Sposobów na ogrzewanie domu jest bardzo wiele. Jeden z nich to wykorzystanie paliw stałych, takich jak węgiel. Jest to zdecydowanie najbardziej popularny i jednocześnie najtańszy sposób generowania ciepła. Niestety palenie węglem wymaga ciągłej obecności przy piecu, wizytę w kotłowni trzeba składać przynajmniej raz na kilka godzin. Na szczęście można sobie znacznie ułatwić zadanie, wykorzystując piec na ekogroszek z podajnikiem. Sprawdźmy jak działa takie urządzenie i dlaczego jest tak wygodne.
Sposób działania
Aby poznać jak działa piec z podajnikiem, najpierw musimy poznać jego budowę. Różni się on bowiem od kotła zasypowego, zarówno dolnego jak i górnego spalania. Przede wszystkim paleniska nie stanowi tutaj ruszt, ale tak zwana retorta. Może być stała lub obrotowa, zależnie od tego jaki rodzaj pieca posiadamy. Wersje obrotowe pozwalają na spalanie dodatkowych rodzajów paliw, takich jak choćby pellet, kocioł taki jest więc bardziej uniwersalny. Piec na ekogroszek z podajnikiem działa na zasadzie przemieszczania opału ze zbiornika do wspomnianej wcześniej retorty. Zastępuje to dokładanie opału przez człowieka, właśnie dlatego kotły te są tak wygodne. Podajnik jest urządzeniem, które zamontowane jest u dołu, pomiędzy zbiornikiem i paleniskiem. Najczęściej wykorzystywane wersje to ślimakowa i tłokowa. Napędzany jest silnikiem elektrycznym i podejmuje pracę wtedy, gdy napięcie poda do niego sterownik. Przemieszcza on węgiel ze zbiornika do retorty, dzięki czemu na wierzchu pali się zawsze świeża porcja paliwa.
Ogromna wygoda
Kocioł z podajnikiem jest doskonałym wyjściem wtedy, gdy chcemy zautomatyzować naszą kotłownię. Ponieważ cały proces palenia kontrolowany jest przez sterownik elektroniczny, naszym zadaniem pozostaje jedynie regularne napełnianie zbiornika opałem. Wystarczy robić to raz na kilka dni. Oprócz tego musimy wybierać popiół z popielnika, jednak tego również nie trzeba robić częściej niż raz na dzień lub dwa, zależnie od tego jak duże osiągamy spalanie. Aby podajnik mógł działać bez zarzutów, konieczne jest kupowanie specjalnego rodzaju węgla, którym jest ekogroszek. Oprócz tego, że dzięki niemu możemy zapomnieć o trudnościach związanych z tradycyjnym paleniem, jesteśmy też bardziej ekologiczni. Węgiel tego typu tworzony jest z większym udziałem naturalnych składników, przez co spaliny wydostające się z komina będą o wiele czystsze. Wystarczy tylko dobrze ustawić nasz piec na ekogroszek z podajnikiem, wprowadzając stosowne parametry do sterownika elektronicznego. Jeżeli kupujemy opał od jednego dostawcy, wystarczy zrobić to raz na sezon.