Ściana z mchu prezentuje się niezwykle efektownie. Bardzo często jest ona wykonywana na rozmaite uroczystości. To doskonała opcja, jeśli poszukujemy inspiracji na ściankę weselną, która znajduje się za plecami państwa młodych. Oczywiście to wyłącznie od nas zależy, gdzie zostanie ona umieszczona. Wbrew pozorom nie musimy korzystać z pomocy wykwalifikowanych dekoratorów. Warto zapoznać się z poniższą instrukcją.
Chrobotek reniferowy – co będzie nam potrzebne?
Przed przystąpieniem do pracy należy zgromadzić niezbędne materiały. Potrzebne będą nam również narzędzia i akcesoria, dzięki którym wszystko przebiegnie sprawniej. Chrobotek reniferowy sprzedawany jest na wagę. Musimy więc określić, jaka ilość będzie nam potrzebna. Pamiętajmy, że lepiej posiadać nieco więcej mchu, niż zbyt mało. Na obszar 20×20 cm potrzeba około 50 g chrobotka reniferowego. Weźmy pod uwagę, że jest on dość lekki. Mech możemy zamówić przez internet – jest to oszczędność zarówno czasu, jak i gotówki. To najlepsze rozwiązanie, jeśli w naszej okolicy nie funkcjonują sklepy oferujące tego typu asortyment.
Od czego zacząć?
Już na początku należy określić wymiary ściany. Wszystko po to, aby zdecydować, ile tworzywa będzie nam potrzeba na wykonania ramki. Rama na ściankę z mchu może być wykonana z klasycznego drewna lub kafelek, które imitują ten materiał. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań.
Z czego wykonać podkładkę do chrobotka reniferowego?
Duże znaczenie ma również podkładka. To właśnie na niej zostanie umieszczony chrobotek reniferowy. Istotne jest to, aby podkładka została wykonana z trwałego i odpornego na wilgoć tworzywa. Pamiętajmy, że musi ono znieść specyficzne warunki. Dobrą opcją jest płyta pleksi, czy też MDF. Jeśli chodzi o akcesoria, to niezbędny nam będzie klej polimerowy oraz florystyczny. Alternatywą jest klej na gorąco. Warto również zaopatrzyć się w taśmę dwustronną.
Jak wykonać ścianę z chrobotka reniferowego?
Chrobotek reniferowy nie wymaga zbyt dużego nakładu pracy. Ważne jest to, aby każdy krok był realizowany z wysoką precyzją.
- Wycinamy płytę, na której zostanie umieszczony mech. Istotne jest to, aby pasowała ona do ramy. Znacznie łatwiej jest zakupić podkładkę na wymiar – w takiej sytuacji zostanie nam ona wycięta już na etapie zakupu.
- Mocujemy płytę do ramki za pomocą kleju polimerowego oraz taśmy dwustronnej. Zróbmy to solidnie, gdyż w innym przypadku konstrukcja nie wytrzyma obciążenia.
- Przykładamy mech „na sucho”. Wszystko po to, aby sprawdzić, ile materiału będzie nam potrzeba. Sprawdzimy również, w jaki sposób rozmieszczać mech (ciasno/luźno).
- Smarujemy podkładkę klejem florystycznym. Przyklejamy mech w taki sposób, aby tablica wyglądała naturalnie. Mieszajmy różne rozmiary oraz odcienie rośliny. Pamiętajmy, że w przyrodzie rzadko można spotkać duże skupisko chrobotka w tym samym odcieniu.
- W przypadku ściany o dużej powierzchni możemy zastąpić podkładkę panelami ściennymi. Znacznie szybciej można pokryć je mchem. Warto podkreślić, że chrobotek reniferowy nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy, że w pomieszczeniu panuje wilgotność na poziomie około 40-60%.