Krzyż w biżuterii – co tak naprawdę oznacza ten symbol?

0
7350

Krzyż jest popularnym symbolem, obecnym w wielu noszonych przez nas dodatkach. Można go spotkać na bransoletkach, naszyjnikach, pierścionkach, a nawet broszkach. No ale co tak naprawdę oznacza? Jaki sygnał daje otoczeniu nasza bransoletka z krzyżykiem? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Co może symbolizować znak krzyża?

Krzyż to symbol, który nieustannie pojawia się w naszej codziennej przestrzeni. Spotykamy go na ścianach w domach, w szkołach, w kościołach, a także w niejednej firmie i instytucjach publicznych. Wiele osób wybiera też taką biżuterię. Bransoletka z krzyżykiem albo łańcuszek z tym symbolem to chętnie noszone ozdoby. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że krzyż jest nie tylko symbolem chrześcijaństwa. Ma zdecydowanie szersze znaczenie. W różnych kontekstach może bowiem stanowić symbol ducha i materii, czterech stron świata, osi świata, nieśmiertelności, życia, zwycięstwa nad śmiercią, potęgi, a nawet zdolności twórczej. Każda osoba nosząc go może zatem wybrać coś dla siebie.

Każda epoka dodała do symboliki coś od siebie

Symbolika krzyża zmieniała się na przestrzeni epok. W starożytności raczej był on jednoznacznie wiązany z chrześcijaństwem. Jezus umarł na krzyżu za grzechy ludzkości, dlatego sam krzyż symbolizował odkupienie, a jednocześnie zwycięstwo życia nad śmiercią, a także zwycięstwo Boga nad szatanem. W średniowieczu do tego zestawu dorzucono jeszcze inny element. Krzyż rozumiano również jako symbol bożej opieki oraz symbol oddania się w opiekę boga. W epoce pozytywizmu krzyż jawił się z kolei jako znak pokory i skruchy. Tak przedstawiano go chociażby w powieści „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. A jakby poszukać symboliki krzyża poza Europą, dowiemy się również, że używali go także w kulturze celtyckiej oraz egipskiej. Tam mógł oznaczać honor, śmierć, ale też siłę, odwagę albo uduchowione życie.

Każdy może założyć bransoletkę z krzyżem

W praktyce zatem po bransoletkę z krzyżykiem mogą swobodnie sięgać zarówno osoby wierzące, jak i niewierzące. Kontekst tego znaku wcale nie musi bowiem wiązać się z jakąkolwiek religią. Oczywiście w sklepach jubilerskich można znaleźć modele wyraźnie nawiązujące do katolicyzmu, bo w kształcie różańca z odpowiednio rozłożonymi paciorkami. Dostępne są jednak również warianty bardziej neutralne, które mogą być po prostu nic nieznaczącą dla jej posiadacza ozdobą. Taka bransoletka z krzyżykiem świetnie sprawdza się bowiem w wielu stylizacjach. Doskonale pasuje chociażby do rockowych outfitów z pazurem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here