Lęk separacyjny u psów jest coraz częstszą przyczyną wizyt u behawiorysty. Doskonale można było zaobserwować to po okresie pandemii, gdy setki psów zmagało się z tym problemem. Czym dokładnie jest lęk separacyjny u psa, jakie są jego przyczyny i jak się objawia? Oto najważniejsze informacje!
Lęk separacyjny u psa – co to jest i jakie jest jego podłoże?
Pies z natury jest zwierzęciem bardzo społecznym. Oznacza to, że lepiej czuje się w grupie, która daje mu poczucie bezpieczeństwa. Dlatego często, gdy zostaje on odizolowany od człowieka, nie radzi sobie ze swoimi emocjami, wpadając w panikę i przerażenie. Reakcja z czasem się intensyfikuje, przez co może dochodzić do sytuacji nieprzyjemnych i ciężkich zarówno dla psa, jak i jego opiekuna. Tego typu zachowanie jest właśnie objawem lęku separacyjnego u psów.
Często przyczyną lęku separacyjnego jest brak odpowiedniego treningu samotności oraz pozbawienie psa niezależności. Zwierzak, który ma swojego człowieka przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu nie będzie potrafił odnaleźć się w sytuacji, gdy zostanie sam. Podobnie pies, który ciągle chodzi za nami i sprawdza, co robimy idąc do kuchni, czy łazienki, również może mieć problem z zostawaniem samemu.
Przyczyną lęku separacyjnego u psa jest również rasa i predyspozycje genetyczne, a także traumatyczne doświadczenia czy choroby. Lęk separacyjny u szczeniaka wynika najczęściej z cech dziedzicznych i słabej socjalizacji. Z kolei u psów dorosłych przeważnie jest efektem choroby lub ciężkich doświadczeń związanych z zaburzonym poczuciem bezpieczeństwa. Dlatego tak często z problemem tym borykają się opiekunowie psów z adopcji.
Lęk separacyjny u psa – objawy
Objawy lęku separacyjnego mogą być bardzo różne. Najczęściej wiążą się przede wszystkim z wokalizacją – szczekaniem i wyciem pod nieobecność właściciela. To jednak niejedyny sposób radzenia sobie zwierzaka z lękiem.
Niektóre psy w wyniku przerażenia spowodowanego nieobecnością opiekuna mogą załatwiać się w domu, oddając mocz i kał. Często dochodzi również do sytuacji, w której pies niszczy różne przedmioty, gryzie meble, drapie drzwi czy zrzuca rzeczy ze stołu. Nie wynika to z braku wychowania czy faktu, że pies jest niegrzeczny. Jest to efekt silnych emocji, które pies próbuje rozładować w znany sobie sposób.
Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym?
Najważniejszą zasadą jest “lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, warto stopniowo uczyć psa samotności. W przypadku, gdy problem przybiera na sile, dobrze jest jak najszybciej skonsultować się z behawiorystą, który powie nam, jak pracować z psem, by uniknąć problemów i nauczyć go lepiej radzić sobie ze swoim lękiem.