Plac zabaw dla dzieci

Plac zabaw dla dzieciaków powinien być nie tylko pełen atrakcji, ale przede wszystkim bezpieczny. W jaki sposób stworzyć takie miejsce? Na co zwrócić uwagę, wyposażając miejsce zabaw dla maluchów? Podpowiadamy w poniższym artykule.

  1. Atrakcje dopasowane do wieku i wzrostu dzieci
  2. Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw
  3. Uporządkowany, czysty teren

Atrakcje dopasowane do wieku i wzrostu dzieci

Najważniejszym elementem wyposażenia placu zabaw są zabawki – huśtawki, zjeżdżalnie, drabinki i inne atrakcje pozwalające miło spędzić czas najmłodszym. Należy jednak pamiętać, aby były to atrakcje dostosowane do wieku i wzrostu małych użytkowników. Jest to szczególnie ważne w przypadku placów zabaw dedykowanych konkretnym grupom dzieciaków, np. maluszkom w żłobku albo starszym dzieciom w przedszkolu. Warto mieć na uwadze, że dzieci do trzech lat najchętniej przesiadują zazwyczaj w piaskownicy, w której budują zamki i lepią babki z piasku. Dlatego dla owych maluchów najlepiej jest zakupić plastikową albo drewnianą piaskownicę oraz plastikowe foremki. Maluszkom dużo radości sprawią też nieduże bujaki albo niewielki basen ogrodowy. Dla cztero- i pięciolatków odpowiednie będą natomiast huśtawki i zjeżdżalnie. Wybierając je, należy pamiętać, aby były one solidne, trwałe, a przy tym dopasowane wielkością do dzieci w tym wieku.

Bezpieczna nawierzchnia na plac zabaw

Bardzo istotnym elementem placu zabaw jest też bezpieczna nawierzchnia. W zależności od potrzeb, może to być nawierzchnia wysypana piaskiem, poliuretanowa gumowa, bezspoinowa, wylewana lub też bezpieczna powierzchnia ze sztucznej trawy albo płyt gumowych SBR i EPDM. Wybór jest spory, a decyzja o zakupie konkretnego produktu powinna być przemyślana. Ważne jest, aby właściwie dopasować możliwości amortyzacyjne danej nawierzchni do krytycznej wysokości upadku zamontowanych na placu zabawek. Jest to bardzo istotne, należy bowiem pamiętać, że zapewnienie właściwego podłoża może skutecznie ochronić dziecko przed urazami w razie jego upadku na podłoże.

Uporządkowany, czysty teren

Poza bezpieczeństwem w zakresie podłoża, istotne jest też bezpieczeństwo naziemne. Dlatego też teren placu zabaw powinien być uporządkowany, wolny od kawałków cegieł, dużych i ostrych kamieni, grubych korzeni, wystających drutów oraz innych przedmiotów, o które maluchy mogą się potknąć albo skaleczyć. Teren powinien być czysty i płaski. Ważne są też rosnące na nim gatunki roślin. Warto sprawdzić, czy nie są to ozdobne rośliny mające trujące owoce albo gatunki o np. kłujących liściach czy łodygach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here