Zwyrodnienie stawu biodrowego

Zwyrodnienie stawu biodrowego to choroba typowa dla ludzi starszych, która coraz częściej dotyka osoby młode i aktywne fizycznie. Zbagatelizowana będzie skutkować uporczywymi dolegliwościami bólowymi i upośledzeniem chodu. Jakie są pierwsze objawy zwyrodnienia stawu biodrowego? Czy zwyrodnienie stawu biodrowego można wyleczyć?

Zwyrodnienie stawu biodrowego – przyczyny

Zwyrodnienie stawu biodrowego może mieć charakter pierwotny lub wtórny. O pierwotnej chorobie mówi się wtedy, gdy nie da się wskazać konkretnej przyczyny, a częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem1. Jest to związane ze „zużywaniem się” chrząstki oraz pojawieniem się nieprawidłowych wyrośli kostnych (tzw. osteofitów)2.

Z wtórnym zwyrodnieniem stawu biodrowego z kolei mamy do czynienia, jeśli zostało ono wywołane konkretną przyczyną1. Choroba wtedy może być konsekwencją dziecięcych chorób stawu (np. dysplazji), razów lub chorób całego organizmu, np. reumatoidalnego zapalenia stawów czy hemofilii2.

Jak często występuje zwyrodnienie stawu biodrowego?

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego występuje stosunkowo często i dotyczy ok. 7,5% populacji. Częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Najbardziej narażone na jej wystąpienie są osoby po 65. roku życia2.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – objawy

Osoby cierpiące na zwyrodnienie stawu biodrowego najczęściej uskarżają się przede wszystkim na ból biodra, który promieniuje do stawu kolanowego. U niektórych występuje wyłącznie w ciągu dnia, z kolei innym dodatkowo uniemożliwia normalny sen. Wykonywanie codziennych czynności jest mocno utrudnione, a czasem wręcz niemożliwe ze względu na sztywność stawu i ograniczenie jego ruchomości. Przy zwyrodnieniu stawu biodrowego podczas ruchu słychać też charakterystyczne „trzeszczenie” w stawie2.

Zwyrodnienie stawu biodrowego ma postępujący przebieg. Z biegiem czasu ogólna sprawność stawu się zmniejsza, a to negatywnie odbija się na codziennym życiu2.

Rozpoznanie zwyrodnienia stawu biodrowego

Jeśli zaobserwujemy u siebie opisane wyżej objawy, powinniśmy się udać na konsultację do ortopedy. Wizyty u specjalisty nie powinno się odwlekać, ponieważ choroba będzie postępować2, dlatego im wcześniej wdrożymy leczenie, tym lepiej.

Na początku wizyty lekarz przeprowadzi z nami szczegółowy wywiad i wykona badanie przedmiotowe. Na tej podstawie zdecyduje o tym, jakie badania powinniśmy wykonać. Podstawą jest zazwyczaj badanie RTG miednicy2, dodatkowo możemy zostać skierowani na inne badania obrazowe, np. USG.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – leczenie

W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego stosuje się przede wszystkim leczenie zachowawcze. Dostępne metody leczenia to2:

  • codzienna aktywność fizyczna i ćwiczenia (kinezyterapia),
  • odpowiednia dieta – zdrowe posiłki zdrowo, prawidłowe nawodnienie oraz dążenie do prawidłowej masy ciała,
  • fizykoterapia – w tym m.in. krioterapia, TENS, terapia manualna, hydroterapia,
  • leki na zwyrodnienie stawu biodrowego – przeciwbólowe, głównie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ),
  • zastrzyki dostawowe – iniekcje kwasu hialuronowego i/lub autogennego osocza bogatopłytkowego (PRP).

W zaawansowanych przypadkach, gdy leczenie zachowawcze nie przyniesie rezultatów, stosuje się leczenie operacyjne2.

Zwyrodnienie stawu biodrowego – profilaktyka

Aby spowolnić proces zwyrodnienia stawu biodrowego3:

  • zrzuć zbędne kilogramy,
  • dbaj o kondycję fizyczną, uprawiając sporty nieobciążające zbytnio stawu biodrowego,
  • unikaj czynności wywołujących ból stawu biodrowego,
  • unikaj noszenia ciężkich przedmiotów, chodzenia po nieregularnym podłożu oraz długotrwałego stania lub klęczenia,
  • wykonuj zalecone ćwiczenia rehabilitacyjne.

Kondycję stawów można dodatkowo poprawić, dostarczając organizmowi odpowiednie ilości kolagenu. Jest on podstawowym budulcem stawów, a jego ilość w organizmie wraz z wiekiem maleje. Osoby dorosłe narażone na znaczną utratę kolagenu w wyniku starzenia się organizmu mogą sięgnąć po 4Flex. Jest to łatwo przyswajalny hydrolizat kolagenu Fortigel w formie saszetek z proszkiem4.

Trzeba pamiętać, że suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut (zamiennik) zróżnicowanej diety. Prowadzenie zdrowego trybu życia i stosowanie zrównoważonej diety są niezbędne dla zachowania dobrego stanu zdrowia.

 

Bibliografia:

  1. Nalazek A., Kamińska E., Kaźmierczak U. i in., Leczenie, diagnostyka i profilaktyka stawu biodrowego w chorobie zwyrodnieniowej, Journal of Health Sciences. 2014;04(01):333-338.
  2. Pękala P., Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego, Medycyna Praktyczna dla pacjentów, Ortopedia, 2020.
  3. Guła Z., Korkosz M., Choroba zwyrodnieniowa stawów, Medycyna praktyczna dla pacjentów, Reumatologia, 2017.
  4. Ulotka 4Flex (dostęp: 2022.03.23.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here