Na początku każdego roku na polskich podatnikach ciąży obowiązek złożenia zeznania podatkowego, rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. I choć od jakiegoś czasu proces ten nie sprawia większych problemów – fiskus znacząco ułatwił całą procedurę – w dalszym ciągu pojawiają się liczne pytania, jak i kiedy należy przekazać odpowiedni dokument PIT. Trudno się temu dziwić, gdyż w Państwa zasięgu pozostaje wiele możliwości skorzystania z dodatkowych ulg i odliczeń.
- Rozliczenie PIT-28 2023 – najważniejsze zmiany.
- Twój e-PIT a profesjonalny program PIT.
- Obowiązek rozliczenia – do kiedy PIT 28?
- Na czym polega rozliczenie dochodów zagranicznych?
Coroczne rozliczenie PIT-28 jest niezwykle istotne dla każdego podatnika. To czas podsumowań, zamknięcia ubiegłego roku podatkowego i jednocześnie moment na skorzystanie z przysługujących Państwu ulg. Profesjonalne przygotowanie zagwarantuje szybkie, skuteczne i co ważne – bezbłędne załatwienie formalności oraz zwrot podatku na konto bez długiego oczekiwania. Kiedy i jak rozliczyć PIT? Które druki należy wypełnić? Wszystkie odpowiedzi znajdą Państwo poniżej…
Rozliczenie PIT-28 2023 – najważniejsze zmiany
Ostatnie lata bez wątpienia upływają pod znakiem szeroko pojętych zmian, głównie za sprawą Polskiego Ładu, czego doskonałym przykładem jest naliczana składka zdrowotna 2023.
Różnego rodzaju zmiany wprowadziło także ministerstwo finansów w prawie podatkowym. Co za tym idzie, rozliczenie za 2022 rok, musi je objąć. Pośród najważniejszych nowości wymienia się zmianę stawki podatkowej (z 17% na 12%) dla osób fizycznych rozliczających się w skali podatkowej, których dochody nie przekraczają 120 000 złotych. Ponadto została zwiększona kwota wolna od podatku: aż do 30 000 złotych (na zasadach ogólnych). Dla wielu osób istotny okaże się również dokument PIT 2, na którym podatnicy mogą wyszczególniać informacje wpływające na obliczanie zaliczek na podatek dochodowy.
Jest to jedynie część zmian obowiązujących od 2022 roku. Zapoznanie się z nimi ułatwi renomowana aplikacja do składania zeznań przez internet. Zagwarantuje ona Państwu prawidłowe rozliczenie PIT 28 w 2023 i znacznie przyspieszy otrzymanie zwrotu podatku.
Twój e-PIT a profesjonalny program PIT
Platforma ePIT została uruchomiona na początku 2019 roku. Narzędzie to przygotowuje wstępne rozliczenie, wypełniając najpopularniejsze formularze: PIT 37, PIT 38, PIT 36 i PIT 36L (dwa ostatnie dopiero od 2020 roku). Logując się na „twój e-PIT„, mogą Państwo zatwierdzić deklarację, zmodyfikować ją o przysługujące ulgi, odrzucić i uzupełnić od nowa na własną rękę, jak i nic nie robić (wtedy zostanie ona automatycznie zatwierdzona w dniu 2 maja).
Wydawałoby się, że e urząd skarbowy rozwiązuje wszystkie dylematy podatników. Jednak praktyka pokazała, że e PIT nie jest doskonały, zwłaszcza w pierwszych dniach wygenerowania formularzy: system jest przeciążony i uniemożliwia zalogowanie się. Nie chcąc zwlekać, mogą Państwo pominąć platformę podatki gov i skorzystać z wysokiej jakości programów rozliczających PITy. Zaledwie w kilka chwil wypełnią Państwo właściwy formularz (odczytując wszelkie niezbędne dane z dokumentu wydanego przez pracodawcę, jest to np. PIT 11) i wyślą go przez internet do Urzędu Skarbowego.
Obowiązek rozliczenia – do kiedy PIT 28?
PIT 2022 należy rozliczyć nie później, jak do 2 maja 2023 roku. Co ważne, standardowo złożenie zeznania podatkowego następuje maksymalnie do 30 kwietnia. Lecz w związku z tym, że w roku obecnym data ta przypada na dzień wolny od pracy, termin został przesunięty. Składając PIT 28, PIT 36, PIT 36L, PIT 37, PIT 38 i PIT 39, powinni Państwo to pamiętać. Oczywiście, możliwe jest złożenie korekty PIT – w terminie nawet do 5 lat od zakończenia danego roku podatkowego.
Termin zapłaty podatku może być inny niż termin złożenia deklaracji. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie w przypadku PITu-28 – podatek powinni Państwo uiścić nie później niż 28 lutego 2023 roku.
Na czym polega rozliczenie dochodów zagranicznych?
W niektórych przypadkach rozliczenie podatkowe muszą przeprowadzić również osoby czerpiące dochody zagranicą. Wystąpi taka konieczność, jeśli w ciągu roku spędzają Państwo w Polsce łącznie 183 dni (i więcej) lub posiadają w kraju rodzinę, inną pracę czy też prowadzą działalność gospodarczą (to tzw. ośrodek interesów osobistych i życiowych). Ponadto istotne są także umowy, które zawarła Rzeczpospolita Polska z danym państwem: część z nich (jak umowa z odliczeniem proporcjonalnym) zobowiązuje podatnika do rozliczenia w Polsce.
Jeśli uzyskują Państwo dochody tylko i wyłącznie w kraju, z którym RP podpisała umowę z wyłączeniem z progresją, zostają Państwo zwolnieni z obowiązku rozliczania podatkowego w polskim Urzędzie Skarbowym. Z kolei, gdy dochody te łączą się z innymi, czerpanymi w Polsce, należy wykazać te zagraniczne w odpowiednim polu na formularzu PIT-36. I w tym przypadku zaleca się składać ePITy przez renomowany program PIT, który sam nakieruje użytkownika na prawidłowe rozwiązania.