Split w Chorwacji

Split to malownicze miasto położone w środkowej Dalmacji, nad Adriatykiem. Jego największą atrakcją jest przepiękny Pałac Dioklecjana, znajdujący się na liście UNESCO. Miasto kryje w sobie jednak więcej ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, jak Katedra św. Dujama, promenada, zabytkowa dzwonnica.

Wybierając się w takie miejsca jak Chorwacja samolotem, ma się pewność udanych wakacji i bezpiecznej oraz szybkiej podróży do celu. Bezpośrednio do Splitu można polecieć z takich miast jak: Wrocław, Warszawa, Kraków, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin.

Split – malownicze miasto nad Morzem Adriatyckim

Split to stolica Dalmacji i drugie co do wielkości miasto w Chorwacji. Położone nad przepięknym Morzem Adriatyckim jest idealny miejscem na letni wypoczynek. Miasto słynie z wyjątkowych zabytków, ciekawych miejsc, które warto zobaczyć, a także licznych targów (zwłaszcza targu rybnego Peškarica czy targu Pazar), gdzie ma się niepowtarzalną okazję spróbować lokalnych specjałów. Split to również idealna baza wypadowa na okoliczne popularne wyspy, jak: Korčula, Brač, Hvar.

Pałac Dioklecjana w Splicie

Pałac Dioklecjana to jedna z największych atrakcji miasta. Dioklecjan był cesarzem rzymskim, który panował w latach 284–305 i właśnie w Splicie zbudował swoją olbrzymią rezydencję, do której wiodły cztery bramy: Złota, Srebrna, Żelazna i Brązowa. Obecnie Pałac Dioklecjana (wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO) i starówka tuż obok to centralne miejsce w mieście i obowiązkowy punkt na mapie każdego turysty. W niedalekiej odległości od pałacu znajduje się malownicza katedra św. Dujama oraz zabytkowa dzwonnica, z której szczytu można podziwiać imponującą panoramę miasta.

Pomnik Grzegorza z Ninu

Na wschód od malowniczego Pałacu Dioklecjana, w bliskim sąsiedztwie Złotej Bramy, znajduje się pomnik Grzegorza z Ninu. Był on biskupem chorwackim, który żył w latach 900–929. Duchowny w trakcie swojej działalności wiele razy próbował wprowadzić chorwacki język do liturgii katolickiej. Legenda głosi, że dotknięcie lewego palca u stopy posągu przynosi szczęście i zdrowie.

Promenada w Splicie

Odwiedzając Split, warto także wybrać się na jedną z najbardziej znanych promenad w całej Chorwacji. Riva, czyli Obala hrvatskog narodnog preporoda, to miejsce tętniące życiem, leżące tuż przy wybrzeżu, bardzo blisko dworców i portu. Wokół promenady znajduje się większość najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić, spędzając wczasy w Splicie. To idealne miejsce na spacer czy odpoczynek w jednej z pobliskich licznych restauracji, kawiarni i barów, gdzie można spróbować pysznych lokalnych potraw, lodów i aromatycznej kawy.

Splickie muzea

W Splicie znajduje się kilka ciekawych muzeów, które warto zobaczyć. Jednym z nich jest Muzeum Morskie, gdzie znajdują się liczne eksponaty żaglówek i statków pływających po Morzu Adriatyckim już od czasów starożytności. Muzeum Chorwackich Zabytków Archeologicznych z kolei gromadzi najcenniejsze zabytki Chorwacji pochodzące jeszcze z czasów rzymskich, takie jak: królewskie insygnia, bogate ołtarze, fragmenty nagrobków, biżuteria oraz broń. Ciekawym miejsce w mieście jest także Galeria Mestrovic, gdzie znajdują się dzieła znanego rzeźbiarza chorwackiego – Mestrovicia. Budynek galerii zaprojektował sam artysta, a w jego wnętrzu znajdują się jego prace. W niedalekiej odległości od obiektu znajduje się Kastelet Mestrovicia. Artysta przystosował tę budowlę do prezentacji swoich prac, które przedstawiają życie Jezusa Chrystusa.

Plac Narodowy

Kolejnym ciekawym miejsce w Splicie jest Plac Narodowy. W jego centralnej części wznosi się Ratusz z loggią, który pochodzi jeszcze z XV wieku. W obiekcie znajduje się Muzeum Etnograficzne gromadzące ponad 20 tysięcy przeróżnych eksponatów, od strojów i instrumentów muzycznych, po biżuterię oraz broń. Na Placu Narodowym znajduje się także Pałac Ciprianis pochodzący z czasów średniowiecza, z charakterystyczną rzeźbą św. Antoniego, oraz Wieża Zegarowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here