zasłony

Zasłony znajdują się wszędzie tam, gdzie znajdują się okna. Nierzadko stanowią dominujący element wystroju wnętrz w pomieszczeniu – poza funkcją praktyczną zasłony mają też bardzo rozwiniętą funkcję estetyczną. Są duże i kolorowe, mogą więc ozdabiać pokój, podkreślać jego walory, ale mogą go również przytłoczyć, wywołać efekt groteski albo w inny sposób całkowicie zniszczyć wystrój wnętrza.

Pytanie czy decydować się na zasłony gładkie czy wzorzyste nie ma jednej prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od przyjętej koncepcji wystroju wnętrza oraz od tego, co już znajduje się w pomieszczeniu, do którego chcemy kupić zasłony.

Dla przykładu, jeśli szukamy zasłon do sypialni, w której mamy kilka kolorowych pledów i serwet, takich w kolorowe, rzucające się w oczy wzory, możemy uszyć zasłony z podobnego materiału. Będzie to wyglądało świetnie – pod warunkiem, że ściany i meble będą białe lub w innym neutralnym kolorze. Z drugiej strony, jeśli obok okna stoi gablotka z porcelaną albo, jeszcze lepiej, z bardzo różnorodnymi figurkami – pamiątkami z podróży albo półka z książkami, których nijak nie da się ułożyć w ładne, regularne wzory, bo każda jest inna – w takim wypadku zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na zasłony gładkie.

Nadrzędna zasada wystroju wnętrz mówi, że nie można wykorzystywać zbyt wielu kolorów ani wzorów. Najlepiej zdecydować się na kilka kolorów czy odcieni i jeden czy dwa motywy. Ciekawie wypadają na przykład połączenia różnego rodzaju krat: fenomenalnym zagraniem jest obicie kanapy biało-granatową tkaniną tapicerską i położenie na niej granatowych i białych poduszek. Do takiego zestawu można dobrać, w zależności od tego, jak wyglądają pozostałe meble we wnętrzu, zasłony białe, granatowe albo na przykład takie w biało-granatową kratę, z tym że inną niż na kanapie. Łączenie podobnych, lecz niejednakowych wzorów daje naprawde ciekawe efekty!

Na wzorzyste zasłony warto się też zdecydować ze względów praktycznych. Przede wszystkim mniej widać na nich zabrudzenia – choć nie zawsze da się “ukryć” plamę z czereśni na czerwonym polu, to większość zabrudzeń mniej rzuca się w oczy na powierzchni o różnych kolorach. Zwłaszcza wzory wielokolorowe albo nieregularne – takie jak tapicerka na siedzeniach w autobusach i pociągach – odwracają uwagę od smug i plam. To bardzo przydatne, jeśli w naszym domu są małe dzieci lub zwierzęta, które lubią brudzić wiszące nisko zasłony.

Z drugiej strony zasłony gładkie są dużo bardziej neutralne i istnieje mniejsze ryzyko, że nie będą pasować do wystroju wnętrza. Dużo bardziej spodobają się ludziom spokojniejszym, a i będą praktyczniejsze dla tych, którzy często się przeprowadzają – mniejsza szansa, że w nowym mieszkaniu będą gryźć się z meblami. Albo zieloną framugą.

Tak czy inaczej, wybór zasłon nie zawsze jest prosty, jednak warto poświęcić mu odpowiednio dużo uwagi. Dzięki temu będziemy mogli zgrabnie ozdobić i uzupełnić wnętrze, a jednocześnie dodać mu energii i wigoru dzięki nowatorskim rozwiązaniom w dziedzinie designu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here