiązaniem! Przez całe życie w twoim organizmie zgromadziło się tyle metali ciężkich i innego syfu że twoje tr***ło będzie niesamowicie wielkim zagrożeniem biologicznym!
Gość czy osoba która dba o środowisko i używa komórki,laptopa itp. to znaczy że ona tak naprawdę o nią nie dba a wręcz porzeciwnie
5+

Gość 05.11.2012 11:42 Odpowiedz Zgłoś

Tak, używając tych szatańskich wynalazków stajesz się szatanem, podłym robakiem niszczącym swoją matkę Ziemię... Brzydzę się wami wszystkimi i sobą a teraz idę się wyrzygać
Gość czy osoba która dba o środowisko i używa komórki,laptopa itp. to znaczy że ona tak naprawdę o nią nie dba a wręcz porzeciwnie
5+