Czym charakteryzuje się zawód technika farmaceuty?

0
3834

Zastanawiasz się, czy technik farmaceuta to dobry kierunek dla Ciebie? Na pewno przed podjęciem ostatecznej decyzji warto nieco lepiej przyjrzeć się specyfice samego zawodu oraz programowi kształcenia na tym kierunku. To powinno ostatecznie rozwiać Twoje wątpliwości. Dlatego zapraszamy do przeczytania przygotowanego przez nas artykułu.

Jakie są obowiązki technika farmaceutycznego?

Wśród głównych zadań technika farmaceutycznego można wymienić udzielanie fachowej porady farmaceutycznej oraz informacji o leku. Oprócz tego technik farmaceuta zajmuje się przygotowywaniem produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Ważną częścią pracy technika jest analiza i kontrola produktów leczniczych. Osoba pracująca w tym zawodzie jest także upoważniona do sprzedaży produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz produktów, które zostały dopuszczone do obrotu przez Prawo farmaceutyczne.

Bardzo odpowiedzialnym zadaniem technika farmacji jest ocena prawidłowości recepty. Ma to często kluczowe znaczenie dla zdrowia pacjenta. Technik odpowiada także za prawidłowe przechowywanie produktów leczniczych. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna wykazywać się doskonałą organizacją pracy.

Jak przebiega proces nauczania technika farmaceuty?

Czas trwania nauki zawodu technika farmaceutycznego wynosi 5 semestrów, czyli 2,5 roku. Zajęcia zazwyczaj odbywają się w trybie dziennym, ale niektóre szkoły oferują także tryb wieczorowy, weekendowy oraz wieczorowo-weekendowy. Dzięki temu nauki zawodu mogą podjąć się osoby pracujące.

Wśród różnych modeli nauczania na tym kierunku godny uwagi jest przede wszystkim system modułowy. Do jego najważniejszych zalet trzeba zaliczyć położenie nacisku na praktyczną stronę zawodu technika farmaceutycznego.

Realizacja programu nauczania kończy się egzaminem, który ma potwierdzić kwalifikacje zawodowe danej osoby.

Jakie korzyści wynikają z ukończenia kierunku technika farmaceutycznego?

Nie da się ukryć, że kierunek technika farmaceutycznego cieszy się niesłabnącą popularnością. To idealna alternatywa dla osób, które chciałyby pracować w aptece, ale z różnych względów nie mogą realizować nauki w trybie magisterskich studiów farmaceutycznych. Zadaniem procesu nauczania jest przygotowanie absolwentów kierunku do pracy w:

– aptekach ogólnodostępnych oraz szpitalnych,

– hurtowniach farmaceutycznych,

– laboratoriach naukowo-badawczych,

– stacjach sanitarno-epidemiologicznych,

– inspektoratach farmaceutycznych,

– sklepach zielarsko-medycznych.

Warto podkreślić, że technik farmaceutyczny pracuje pod nadzorem magistra farmacji. Niezależnie od tego musi jednak wykazywać cechy takie jak samodzielność, odpowiedzialność, dokładność oraz doskonała koncentracja. Cechy, które okażą się szczególnie przydatne w kontakcie z pacjentami, to komunikatywność, otwartość, cierpliwość i wyrozumiałość.

Gdzie studiować ten kierunek? Wartościowym wyborem będzie na pewno Szkoła Służb Medycznych Collegium. Na stronie collegium.com.pl znajdziesz szczegółowe informacje na temat oferty placówki oraz opis poszczególnych specjalizacji. Rozbudowany program nauczania oraz doświadczone grono pedagogiczne z pewnością przyczynią się do Twojego rozwoju w wybranej specjalizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here