Jak urządzić niewielkie mieszkanie?

0
3742

Nie każdy mieszka w średnim czy dużym domu lub mieszkaniu. Przeciwnie, ogromna ilość Polaków ma do dyspozycji jedynie stosunkowo niewielkie mieszkanie, na przykład w bloku czy kamienicy. Jednak sam fakt, że miejsca do zagospodarowania jest niewiele, nie znaczy, że nie da się go urządzić dobrze i z klasą. W takim razie jak urządzić niewielkie mieszkanie? Skąd wygospodarować dodatkową przestrzeń?

Zwolnij jak najwięcej przestrzeni

Wbrew pozorom nawet w niewielkim mieszkaniu można wygospodarować sporo miejsca, jeśli się dobrze poszuka. Świetnym i coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest na przykład łączenie aneksu kuchennego z salonem. Dzięki temu, że nie trzeba między tymi pomieszczeniami budować ściany, zaoszczędza się dużą ilość przestrzeni.

Ciekawym pomysłem może być także zainwestowanie w ogrzewanie podłogowe lub grzejniki kanałowe https://mat-dom.pl/. Tego typu grzejniki umieszczone są w podłodze, a nie na przykład pod parapetem, a więc w ten sposób również zwalniamy sporo miejsca. Ciekawym pomysłem mogą być także grzejniki https://mat-dom.pl/ umieszczone na ścianie.

Zadbaj o odpowiednie oświetlenie

Przy urządzaniu niewielkiego mieszkania lepiej albo całkowicie zaniechać zasłon czy firanek, albo zakupić takie, które są cienkie i przepuszczają światło. Dlaczego?

Nawet niewielkie pomieszczenia wydają się bardziej przestrzenne, jeśli są dobrze oświetlone, do tego najlepiej światłem naturalnym.

Stawiaj na jasne kolory

Nie poleca się urządzać mieszkania w bardzo ciemnych kolorach nawet, jeśli jest ono duże, a w małym mieszkaniu taki ruch będzie jeszcze mniej korzystny. Jasne kolory, takie jak beż czy biel, optycznie powiększają dane pomieszczenie. Jasne meble, podłogi i ściany nie dość, że wyglądają bardzo estetycznie, to jeszcze pomogą zbudować iluzję, że dane pomieszczenie jest większe, niż w rzeczywistości.

Trzeba jednak być świadomym tego, że takie jasne meble czy ściany szybko się zabrudzą, zwłaszcza, jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta.

Wykorzystaj każdy kąt

Wszędzie można coś zmieścić, jeśli wystarczająco mocno się postaramy. Mając do dyspozycji niewiele miejsca, nie powinniśmy marnować żadnej wolnej przestrzeni.

Na przykład w kuchni możemy najpierw zaoszczędzić miejsce kupując wąskie kuchenki, zmywarki czy lodówki, a uzyskaną w ten sposób przestrzeń przeznaczyć na szerokie blaty kuchenne, abyśmy mogli komfortowo i wygodnie przygotowywać jedzenie.

Urządzanie niewielkiego mieszkania nie jest proste i wymaga nieco kreatywności, ale efekty potrafią bardzo pozytywnie zaskakiwać. Wobec tego nie należy się poddawać, a zamiast tego starać się jak najlepiej zagospodarować każdy wolny kawałek przestrzeni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here