Maciejówki

Nakrycie głowy to temat-rzeka. Biorąc pod uwagę ilość i różnorodność dostępnych dziś rodzajów nakryć głowy, można o nich rozprawiać niemal bez końca. Znajdziemy zarówno te praktyczne – dedykowane na określone pory roku lub rodzaje pogody – jak i nakrycia reprezentujące określony styl, dopasowane do konkretnych sytuacji. Do tych ostatnich należą maciejówki – do niedawna jeszcze zupełnie ignorowane i nieobecne w sklepach odzieżowych. Obecnie natomiast, maciejówki przechodzą renesans swojej popularności. Zapraszamy do lektury, w trakcie której podpowiemy – w czym tkwi wyjątkowość maciejówek, jakie typy tego nakrycia głowy możemy znaleźć oraz dlaczego warto sięgnąć akurat po nie.

Czapki maciejówki i ich historia

Maciejówki to czapki znane od dawna. Z pewnością, występowały już w XIX wieku – były wówczas stosowane przede wszystkim przez ludność chłopską oraz mieszkańców wsi. Wraz z upływem czasu ich zastosowanie ulegało drastycznym zmianom. W okresie pierwszej wojny światowej maciejówki były już nakryciem głowy stosowanym przez ludność miejską, a także – znalazły swoje miejsce jako element umundurowania żołnierskiego. Korzystali z nich między innymi członkowie oddziałów strzeleckich. Na wielu archiwalnych fotografiach możemy zobaczyć nawet Józefa Piłsudskiego w tym nakryciu głowy.

W późniejszych latach maciejówki uległy pewnemu zapewnieniu, stając się niszowym typem nakrycia głowy. Obecnie natomiast, wraz z ekspansją nowych stylów ubioru, maciejówki wróciły do łask. Okazało się bowiem, że ten typ nakrycia głowy pasuje do różnorodnych kreacji oraz świetnie sprawdza się w życiu codziennym.

Wiele osób sięga po czapki maciejówki pod wpływem inspiracji płynących z popkultury. Maciejówki nosił bowiem nie kto inny jak ikona współczesnej muzyki rozrywkowej – John Lennon. Maciejówki były częściowo jego manifestem artystycznym – za pomocą którego pragnął odciąć się od wyobrażenia „niedostępnego celebryty z wyższych sfer” i podkreślić swoje pochodzenie z niższych klas społecznych.

Rodzaje dostępnych maciejówek

Jeśli jesteś zainteresowany/a zakupem swojej pierwszej maciejówki, warto przygotować się i rozważyć różne dostępne wersje. Tych bowiem jest wiele, a wśród nich – kilka, po które sięgamy najchętniej. Warto jednak podkreślić, że wszystkie maciejówki łączy podobny krój oraz ogólny fason.

Czym więc różnią się dostępne maciejówki? Przede wszystkim należy wskazać na ich wysokość – która może wynosić od kilku do nawet 10 cm. Te wyższe są zazwyczaj odpowiednio wzmocnione, aby nie „oklapły” pod wpływem ich częstego używania. W innym wypadku, maciejówka szybko upodobniłaby się do kaszkietu. W niektórych zastosowano dodatkowy pasek zamontowany na otoku.

Rozmiar daszku to kolejna cecha różnicująca dostępne czapki maciejówki. Znajdziemy zarówno te o krótkim daszku, jak i dłuższym – imitującym typowe czapki z daszkiem. Ponadto, skos i szerokość daszku również może być różna w poszczególnych modelach.

Kształt główki to również ważna cecha. Mężczyźni preferują przede wszystkim maciejówki o prostym kroju, podczas gdy kobiety sięgają chętniej po te o poszerzonej główce. Pozwalają zmieścić pod spodem długie lub upięte włosy. W przypadku tych ostatnich – warto sięgać po maciejówki wyposażone w dodatkowe wzmocnienia, przeciwdziałające utracie wyjściowego kształtu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here