Tytułowe pytanie może wprowadzać w stan konsternacji, bo zwykle do koszuli dobiera się krawat. Tymczasem koszule zdobi się nie tylko krawatami, ale także muszkami. I choć może się wydawać zaskakujące, ale niektóre fasony koszul nie nadają się dla muszek, a inne dla krawatów. Jak zatem dobrać koszulę do krawata?
Kiedy krawat a kiedy muszka?
Zarówno krawat, jak i muszka mogą być dodatkiem do wizytowych i bardzo formalnych ubrań. Często uważa się, że muchy stosuje się w stylizacjach przeznaczonych na te najbardziej oficjalne wydarzenia, takie jak: śluby, rauty czy inne spotkania „na najwyższym szczeblu”. I choć tych okolicznościach można także wystąpić w krawacie i nie będzie to żadnym złamaniem etykiety, to trzeba jednak mieć świadomość, że w tych sytuacjach to mucha będzie lepiej odbierana.
Muszka uznawana jest też za pewien rodzaj awangardy, podkreślenie indywidualizmu właściciela i zdarza się, że jest używana w zwykłych i najmniej oczekiwanych sytuacjach. Ważne jednak jest to, by do muszek i krawatów dobierać odpowiednie koszule, a to już wymaga pewnej znajomości tematu. Niestety większość panów nie rozróżnia typów kołnierzyków, a to one dostosowywane są właśnie do tych dodatków. Oto garść wiedzy w tym temacie.
Jaka koszula do krawata?
Koszula męska do krawata może mieć jeden z czterech rodzajów wykładanych kołnierzyków, właśnie dedykowanych krawatom. Mowa tu o kołnierzyku włoskim, półwłoskim, klasycznym (kent) lub tak zwany button-down z charakterystycznymi, małymi guziczkami. Koszula z kołnierzykiem włoskim jest najbardziej formalna, ma szerokie wyłogi i bardzo często część krawata przy wiązaniu jest widoczna. Kołnierzyk półwłoski jest nieco mniej formalny i jest tak jakby wersja przejściową pomiędzy kołnierzykiem klasycznym i włoskim.
Najpopularniejszą wersją koszul są te z kołnierzykiem klasycznym. To koszule, których używa się na co dzień, zarówno w sytuacjach biznesowych, jak i oficjalnych wieczorowych. Tu każdy krawat męski wygląda doskonale i można go wiązać zarówno klasycznie, jak i bardziej wymyślnie.
Z kolei koszule z kołnierzykami button-down są najmniej formalne. Często wykorzystuje się je w tak zwanych stylizacjach o charakterze klubowym.
Jaka koszula do muszki?
Jeśli koszula i muszka mają tworzyć stylizację w raz ze smokingiem lub frakiem, to najbardziej odpowiednią będzie koszula z kołnierzykiem łamanym i krytą listwą lub z listwą z guzikami jubilerskimi. Płaska listwa jest perfekcyjnym tłem dla każdej muszki i pozwala na piękne wyeksponowanie jej. To minimalistyczna i elegancka koszula męska, ale nie wolno jej łączyć ze zwykłym garniturem.
W nieco mniej formalnych okolicznościach świetnie sprawdzi się koszula z wykładanym kołnierzykiem i jubilerskimi guzikami. Najmniej formalną koszulą do muchy jest ta z kołnierzykiem półwłoskim lub typu kent oraz z listwą odsłaniająca guziki. To doskonały wybór na spotkania, które wymagają elegancji, ale nie są spotkaniami wieczorowymi. Koszulę z takimi kołnierzykami zakłada się zarówno do garniturów, jak i do dobrze dobranych zestawów składających się z marynarki i spodni.