farby do tkanin

Jeszcze do niedawna, farbowanie odzieży mogło odbywać się tylko w wysokiej temperaturze i przy użyciu agresywnych barwników, które w wielu przypadkach powodowały nieodwracalne uszkodzenia na odzieży. Dziś jest to prostsze, zwłaszcza kiedy ma się pod ręką farby do tkanin. Skuteczne, profesjonalne, łatwe w użyciu, a przy tym bezpieczne dla włókien. W przeciwieństwie do swoich poprzedniczek, nie wymagają gotowania. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Farbowanie tkanin – krótkie kompendium wiedzy

Bawełniane bluzki, dzianinowe sukienki czy wełniane swetry – wiele materiałów źle znosi temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Czy w takim przypadku możemy zapomnieć o zastosowaniu farb do tkanin? Na szczęście – nie! Obecne barwniki do odzieży, jakie można spotkać w sprzedaży, nie wymagają gotowania czy utrwalania we wrzątku. Cały proces jest nie tylko bezpieczniejszy dla włókien, ale również wygodniejszy. Jak zatem przystąpić do farbowania? Po pierwsze – najpierw należy wyprać tkaninę. Po drugie – przygotować farbę do tkanin. W sklepach dostępnych jest wiele barwników, które różnią się między sobą sposobem użycia. Warto zatem dokładnie przeczytać instrukcje na opakowaniu i postępować ściśle z podanymi wytycznymi. Kolejnym etapem jest farbowanie i wysuszenie zabarwionych ubrań. Należy przy tym pamiętać, aby nie używać suszarek bębnowych, ani nie wystawiać odzieży na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż grozi to wyblaknięciem lub wypłowieniem nowego koloru. O wiele bezpieczniej będzie rozwiesić zafarbowane ubranie na klasycznej suszarce pokojowej, aby po wyschnięciu utrwalić kolor żelazkiem.

Farby do tkanin – najpierw przetestuj!

Aby mieć 100% pewność, że farbowanie nie zagrozi ubraniom, warto wcześniej przeprowadzić próbę koloru. W tym celu niewielką ilość barwnika aplikujemy na fragment materiału i postępujemy według dalszych instrukcji producenta. Jeśli barwienie przebiegnie pomyślnie i bez żadnych komplikacji, dopiero wtedy można rozpocząć farbowanie całej odzieży. Jeszcze jedna uwaga tyczy się kolorów barwionych ubrań. Farby do tkanin, takie jak np. https://www.creativehobby.pl/pol_m_decoupage_farby-do-rekodziela_farby-do-tkanin-351.html  wiele lepiej łapią kolor na białych lub jasnych tkaninach niż odwrotnie. Chcąc zatem uniknąć przykrego rozczarowania, warto właśnie ubrania w takich odcieniach wybierać do barwienia.

Farbowanie to za mało? Może jakaś grafika?

Farby do tkanin to nie jedyna propozycja, jaką oferują producenci tego typu preparatów. Ciekawą alternatywę stanowią również markery do ubrań, które pozwolą namalować wzór, hasło czy wymarzoną grafikę – i to bez większego wysiłku. Gotowe wzory z szablonami czy formy z pewnością jeszcze bardziej ułatwią cały proces…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here