borderline

Różnorodne problemy psychiczne, nerwice czy depresje są stosunkowo dobrze znanymi pojęciami, które przewijają się w naszym życiu regularnie. Istnieje jednak zaburzenie, które znacznie rzadziej pojawia się w telewizji czy radiu, choć ma istotny wpływ na życie człowieka – borderline. Co warto o nim wiedzieć i czy możesz podejrzewać, że ktoś z twojego otoczenia cierpi na takie zaburzenie?

Czym jest borderline?

Borderline to termin oznaczający „osobowość z pogranicza”, odnoszący się do osób, których zachowanie znajduje się na pograniczu pomiędzy zaburzeniami neurotycznymi (nerwicami) a psychotycznymi (takimi jak schizofrenia). Szacuje się, iż na całym świecie około 1-2% populacji cierpi na to zaburzenie osobowości.

Czy ktoś z twojego otoczenia to osoba z borderline?

Aby stwierdzić, że dana osoba posiada osobowość z pogranicza, należy wziąć pod uwagę cały szereg czynników, z których przynajmniej pięć musi występować jednocześnie.

Dla wielu osób najbardziej charakterystycznym objawem jest chwiejność emocjonalna, która przekłada się na bardzo wybuchowe, często destrukcyjne, czy nawet autodestrukcyjne działania. Osoby z borderline często nie potrafią wyrażać silnych emocji, które odczuwają praktycznie bezustannie.

Jednocześnie, często przeżywają silne poczucie pustki i bezsensu w swoim życiu, co przekłada się nagich poszukiwanie nowych doznań i „tego czegoś” w życiu oraz świecie, co ich zainteresuje i przełamie szarą monotonię.

Te dwie cechy często łączą się, prowadząc do niebezpiecznych eksperymentów z używkami, zwłaszcza alkoholem i narkotykami, co w konsekwencji może jeszcze bardziej pogłębić stan chorego i pogorszyć jego nastrój oraz postrzeganie samego siebie.

Wahania nastroju, silne emocje i nieracjonalny obraz siebie zazwyczaj łączą się ze strachem przed odrzuceniem. Z tego powodu ludzie o osobowości typu borderline wolą sami porzucić, niż być porzuceni. Ich zachowanie w związkach nierzadko przybiera formę wystawiania na próbę swego partnera, testowania go i oczekiwania bezustannych zapewnień o uczuciach. Jednocześnie sami nie potrafią dać żadnej stabilności emocjonalnej, której sami nie posiadają, co przekłada się na ich relacje z innymi ludźmi i szybko może doprowadzić do rozpadu kolejnych związków.

Osoby z borderline mogą także posiadać paranoiczne myśli czy zaburzenia tożsamości, co dodatkowo pogłębia ich fatalne relacje z bliskimi, a jednocześnie sprawia, że sami mają jeszcze gorszy obraz siebie.

Co zrobić, gdy w twoim otoczeniu jest osoba z borderline? Psychiatra – Pruszków

Najlepiej będzie przekonać ją do wizyty u specjalisty, jakim może być psychiatra. Trzeba być jednak przygotowanym na to, iż leczenie zaburzeń typu borderline jest długie i wymaga regularnych konsultacji, a nierzadko także leczenia farmakologicznego. Największe wsparcie zapewnić powinien jednak psycholog – to on odpowiada za prowadzenie terapii i pomoc w ustabilizowaniu emocjonalnym życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here