Myśląc o kolumnach głośnikowych, z reguły przychodzą nam do głowy kolumny podłogowe. Nic w tym dziwnego. Zapewniają one zarówno dynamiczny bas, jak i doskonałą przestrzeń. Są zatem złotym środkiem w odtwarzaniu dźwięku, a dzięki przetwarzaniu całego pasma akustycznego stanowią doskonałe uzupełnienie każdego wnętrza. Doskonale rozumieją to producenci, którzy oferują konstrukcje tego typu w każdym możliwym kształcie oraz rozmiarze.
Wybór odpowiednich kolumn głośnikowych powinien składać się z kilku etapów. Przede wszystkim – musimy określić nasze możliwości oraz wymagania. Czy kolumny będziemy mogli postawić przy ścianie? Czy mogą być one duże? Ile głośników powinny mieć? Jakich? Jest to niezwykle ważne, aby sprzęt audio stawił czoła naszym wymaganiom. Na drugim etapie zakupu musimy dokonać odsłuchu. Nawet najpiękniejsza kolumna musi bowiem zagrać tak, żeby nam się podobało. Jest to bowiem główny cel kolumny podłogowej – odtwarzać muzykę w taki sposób, aby sprawiała nam ona przyjemność i chwytała za serce.
Kolumny podłogowe: jakość vs cena
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, czy jakość kolumn równa się cenie. Wszystko zależy bowiem od tego, ile wymagamy od głośników oraz jaki posiadamy budżet. Z pewnością, jeżeli jesteśmy wymagającymi użytkownikami, warto sięgnąć jednak po kolumny w nieco wyższych cenach. Kolumny podłogowe dostępne w ofercie Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/kolumny/podlogowe/
Gwarantują nam one bowiem dobrą jakość odsłuchu. Bardzo często za ceną stoją jednak różne dodatkowe funkcje, z których przeciętny użytkownik nawet nie skorzysta. Najważniejsza jest zatem próba odsłuchu w celu sprawdzenia, czy dźwięk danych kolumn odpowiada naszym wymaganiom. Kupując kolumny warto wziąć pod uwagę:
- typ obudowy,
- kolor,
- wielkość,
- liczba głośników, z których zbudowana jest kolumna,
- parametry techniczne urządzenia,
- barwę dźwięku,
- źródło mocy,
- miejsce ustawienia.
Skupmy się teraz na tym ostatnim.
Kolumny głośnikowe podłogowe: jak je ustawić?
Ustawienie kolumn pełni niezwykle ważną rolę. Pod wgląd musimy wziąć przede wszystkim rodzaj konfiguracji kolumn oraz kąt optymalizacji położenia ich w ramach wybranej koncepcji. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad, którymi należy kierować się ustawiając kolumny głośnikowe podłogowe.
- Symetria pracy kolumn. Nie oznacza to jednak, że cały pokój musi być symetryczny w ścisłym znaczeniu tego słowa. Chodzi o to, aby kolumny pracowały w podobnych warunkach akustycznych. Jeżeli odległości kolumn od ścian wynoszą 1,5 lub więcej, ich zróżnicowanie nie powinno przeszkadzać. Kiedy jednak odległości te są mniejsze, muszą być one takie same dla obu kolumn. Nie zaleca się, aby jedna kolumna stała bliżej ściany, niż druga.
- Symetria otoczenia miejsca odsłuchu. Tak jak i dla kolumn, również i dla miejsca odsłuchu potrzebna jest symetria akustyczna bezpośredniego otoczenia.
- Unikanie najgorszego położenia kolumn oraz słuchacza. Reguła ta odnosi się zarówno do szerokości, długości, jak i wysokości pokoju. Przykładowo: w pokoju, którego długość wynosi 6 metrów, kolumny nie powinny być ustawione 1,5 metra od ściany przedniej, a miejsce odsłuchu nie powinno znajdować się 1,5 metra od ściany tylnej. Z łatwością mogłoby to pogorszyć jakość basu.
- Ustawianie zwykłych kolumn w narożnikach. Reguła ta nie dotyczy subuferów, a także kolumn zaprojektowanych do pracy w narożniku. Tradycyjne kolumny źle znoszą takie ustawienie.
- Zachowanie minimalnej odległości od ścian. Niektóre kolumny zaprojektowane są z myślą o bezpośrednim ustawieniu ich przy tylnej ścianie. Modele te mają opisane to w instrukcji. We wszystkich pozostałych przypadkach zaleca się, aby urządzenia były co najmniej kilkadziesiąt centymetrów oddalone od ścian oraz większych sprzętów.
- Ustawienie kolumn na odpowiedniej wysokości. Wysokość ustawienia kolumn powinna być taka sama. Jeżeli w instrukcji kolumn nie znajdziemy informacji o ich ustawieniu, głośnik wysokotonowy powinien znaleźć się na wysokości uszu słuchacza. Dopuszczalna jest najczęściej różnica kilkunastu centymetrów. Efekty zmiany wysokości słuchacza względem kolumn są łatwe do wychwycenia nawet dla nowicjuszy.
- Ustawienie kolumn oraz miejsca odsłuchu w postaci trójkąta równobocznego. Odległość pomiędzy centrami głośników wynosi zazwyczaj od 1,8 do 2,5 m. W zależności od wielkości pomieszczenia, odległość ta może się zwiększyć lub zmniejszyć. Odległość słuchacza od kolumn powinna mieścić się zazwyczaj między 120% a 150% odległości pomiędzy kolumnami.
- Skierowanie kolumn na miejsce odsłuchu. Wiele osób jako wariant bazowy uważa ustawienie kolumn na wprost. Znacznie lepiej jest jednak zoptymalizować kierunek osi eksperymentalnie, aby uzyskać najlepszą symfonię. Wszystko zależy bowiem od rodzaju głośników oraz pomieszczenia.
- Swobodna przestrzeń między kolumnami oraz miejscem odsłuchu.