biała lista podatników VAT

Przedsiębiorców od września tego roku czeka dość duża zmiana w wykonywaniu przelewów do kontrahentów. Rząd postanowił wprowadzić pewien element mający na celu sprawdzenie konta kontrahenta. Weryfikacja konta bankowego polega na wklejenie numeru konta na stronie internetowej oraz kliknięciu przycisku sprawdź status podatnika wygenerować można druk potwierdzający aktywność danego przedsiębiorstwa.

Biała lista podatników Vat jest kolejnym krokiem w celu uszczelnienia systemu ściągalności podatku. Z racji na stale rosnące koszty socjalne, partia rządząca stara się w jak najbardziej zorganizowany sposób pozyskiwać pieniądze od polskich przedsiębiorstw, co wywołuje ich niezadowolenie. Z jednej strony jest to zrozumiałe, ponieważ wpływy z podatków muszą się z roku na rok zwiększać. Z drugiej jednak strony sposób, w jaki utrudnia się życie przedsiębiorcom w tym kraju staje się nadzwyczaj perfidny. Bardzo wielu przedsiębiorców narzeka iż jest to kolejny krok do inwigilowania ze strony rządu. Ponadto nie wszystkim podoba się pomysł weryfikowania każdego przelewu do kontrahenta, szczególnie w wypadku gdy przelewów dana firma musi w miesiącu wykonać tysiące.

Co w wypadku gdy dany kontrahent nie znajduje się na białej liście podatnika? w tego rodzaju przypadkach dobrze jest skontaktować się z kontrahentem i poinformować go o tym iż jego profil nie znajduje się w bazie. Czy tego typu rozwiązania są słuszne? według opinii wielu nie. Jest to bowiem spowodowane coraz większą ingerencją Państwa w rzekomo wolny rynek. Poprzez ciągłą kontrolę i narzucanie coraz to nowych przepisów może się okazać że efekt końcowy będzie odwrotny od założonego. Nie bez powodu coraz bardziej realny staje się scenariusz w którym to polscy przedsiębiorcy przeniosą firmę zagranicę. Szczególnie popularnym obecnie kierunkiem są Czechy, które oferują znacznie ułatwiony sposób prowadzenia działalności a także luzują kaganiec podatkowy, w przeciwieństwie do władz Polski.

Biała lista podatników może być kolejnym sygnałem świadczącym o tym iż rząd stara się wyciągnąć maksimum środków kosztem przedsiębiorców. Większość drobnych przedsiębiorców i biznesmenów wielokrotnie nie ma czasu na obrabianie bieżących dokumentów, gdyż chcą się oni skupić na działalności operacyjnej mającej największy wpływ na rozwój firm. Tego typu posunięciami rząd na pewno nie zyska dodatkowego elektoratu w postaci przedsiębiorców, gdyż wybiorą oni opcję polityczną domagającą się wolności i jak największej swobody w prowadzeniu firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here